The Old Guard (2020)

The Old Guard (2020)

The Old Guard (2020)

Země: USA
Rok vydání: 2020
Žánr: action

Originální název: The Old Guard
Český název: Old Guard: Nesmrtelní

Režie: Gina Prince-Bythewood
Hrají: Charlize Theron, KiKi Layne, Matthias Schoenaerts

Hrací doba: 125 min

Zdroj fotek: IMDb.com

(Budou spoilery.)

Zatímco kinaři a klasická filmová studia během koronavirové krize pláčou, streamovací služby si užívají, protože pro ně to vzhledem k jejich obchodnímu modelu znamená víc diváků. Lidé zřejmě pořád chtějí vidět akční filmy, a když jejich přísun v kinech vyschl, obracejí se na nabídku streamovacích služeb. Netflix, lídr v této disciplíny, musel v posledních měsících míchat seznamem svých nejúspěšnějších snímků hned několikrát. Nejprve zabodoval prostřednictvím „Extraction“, které se stalo dokonce jeho nejsledovanějším počinem vůbec, a relativně čerstvě přihodil další hit „The Old Guard“.

Samozřejmě je otázkou, zdali by zmiňované filmy dokázaly udělat takové výsledky, kdyby šly do éteru za standardních podmínek, kdy se kinosály prohánějí hrdinové od Marvela. Já osobně si myslím, že možná by úspěšné byly i tak, ale ne v takové míře a s takovou parádou. Jde ale jen o dohad, jehož pravdivost nebudeme moct nikdy ověřit. Rád vám ale řeknu, co mě k takovému tvrzení vedlo:

Je to vlastně dost jednoduché. Ve skutečně totiž nejde o žádný zázrak. „The Old Guard“ vyšlo 10. července a už o týden později Netflix hlásil, že jej zhlédlo 72 miliónů domácností. Sice do toho čísla počítá všechna přehrání, která trvala alespoň dvě minuty, ale pořád to není málo. Výsledek každopádně není ani zdaleka tak dobrý, aby si podobnou pozornost zasloužil.

„The Old Guard“ vzniklo na základě komiksu, který třeba může být dobrý – nevím, nečetl jsem. Základní myšlenka příběhu ovšem potenciál rozhodně má. Story o nesmrtelných bojovnících přežívajících napříč staletími sice trochu vypadá, jako kdyby někoho úplnou náhodou napadla v momentě, kdy šel zrovna v televizi „Highlander“, ale s tím by se asi dalo žít. Zásadní problémy filmu vidím v něčem jiném.

Předně je trochu klamavé, že se „The Old Guard“ prezentuje jako nabušený akční biják. Pár akčních scén se v něm samozřejmě najde, ale jsou příliš rozmělněny a roztahány napříč přepálenou dvouhodinovou stopáží. Samotná akce není vyloženě tragická, spíš jen průměrná a strašně z ní hodně smrdí snaha vypadat za každou cenu strašně cool a esteticky. Dalo se čekat, že po úspěchu „Johna Wicka“ se o něco podobného bude snažit víc filmů, ale „The Old Guard“ zůstává oproti zmiňované jízdě s Keanu Reevesem dost pozadu. Aby toho nebylo málo, většinu bitek a přestřelek dosírá nepasující písničkový soundtrack, fuj.

Horší je, že větší část vyhrazeného času vyplňuje plytké kvazi filozofování okolo táboráku o tom, jak je to vlastně hrozně na hovno být prakticky nesmrtelný a žít dlouho. Určitě si umíte představit ty kecy, že všichni milovaní kolem vás umírají a podobné sračky. Opět nejde o nic, co by nebylo už v méně otravné a méně polopatické formě diskutované v „Highlanderovi“, ani o nic, co by mělo překvapit kohokoliv, kdo ví, že existuje něco jako „Věc Makropulos“. Kdyby to aspoň neznělo tak hloupě, ty vole! „The Old Guard“ se zebe snaží dělat hlubokomyslnou záležitost tím, že tam životní moudra rozdává i prodavačka s vizáží umírněné gotičky v lékárně (fakt). Takhle to dopadá, když se někdo snaží dělat akční film s přesahem, ale někde po cestě zapomene na tu akci a ten přesah mu moc taky nejde.

The Old Guard (2020)

K tomu přidejte krutou předvídatelnost v příběhové stránce. Jak to bude pokračovat a všechny zvraty lze odhadnout dlouhé minuty dopředu. I to zdárně nabourává evidentní snahu o jakousi hloubku a nevyhnutelně vede k nudě. Ambice „The Old Guard“ nechyběly, ale potřeba něco sdělit výrazně převýšila to, kolik toho snímek skutečně měl ke sdělení. Ale co by člověk čekal, když víc než příběhu se péče evidentně věnovala tomu, aby své zastoupení v obsazení měly všechny rasy, pohlaví i sexuální orientace.

V neposlední řadě mě trochu štvala ještě jedna věc, jíž si všímám u vícera filmů posledních let. Víc než snaha udělat dobrý biják, který zafunguje sám o sobě, je z toho cítit snaha vybudovat svět a položit základ pro další pokračování, v ideálním případě celou velkou sérii. Namísto dobrého snímku se točí jen reklama na další díly a pilot seriálu o celovečerních dílech. Z čehož bohužel plyne určitá nedomrlost, protože se rovnou počítá s tím, že se chce natáčet dál a udělat ještě něco výpravnějšího. Trochu smutné, že se to některým filmům skutečně daří, protože u „The Old Guard“ se už teď mluví se rovnou o trilogii.

The Old Guard (2020)

„The Old Guard“ se snaží tvářit jako velká pecka, ale ve skutečnosti je to docela pičovina. Snímek vyloženě neurazí, ale rozhodně jde maximálně o průměrnou záležitost, protože výsledek má příliš mnoho zásadních problémů na to, aby se dalo chválit. Na jedno podívání se „The Old Guard“ strávit dá, ale jde o spotřební zboží, po jehož konzumaci to právem poletí do koše.


7 komentářů u „The Old Guard (2020)“

 1. Ve druhé polovině recenze krásné shrnutí všeobecné mizérie současnýho filmu, co se týče plnoprávného zastoupení všech a všeho. A ta snaha, aby se dal udělat další díl stojí taky za hovno. Stručně a výstižně shrnuto. Díky :)

  1. Pokračování a předělávky taky nemám v lásce (jako seriály, ve kterých je děj na jeden film rozesrán do deseti dílů, což je taky in), to s tím zastoupením všeho a všech je holt móda, ale nemyslím, že by film byl automaticky lepší tím, že místo černochů, homosexuálů nebo žen budou bílí hetero hoši (a jedna polonahá prsatice jako odměna pro vítěze) …

   1. Aby nebylo špatně rozuměno- nemám námitky proti pokračováním a priori. Nicméně Helenka to vystihnul přesně. Zastoupení všeho a všech je prostě směšný, tupý a k ničemu. Stejně jako se vcelku oprávněná snaha černých oklepat se z rasismu zvrhla do naprostý sračky a blbosti non plus ultra. Nejde o to, jestli je film lepší nebo ne- ale je prostě k trpkýmu smíchu, kdyby se v severském mytologickém filmu objevil černoch nebo Asiat. Ne, nemyslím Avengers ani Thora, to nemá s původním mýtem společnýho nic.. hodně vtipný by bylo, kdyby někdo natočil nějakej film z přebohatý africký mytologie a šoupnul tam bílýho.. to bylo řevu o snaze o dominanci bílé rasy v černém mýtu :D

    1. Jo, směšný to je, ale mně přišla naprosto stejně směšná i jiná stupidní klišé. Třeba ona charakterově totálně plochá prsatka za odměnu pro vždy dokonale hetero svalnatého a neohroženého hrdinu. Bylo to stejně debilní a tupý jako je tohle, jen jste na to byli zvyklí a tak vám to nevadilo. Je nová doba a s ní jiná stupidita, páč blbost je nesmrtelná.

 2. Souhlas, blbost, to je věčná paní. Ale ono se něco změnilo v tom, že ” charakterově totálně plochá prsatka ” je odměnou pro dokonale svalnatého etc. , akorát jiný barvy kůže ? Kdyby prsatice byla čistočistě náhodou jiné než bílé barvy pleti… ojoj, rasismus, bleaarghhh, přijďte, Čistí a Povolaní, nechť vynesou soud nad hnusnými bílými otrokáři, že jo :) Jo, pro případný chytrolíny- nejsem rasista, necítím se jako utlačovaný bílý muž, nejsem zastánce white supremacy, jen odmítám nevidět sračky, ať už je vyrábí bílej, žlutej černej nebo pro mě za mě inteligentní plyn z jiný galaxie.

  1. Tohle je složité téma, i když se to možná nezdá. Zastoupení všech a všude je debilní snaha o jednoduchá, povrchová řešení problémů (aby se viditelný vlk nažral a koza v pozadí zůstala celá), které jsou velmi složité. Lidi to tak dělají snad vždycky. Je nějaký složitý, letitý problém, pak se začne někdo hodně ozývat, tak nějaký chytrák dojde k tomu, že se to vyřeší, nebo spíš umlčí nějakou kvótou, nebo jiných rychlým řešením, která ale často neřeší nic a vyvolávají pocit křivdy jinde.
   Problémy kinematografie tví v daleko složitějších a hlubších věcech než v nepsaných kvótách na zástupce menšin,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.