Virvel av Morkerhatet - Metamorphopsia

Virvel av Morkerhatet – Metamorphopsia

Virvel av Morkerhatet - Metamorphopsia

Země: Ukrajina
Žánr: black metal
Datum vydání: 6.12.2015
Label: Avantgarde Music

Hrací doba: 54:23

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Against PR

Není to zas tak dávno, co jsme si tu v recenzi povídali o projektu Raventale resp. jeho posledním albu „Dark Substance of Dharma“. Když jsem tu skupinu a jejího jediného člena Astarotha Merca představoval, zmiňoval jsem mimo jiné dvě další formace, kde působí, a sice Chapter V:F10 a Virvel av Morkerhatet, přičemž ve druhých jmenovaných tento chlapík působí jen v koncertní sestavě. O Chapter V:F10 jsme si tu loni taktéž povídali, takže nyní jsou do třetice všeho ukrajinského blackmetalového na řadě právě Virvel av Morkerhatet.

Jak padlo, Astaroth Merc je zde jen sezónním hráčem, takže by bylo záhodno si říct, kdo tedy ve Virvel av Morkerhatet tahá za nitky. Jádro kapelu tvoří dvojice Howler a Graakh, přičemž první jmenovaný se taktéž objevuje v Chapter V:F10 a v minulosti nějakou chvíli působil také v Balance Interruption. Abychom formalitám učinili zadost, tak ještě dodejme, že aktuální „Metamorphopsia“ je druhou řadovkou Virvel av Morkerhatet a že debut „Forsaken Hate Sickness“ vyšel v roce 2010.

Zmiňovanou prvotinu však neznám, takže „Metamorphopsia“ je pro mě prvním setkáním s touhle cháskou. I přesto jsem se na poslech poměrně těšil, jelikož v kolonce vydavatele se neobjevuje nikdo jiný než Avantgarde Music, kteří patří k mým nejoblíbenějším labelům. Až na pár výjimek je totiž skoro vše, co pod jejich značkou vyjde, hodno poslechu, tak proč by tomu u Virvel av Morkerhatet mělo být jinak?

Bohužel, „Metamorphopsia“ patří právě k těm výjimkám. Kdybych si desku nechal ujít, vůbec o nic bych nepřišel, jelikož mě osobně Virvel av Morkerhatet moc nepřesvědčili. Samozřejmě, je v tom zručnost a formální úroveň, díky níž si Ukrajinci úplně v pohodě sáhnou na průměrnou hranici, ale jít výš už moc nezvládnou. Sice tu je cítit jisté úsilí, které se ovšem poněkud míjí účinkem, výsledkem čehož je docela jednotvárná a nijak zvlášť zábavná deska. Jediné momenty, kdy Virvel av Morkerhatet dokážou posluchače skutečně zaujmout, se nacházejí až v samotném závěru v podobě skladeb „Sore Hate of Human Scum“ (zajímavé efekty) a „Withdrawal“ (skvělé melodie). Ty se obě povedly a daří se jim to, v čem všech předchozích osm kousků selhává – přijít s něčím, co posluchači utkví v hlavě a zabaví jej. Ne, že by se o toho Ukrajinci nesnažili už v předešlém průběhu alba, ale ne všechna snaha dojde svého naplnění.

I přes dobrý závěr jsem si toho z poslechu „Metamorphopsia“ příliš neodnesl. Kdyby se celé album neslo ve stejně poutavém duchu jako „Sore Hate of Human Scum“ a „Withdrawal“, tak myslím, že by hodnocení bylo docela jiné. Za současného stavu věcí mi však „Metamorphopsia“ přijde jako poměrně obyčejná záležitost, u níž už za týden nebudu vědět, jak zněla.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.