Krisiun - Forged in Fury

Krisiun – Forged in Fury

Krisiun - Forged in Fury
Země: Brazílie
Žánr: death metal
Datum vydání: 7.8.2015
Label: Century Media Records

Tracklist:
01. Scars of the Hatred
02. Ways of Barbarism
03. Dogma of Submission
04. Strength Forged in Fury
05. Soulless Impaler
06. Burning of the Heretic
07. The Isolated Truth
08. Oracle of the Ungod
09. Timeless Starvation
10. Milonga de la muerte

Odkazy:
web / facebook / twitter

O tom, že Brazílie již dávno není jen Sepultura, se snaží dlouhou řádku let přesvědčit tamní death metalová sebranka Krisiun. Ta na sebe v prvních letech své činnosti upozorňovala vcelku nenápadně a bez velké nahrávací společnosti v zádech se jim pomalu a jistě díky vlastní odhodlanosti podařilo proniknout mezi relativně známá tělesa na death metalové mapě. A minimálně v Brazílii kromě zmíněné legendy nenajdete v současné době žhavější vývozní artikl co se týče metalové hudby. Stalo se tomu s vydáním přelomového „Conquerors of Armageddon“, což je v pořadí třetí album. Tím nechci říct, že ty první dvě jsou horší, ale nedostalo se jim takové pozornost, jaké by si zasloužily, protože to jsou skvělé death metalové počiny.

Když se dnes řekne Krisiun, tak mně se okamžitě vybaví nadupaný death metalový nářez, jemuž z teoretického hlediska vlastně ani nic nechybí. A novinka „Forged in Fury“ je již desátou řadovou deskou a přesně tak taky zní. Vyzrále, vyhraněně a bez nějakých experimentů přináší chlapskou porci valivého death metalu, který je stejně agresivní až brutální, jako je chytrý. Bratři Kolesneové pokračují v dosavadní praxi, kdy se o posledních albech nedá říct, že by byly nudné. Krisiun totiž hrají zatraceně přesvědčivě a bez nějakých ústupků. Jejich death metalový nářez je možná pouhou reminiscencí starých a osvědčených postupů, ale když oni to dělají tak dobře, že jim to nemůžu předhazovat jako negativum. Pokud to tedy dosud vyznělo tak, že „Forged in Fury“ je vcelku obyčejná death metalová deska, jíž chybí vlastní ksicht, tak vězte, že přesně tak tomu je. Krisiun jsou ukázkou toho, že člověk nemusí být nutně vizionář, aby opakovaně nepřestával udivovat, protože síla této party je právě v jednoduchosti a energii, která vás při poslechu jejich tvorby položí na zem.

„Forged in Fury“ je při své délce 50 minut možná o trochu rozmáchlejším albem, než bych si já osobně přál, ale to se nedá svítit. Přečkat se to dá úplně v pohodě. Tím hlavním důvodem je, že kombinace hutných, místy až technicky laděných kytar spolu s výraznou rytmikou, kdy se basa neschovává někde v koutě, ale hraje opravdu slyšitelně a ve prospěch celku, se této partě vydařila i tentokrát. Přičtěte si našlapaný zvuk, jenž podtrhuje celkově brutální vyznění, na nějž se Krisiun vždy zaměřovali a máte před sebou slušný příslib slušného posluchačského zážitku.

A že je na novince co poslouchat, to si můžete být jistí. Vždyť takové vály jako „Scars of the Hatred“ a „Dogma of Submission“ jsou čistě papírově takřka bezchybné skladby, které i mladším fanouškům předávají death metalovou pochodeň staré školy. Je tu přímočaré, ale nijak jednoduché riffování, rychlejší tempa a srozumitelný přednes vokalisty Alexa Camarga, jenž není nejnápaditějším zpěvákem a v podstatě po celou dobu si jede v tom svém hlubokém chropotu, ale k takto ortodoxní desce, jež je velmi jednotvárně zaměřená, by se těžko hodil někdo jiný, takže potud za vše palec nahoru. A to včetně obalu, který se tentokrát opravdu povedl a vítá posluchače do ostrých spárů bestie jménem “Forged in Fury”.

Uznávám, že minulé „The Great Execution“ bylo ještě našlapanějším dílkem, nicméně „Forged in Fury“ je stále dostatečně vyrovnaným počinem, kdy se to nejzajímavější děje v prostřední části seznamu písní, kdy přijde na řadu velmi silná dvojice v podobě „Soulless Impaler“ a „Burning of the Heretic“. Obě jsou trošku delší, ale ne ke škodě věci, takže zejména prvně jmenovaná, která postupně přechází od krátkého intra k death metalové vysokooktanové směsici kytarových riffů a zběsilých sól, láme kosti. A takhle to pokračuje napříč celým tracklistem. Spousta riffů, kopáků, drnčivé basy a hrubého vokálu si po celou dobu drží nátlak, s nímž se začne a skoční se až po skončení poslední skladby. Do té doby jsou totiž Krisiun naprosto neúnavní.

Vyloženě slabou píseň jsem na desce nenašel, takže právě proto se zdržím jakýchkoli slov kritiky, protože nevěřím, že se jen tak někdo letos objeví s lepší death metalovou nahrávkou. Přeci jen, to, co Krisiun dělají, dělají dost dlouho a za ta léta už vědí, co na posluchače zabírá, a tak je taky „Forged in Fury“ poskládáno. Z části je to takové „best-of“, protože řada motivů zní povědomě (riffy v „Burning of the Heretic“, „Dogma of Submission“ či „Oracle of the Ungod“ už jsem určitě někde slyšel), ale vadí to nějak? Nevadí. Ten nátlak, který v sobě „Forged in Fury“ schovává, vám nedá vydechnout a na podobné myšlenky při běžném poslechu nezbude čas. Jednoduše skvělá deska.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.