Země: Německo Tracklist: Hrací doba: 44:27 K recenzi poskytl:
|
Post-punková enigma Rope Sect zaujme hned několika způsoby – za prvé zvukem, který pojí dohromady špinavost undergroundových počinů z metalových sfér a pro post-punk neobvyklou kytarovou břitkost. Žánrový étos více připomene svižná rytmika a chladný, nezúčastněný projev vokalisty skrývajícího se pod aliasem Inmesher.
Podivně působí samotná obliba Rope Sect, nepřekračuje totiž metalovou škatuli. Složení fanouškovské základny ovlivňuje fakt, že kapele dosavadní počiny vydávaly labely, které se soustředí na extrémnější hudbu. I tak je celkem s podivem, že Rope Sect nesbírají příznivce napříč žánry podobně jako Chelsea Wolfe nebo Amigo the Devil. Netradiční pohled na post-punk, který se ale drží žánrových základů, by mohl být doceněn fanoušky klasik jako Killing Joke, The Sound nebo modernějších Protomartyr.
Do třetice zmíním poutavou hru s vizuální stránkou, která se točí – jak název napovídá – okolo strangulace a sektářství, vše v sépiovo-nažloutlém koloritu. Konzistentně využívaný vizuál souznící s dystopickou tématikou textů se v post-punku moc nevidí, z obecnějšího hlediska ale úplně originálně nepůsobí, připomíná totiž debutovou lo-fi folkovou depresi od Giles Corey.
„The Great Flood“ je první dlouhohrající deskou kapely. Rope Sect předtím svůj zvuk představili prostřednictvím několika singlů a jednoho EP. Na skladbách se pravidelně snoubí post-punková nezúčastněnost s rockovějším drivem, vždy v hávu „nepostpunkové“ produkce, která nedá dopustit na robustní zvuk bicích. Rytmická sekce zní na žánrové standardy placatě. Pozornost si neuzmou ani vokály, které se napříč skladbami táhnou v minimálním tónovém rozsahu. Nosníkem zůstává kytara – ta v menších hudebních dávkách pozornost držela snadno. Otázkou je, zda unese i plnohodnotné album.
Z prvního poslechu „The Great Flood“ jde znát, že si Rope Sect vlažnost materiálu uvědomují. Do rovnice totiž přidávají nové postupy. Post-punkový základ doplňují metalové i punkové prvky. Skladby se občas překlápějí do dynamičtějších pasáží, někdy dokonce i do blast beatů. Nezvyklé hudební obraty napoprvé překvapí, po několika rotacích se ale jeví trochu nuceně, třeba finální sypačka v „Hiraeth“ s úsměvným growlem nabourává vibe jinak uvolněného tracku.
Deska funguje lépe, když se drží post-punkových fundamentů. Svižnější „The Underground Paradise“ a „Rope of the Just“ fungují stejně dobře jako ležérnější „Eleutheria“, a to i navzdory monotónnímu vokálnímu projevu. Že zpěv nevadí, potvrzují hned dva hlasové doprovody Mata McNerneyho z Hexvessel a žánrově bližších Grave Pleasures. Jak „Prison of You“, tak „Flood Flower“ si sice hezky hrají se změnami v tempech, v rozvleklejších pasážích jsou ale utahané až moc a ani chemie mezi dvěma vokály nejde příliš cítit.
„The Great Flood“ potvrzuje, že Rope Sect nejvíce sluší tradičnější post-punkové polohy zabalené ve špinavějších, nyní už pro kapelu typických konturách. V užších mantinelech si Rope Sect bez problémů vystačí a na větší části desky dokazují, že střední tempo bez výchylek funguje nejlépe. S vyššími autorskými ambicemi kapela sem tam narazí. Občasné přešlapy ale nejsou zásadní, a proto je „The Great Flood“ velmi solidním debutem.
Sympatická muzika s cool obalem..
Tvoje recenze se mi čtou celkem blbě, tady ze všech nejhůř (a to mám slušnou slovní zásobu).
I když vlezu třeba na Osel.cz a přečtu si odborný článek “Mortalita žížal”, tak i tam se autor/vědec bude možná víc snažit, aby byl jeho text přístupnější. Tím neříkám, že by ses měl na slova jako strangulace, étos, enigma, kolorit, konzistentní, dystopický, fundament etc. úplně vysrat, jen bys mohl poněkud zmírnit kadenci.
…a abych nebuzerovala málo, tak si taky myslím, že sépiová takhle nevypadá.
Evidentně mi to furt ujíždí, zaměřím se na to ještě více, díky.
…a ta sépiová spíše smrdí z celé vizuální stránky kapely. Pravda, že z tohoto coveru zase tak moc ne.