Biesy - Transsatanizm

Biesy – Transsatanizm

Biesy - Transsatanizm

Země: Polsko
Žánr: avantgarde black metal
Datum vydání: 8.5.2020
Label: Godz ov War Productions

Tracklist:
01. IHS
02. La dolce instant
03. Golgota 2045
04. Nowa Transylwania
05. Karolina23
06. W krainie grzybów
07. Uwaga: świat

Hrací doba: 45:56

Odkazy:
facebook / bandcamp / instagram

K recenzi poskytl:
Godz ov War Productions

Neortodoxně blackmetalová scéna jižního Polska se už u nás na webu propírala mnohokrát a já sám jsem na tom měl nezanedbatelný podíl. Myslím si ovšem, že si tyhle kapely podobně výrazný prostor zaslouží, protože jejich náhled na black metal se může pochlubit svébytností, svěžestí, úctyhodným kompozičním skillem i chutí nespokojovat se standardními řešeními. Cestičku všem prošlapali především Furia a Massemord, na jejichž odkaz posléze navázala hromada dalších více či méně či vůbec spřízněných projektů, z nichž drtivá většina dokáže vydávat pozoruhodná alba.

Jak už to ale tak bývá, přesto se některým těmto skupinám věnuje méně pozornosti než jiným. Přišlo mi, že zrovna Biesy a jejich debut „Noc lekkich obyczajów“ z roku 2017 v tom kvantu zajímavých počinů trochu zapadli, přestože album natřískal MaciejOutre a vokálu se na něm ujal StawroginMassemord a Odraza (a později Totenmesse a Gruzja). Hlavní mozek Biesy, PR, se ovšem té době jinde neangažoval a možná právě tohle se podepsalo na tom, že „Noc lekkich obyczajów“ takový bordel neudělalo, byť se po mém soudu jednalo o povedenou záležitost. Zčásti to ale mohlo být dáno i tím, že deska svým zvukem z proudu jihopolského black metalu nijak zásadně nevybočovala.

Uběhly tři roky a všechno se má jinak. PR se stal součástí našlapaných Gruzja, kteří se mohou pochlubit nadupanou sestavou i skvělými nahrávkami, a osobně bych si je dovolil nazvat novou vycházející hvězdnou místní scény. Na svůj vlastní projekt nicméně PR nezapomněl. Právě naopak. Přejmenoval se na Faustynu IHS Moreau, udělal ze sebe mega ohavnou latexově-plastovou transku a hudebně se vydal vstříc avantgardě.

Jestli jsem o „Noc lekkich obyczajów“ řekl, že se svým soundem od dalších podobných kapel příliš neodlišovalo, u „Transsatanizm“ je tomu právě naopak. Novinka se vydává cestou divnosti, netradičních postupů, zvláštních zvratů a prznění blackmetalového základu elektronikou.

Obal „Transsatanizm“ tenhle obrat hezky ilustruje, ale při pohledu na něj jsem alespoň já osobně nečekal, že by se muzika Biesy změnila takhle moc. Hned úvodní, bezmála devítiminutová zhůvěřilost „IHS“ ovšem ukáže, zač je to pořádný trans black metal. A ani nemusíte čekat moc dlouho, protože hned první vteřiny napoví – „IHS“ se totiž rozjede nekompromisní elektronickou palbou. Diktát tvrdého beatu sice za chvíli ustane a hlavní slovo si převezmou kytary, ale skladba dále pokračuje v avantgardních intencích a zejména klávesy v některých pasážích kouzlí fakt excelentní věci.

Biesy

„IHS“ ovšem působí podobně jako fotky Biesy k tomuhle albu. Na první pohled vypadá hodně extravagantně a slibuje něco trochu šílenějšího, než jaké „Transsatanizm“ jako celek ve skutečnosti je. Ani další písně sice nejsou kdovíjakou přehlídkou konzervativnosti a nelze jim upírat otevřenější přístup, ale už se to celé trochu zklidní a zas taková divočina to nakonec není. A to i přesto, že na nějaké podivné pasáže stále dojde a občas vykukuje i ta elektronika. Největší úchylnost ale dále představuje až krátká vymletost (to chápejte jako pochvalu) „Nowa Transylwania“ a druhé poloviny závěrečných skladeb „W krainie grzybów“ a „Uwaga: świat“, kde přebírá hlavní roli elektronika.

Výhodou „Transsatanizm“ je nicméně to, že nestojí jen na avantgardních elementech a i ta blackmetalová složka má dost nápaditosti na to, aby nenudila. Díky tomu album jako celek funguje dost uspokojivě.

Musím se přiznat, že úvodní poslech „Transsatanizm“ mě fakt rozštípal a byl jsem nadšený. Ta extravagance na první dobrou skutečně zamakala. Později si ale deska trochu usedla a zas až taková šílenost to není, ačkoliv uznávám, že jsem zvyklý na ledaco, tudíž mě máloco rozhází. Popravdě řečeno, osobně by se mi líbilo ještě víc vyšinutosti a avangardy; myslím, že se v tomhle ohledu dalo přitlačit na pilu znatelněji, a doufám, že na dalších počinech k tomu dojde. Což ale neznamená, že by „Transsatanizm“ nebylo kvalitním albem. Určitě se jedná o povedenou záležitost a novinku díky její osobitosti považuji za výrazně zajímavější věc než „Noc lekkich obyczajów“, jakkoliv se mi i debut líbil.


11 komentářů u „Biesy – Transsatanizm“

 1. Díky poznámce jednoho z přísedících u našeho krásně žabomyšího sporu o slovo ” svojské ” a lesklejší pleš jsem si tuhle fošnu :) konečně pustil a musím teda říct, že to vůbec není zlý, jen mi přijde krapet divný H. áčkovo prvotní nadšení, páč ač je to prima libůstka :), tak zas takovej blázinec to není ani napoprvé, ani napodruhý. Dobrý, ale takovej standard, u Jacků je na to už jeden zvyklej, že to není pitomost.

  1. Tak možná to bude tím, že jsem čekal něco výrazně konzervativnějšího a ne tak svojského vzhledem k první fošně :D

  2. Mně teda napoprvé zarazil ten hutný a široký zvuk, který vlastně dost schovává tu průměrnost, kterou Biesy na tomto albu předvádí, takže napoprvé jsem byl překvapen a jak jsem to vstřebával, tak mě to začalo skoro urážet, jaka já to v podstatě hipsterská sračka. Tak nějak bych to shrnul. A vokály to má příšerný. Asi mě baví kritizovat no, a u tohoto alba si nemůžu prostě pomoct.

 2. Netuším, co kdo cítí pod pojmem hipster. Hudbu si netroufnu posuzovat, ale ten pán se evidentně snaží dost brutálně provokovat. Co jsem prošla texty, tak jsou tam nějaké zmínky o sexu, Bohu … možná to má něco společného s Polskem a tím, co se tam děje. Já si hipstera jako provokatéra teda moc nepředstavuju, spíš jako někoho, kdo se snaží být in a originální, ale jen natolik, aby se svým dřevěným motýlkem a mrdolem zapadl do stáda.

  1. Abych to ještě upřesnila, tak pro mě je slovo hipsterský synonymem vyprázdněnosti. Tohle třeba i je sračka, ale z mého pohledu angažovaná, než abych v tom viděla něco, co bych spojovala s hipsterstvím.

   1. Když se něco z hipsterský sračky promění v angažovanou sračku, hned se to v mých očích rehabilituje.

    1. To je dobře! :D. Je důležité vyjasnit si pojmy, lidé se často přou, protože si pod stejným pojmem každý představují něco jiného, nebo se jim prostě jen nelíbí nějaké slovo.

     1. Teď ještě rozebrat definici sračky a budem kompletní :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.