Forest - Shadow and Dust

Forest – Shadow and Dust

Forest - Shadow and Dust

Země: Česká republika
Žánr: black metal
Datum vydání: 5.5.2020
Label: selfrelease

Hrací doba: 16:51

Odkazy:
facebook / bandcamp

Znovuzrození Forest mě před dvěma lety potěšilo. Jejich staré věci mám rád a éru pod jménem Ruune taktéž. Návratová deska „Hardangervidda“ se mi zdála výborná a dvojice Thorn / Fjord na ní dokázala opět oživit majestátní magii, díky níž jsem si jejich tvorbu oblíbil. Kvůli tomu jsem měl zpočátku radost i z toho, že nezůstalo jen u jednoho alba a Forest tvoří i nadále.

Skoro se až zdá, že Thorn v současné době tvoří víc než v minulosti, protože dva roky po vydání „Hardangervidda“ se toho v táboře Forest děje poměrně dost. Na obzoru už je další full-length „Černodol“ a ještě před ním kapela pustila do světa ípko „Shadow and Dust“. Kromě toho se ale u Forest udála ještě jedna podstatná změna. Sestavu opustil vokalista Fjord a mikrofonu se ujal nový zpěvák Stormvoice.

„Shadow and Dust“ je tedy první nahrávkou Forest, na níž se Stormvoice představuje. Přesto jsem příliš nepochyboval o tom, že půjde o kvalitní materiál v typickém duchu Forest, ačkoliv hned na první pohled mě mírně zklamalo, že na minialbu skupina opustila češtinu a užívá standardnějšího anglického jazyka.

Texty mi navíc přijdou strašné nudné a bez ksichtu. Jasně, Fjord taky nebyl žádný vytříbený veršotepec, ale jeho opěvování přírodních krás mělo v kombinaci s vokálem a muzikou svoje kouzlo. Což říkám i navzdory tomu, že jinak mi tenhle člověk nijak zvlášť sympatický není. Stormvoice je hlasem samozřejmě jinde a zní zaměnitelněji, ale nemyslím si, že právě on může za to, že se „Shadow and Dust“ moc nepovedlo. Předpokládám totiž, že hudbu má pořád na starosti sám Thorn.

Ať tak či onak, ve finále to stejně nic nezmění na tom, že „Shadow and Dust“ je strašná nuda, která oproti „Hardangervidda“ znamená obrovský propad. Moc nechápu, jak Forest dokázali za tak krátkou dobu tak razantně změnit sound i kvalitu, ale bohužel je to tak. Materiál je slabý, a dokonce ani nezní jako Forest. Když si pustím „Hardangervidda“, tak hned od prvních vteřin na mě dýchne silná atmosféra, tohle jen tak nevýrazně propluje kolem, charisma nikde.

„Intro – Alpha ursae minoris“ za řeč nestojí, jedná se o nezajímavý ambient na rozjezd. „Hidden Threat!“ nezaujme prakticky ničím, jde jen o obyčejný blackmetalový song ve středním tempu, jenž se z hlavy vypaří pět minut po dohrání. „Polar Vortex“ je ještě horší díky otravným synťákům, které jako by vypadly z učebnice základů přírodního atmo blacku. Až v poslední „Curse of Desire for Things Thats Crawl“ se ozvou náznaky starých dobrých Forest, ale i tady to má hodně daleko k dokonalosti a srovnání třeba s „Hardangervidda“ nemá song šanci ustát.

Forest už dopředu hlásili, že materiál na „Shadow and Dust“ zní o dost jinak než skladby připravené pro „Černodol“. Doufám tedy, že tohle EP bude jen nepovedeným výstřelkem a nová řadovka spraví chuť.


7 komentářů u „Forest – Shadow and Dust“

 1. Polar Vortex zní strašně uměle. Ty synťáky jsou tam jak pěst na oko, co se k ničemu dalšímu nehodí. Asi když tam není agónie ze scenérie, tak musej zabít něčím jiným. Ale u zbytku mě docela zaujaly ty vibrace, asi taky nějaký umělý efekt (nejsem tak dobrá, abych odhalila jejich původ).

 2. Pokud by to byla recenze plná ironie tak s ní souhlasím. Má to jediný mínus a to že to je jen EP. Mě se to líbí. Doufám, že si Thorn tenhle standard udrží i na další desce, tedy pokud nebude ještě lepší

 3. Co napsat o dalším počinu Forest? Každý umělec má právo tvořit, aby v každém případě uspokojil vlastní touhy a utišil vnitřní pocity skrz umění jimž křičí do světa ….
  Asi není účelem srazit na kolena každou skladbou, ale budovat napětí k vrcholu celého EP tedy ke skladbě Polar Vortex. Tato skladba je naprosto ojedinělá v tvorbě Thorna a já doufám, že i v připravovaném LP bude taková nebo takové skladby. Polar Vortex přímo exploduje mrazivou agonií posledních sekund života nad krásou nekonečna vesmíru, jenž samotni spatříte v oku hurikánu mrazivé bouře. Úvodní intro je čekání na onu bouři, kde sledujete třpytivé odrazy měsíčního svitu v zamrzlém sněhu.
  Samotný vokál je nádherně separovaný od zbytku nástrojů a při poslechu mám fyzický pocit přítomnosti vokalisty. Předem upozorňují, že EP poslouchám na dle mého opravdu kvalitní audio sestavě a to jak sluchátkové HIFIMAN HE 1000+ HUGO TT + Mjolnir 2, tak přes bedny Focal Sopra No1 + Naim atd…Celkový sound je poněkud v menší vertikální prostorovosti, než bych si přál tady počítám, že zvýraznění činelů by dodalo nahrávce ty správné vrcholky hor, ale hloubka je super.
  Někdy není třeba mít ohebný zpěv pro vyjádření emocí, ale právě ta štěkavost a arogance má vyjádřit smyslu skladby a textu. Anglický jazyk? Ano jde o netypické rozhodnutí, jenže zase! jde o celkový záměr předat poselství do všech koutů světa k pochopení mikrokosmosu lesů.

  1. ,Ájina netypická všeobecně zrovna není. Za mě se to poslouchat dalo, jako že bych z toho byla vyplesklá a šoupla si to k oblíbeným to zas ne. Ty synťáky v tom Polaru se mi fakt dost nezdají a nezapadají mi tam a to synťáky docela můžu (jak kde). Každopádně, když jsem četla ten komentář, jsem si hned několikrát vzpomněla na maestra.:D

 4. Já tu recenzi nechápu….pamatuju starý časy Forest, kdy jsme na ně chodili a byli vlastně součástí fanklubu. Současný zpěvák byl i tehdá a jeho projev byl něco mezi Maniacem a Denym z COF! Poslech mě vrátil do těch časů a já jsem spokojen a očekávám tedy další počin! Zvukově je to úplně jinde a dobře se to poslouchá! Tahle sestava se mi fakt líbí jako už tenkrát. Nesrovnávejte to s Fjordem, ten je prostě pán latrýn a klozetů a hlasově je monotonní a vlastně stále se opakující glgot. Texty jsou konečně taky jiný, žádný kýče a agonie, scenérie, sever a norsko! Jestli si dobře vzpomínám, tak i Stormvoice psal texty více kapelám, dokonce i Fjordovi tehdá ještě pro Torment Anatomy a vůbec to byla taková jedna chlastací a pařící sebranka. Takže textopisec to byl fakt hodně omezeně jednostranej na to norsko o kterým pořád dokola mele i na facebooku. Pro mě je to dobrý nakopnutí a jenom mi vadí, že to asi už neuvidím na živo. Jo a tehdá mě štvalo, že Forest neměl angličtinu už tehdá!
  SLAVA!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.