Burzum - Thulêan Mysteries

Burzum – Thulêan Mysteries

Burzum - Thulêan Mysteries

Země: Francie / Norsko
Žánr: ambient / dungeon synth
Datum vydání: 13.3.2020
Label: Byelobog Productions / Back on Black

Tracklist:
Disc I:
01. The Sacred Well
02. The Loss of a Hero
03. ForeBears
04. A Thulêan Perspective
05. Gathering of Herbs
06. Heill auk Sæll
07. Jötunnheimr
08. Spell-Lake Forest
09. The Ettin Stone Heart
10. The Great Sleep
11. The Land of Thulê
12. The Lord of the Dwarves
13. A Forgotten Realm
14. Heill Óðinn, Sire
15. The Ruins of Dwarfmount
16. The Road to Hel
17. Thulêan Sorcery

Disc II:
01. Descent into Niflheimr
02. Skin Traveller
03. The Dream Land
04. Thulêan Mysteries
05. The Password
06. The Loss of Thulê

Hrací doba: 89:46 (50:01 / 39:45)

Odkazy:
web / bandcamp

Jsem přesvědčen, že představovat zde Burzum je něco jako nosit dříví do lesa nebo nosit black metal do Norska. Nepochybuji o tom, že každý z čtenářů moc dobře ví, co je tohle jméno zač, a ti největší ignoranti přinejmenším tuší. Kdo vůbec neví, měl by si doplnit vzdělání, ale takových myslím bude minimum. Přesto pojďme v rychlosti zrekapitulovat alespoň hudbu posledních deset let, tedy éru poté, co Varg Vikernes vylezl z vězení…

Staré věci z devadesátých let jsou samozřejmě arci-kulty, jejichž genialitu ani význam pro svůj žánr jim už nikdo nikdy neodpáře, a to včetně jejich autora, byť by se mohlo zdát, že se o to Vikernes občas skoro i snaží. Osobně si nicméně myslím, že návrat Burzum svého času smysl měl, přinejmenším tedy zpočátku. Desky „Belus“ a „Fallen“ na někdejší tvorbu navázaly se ctí. A čas ukázal, že skutečně jde o dobrá alba. Alespoň tedy já se k nim docela rád vracím.

Potom už to ale začalo jít z kopce. Nejprve vyšlo nudné „Umskiptar“, které dodnes vnímám jako docela nedůstojnou tečku za metalovou tvorbou Burzum, a potom už se Varg Vikernes začal topit v nepříliš záživném ambientu. „Sôl austan, Mâni vestan“„The Ways of Yore“ jsem přešel bez většího zájmu; poslechnul jsem je jen letmo a spíš z povinnosti. Nyní už si z nich nevybavím vůbec nic, což třeba o „Dauði Baldrs“ a „Hliðskjálf“, tedy starých ambientních nahrávkách Burzum, říct nemůžu. Když se tedy následně Varg Vikernes hudebně odmlčel, nijak mi nová muzika Burzum nescházela. Když v roce 2018 oznámil, že činnost Burzum skončila, vlastně jsem si říkal, že bylo načase.

Navzdory oficiálnímu ukončení Burzum ale Varg Vikernes přesto začal pracovat na nové muzice, z čehož jsem tedy trochu zmatený, poněvadž nečinnost hudební skupiny si představuji trochu jinak než jako tvorbu nové hudby. Ale dejme tomu. Výsledkem je každopádně dvojalbum „Thulêan Mysteries“, které ovšem není primárně zamýšleno jako deska, nýbrž jako soundtrack k Vargově deskové hře „MYFAROG“. Což mi z nějakého důvodu přijde strašně vtipné. Obzvlášť když se Vikernes nechal slyšet, že jeho skutečnou vášní nikdy nebyla hudba, nýbrž právě deskové hry. Hahaha! Každopádně se nejedná o první nahrávku Burzum zamýšlenou jako hudební doprovod – podobnou roli plnilo již „Sôl austan, Mâni vestan“, jež sloužilo jako soundtrack k filmu „ForeBears“ od Vargovy staré.

Já osobně mám nicméně deskovky v piči a tu Vikernesovu dvojnásob. Pro mě je „Thulêan Mysteries“ především hudebním albem a jako takové moc neobstojí. Myslím si ovšem, že ani jako ten doprovod to nebude žádná velká sláva. Ale co já vím, u deskovky bych zdechnul nudou, ať už by k ní hrálo cokoliv. Anebo i kdyby bylo ticho.

Tak či onak, „Thulêan Mysteries“ má podle mého názoru několik zásadních problémů. Za ten největší považuji skutečnost, že to je prostě ty vole strašná nuda. Obsah většiny skladeb tvoří jen nezáživné omílání ambientních zvuků. Což o to, samozřejmě jsem od Varga nečekal nějaké propracované kompozice. Hudba Burzum byla vždy o minimalismu, takže by bylo hloupé jí nyní minimalismus vyčítat. Je nicméně rozdíl mezi minimalismem a nudou. „Thulêan Mysteries“ má mnohem blíž k tomu druhému.

Což o to, v některých písních atmosféra probleskuje. Občas lze cítit, že na tom Vargovi prostě něco je a že při větší péči a s větší sebereflexí by byl stále schopen vypotit fakt zajímavé nahrávky. Poměrně dobré jsou třeba „The Lord of Dwarves“, „The Road of Hel“ (v nichž obou se dokonce objevují kytarové náznaky) nebo „A Forgotten Realm“. Oukej se mi zdá také recitál „The Great Sleep“, i když bych si v předstihu zrovna na tenhle druh písně nevsadil. Nějaké další stopy také ujdou anebo přinejmenším neurazí, i když třeba nic skutečně zajímavého nenabídnou.

Burzum

Pak se tu ale nacházejí i songy, které mi přijdou hloupé až směšné. „A Thulêan Perspective“ nebo „The Loss of Thulê“ jsou prostě kýče jak prase. „Heill auk Sæll“ nebo „Descent into Niflheimr“ jsou strašné blbosti. „Spell-Lake Forest“ zní jako totálně basic dungeon synth, co dělá nějaký amatér doma u compu na koleně (vlastně nejspíš přesně takhle to i vzniklo). Pazvuk v „The Ruins of Dwarfmount“ u mě vzbuzuje spíš trapný úsměv. Další stopy jako třeba „The Dream Land“ připomínají spíš vakuum.

„Thulêan Mysteries“ ovšem provází ještě jeden zásadní nedostatek, jenž spolehlivě naředí i to málo ucházející, co se na albu nachází. Samozřejmě tím mám na mysli obrovskou délku prakticky devadesáti minut. Seru na to, jestli to bylo myšlené jako doprovod ke hraní nějaké deskovky, protože z hlediska desky jde o mnohem větší stopáž, než kolik by „Thulêan Mysteries“ dle svojí náplně mělo mít. Zbytečně dlouhé, roztahané a rozplizlé, minuty se táhnou jak trollí pšouk… anebo jak roky Vargovi v lochu, haha. Prostě se tam toho děje strašně málo na to, aby byla taková délka obhajitelná, a tím nemyslím jen počet motivů a melodií, ale i hustotu atmosféry. Ta je velmi řídká. Co do nálady má mnohem větší dopad obálka, pro niž byl použit obraz „Nøkken“ od norského malíře Theodora Kittelsena (jehož práce se ostatně objevila již na „Hvis lyset tar oss“ nebo „Filosofem“).

Ohromná porce nepříliš záživné hudby dává nelichotivý výsledek – „Thulêan Mysteries“ působí příliš prázdně, fádně, nezajímavě a především zbytečně. Pár konkrétních stop jistou úroveň má, ale je toho strašně málo a ani v jejich případě nejde o takový zázrak, aby dávalo smysl tolerovat „Thulêan Mysteries“ v přehrávači déle než na pár povinných poslechů z úcty ke starým deskám a ke jménu, které kdysi znamenalo to nejlepší, co black metal nabízel. A i tak je silně diskutabilní, zdali si novinka Burzum zaslouží i těchto pár poslechů. Jedna věc je jistá – kdyby tohle nevyšlo, o nic bychom nepřišli. Což asi hovoří za vše.


27 komentářů u „Burzum – Thulêan Mysteries“

 1. To je jak vyčítat krbu, že je to nuda, jak ty polena hoří, že by to chtělo nějakou policejní honičku :) však tohle je schválně dlouhý a nudný, aby to pasovalo k hře, u které lidí mluví… Nudny až neposlouchatelně to ale každopádně je.

  1. souhlas, nedávno jsem topil v kamnech chatě a to si radši k ohni pustím Elffor než tuhle látaninu…. Duch starých a hlavně poslouchatelných Burzum už odešel po Umskiptar…
   Sázím na to, že Vickerness už nepřekvapí…

   1. Proč se k Burzum vyjadřuje člověk, který neumí správně napsat příjmení Varga Vikernese – ano, je to Vikernes, ne Vickerness, milý neznalý pane primáři Sovo – to je mi ovšem záhadou.

    1. no co, za to jak on zkomolil vlastní odkaz, já jsem mu zkomolil jméno, to je toho… za mých mladých let se mu říkalo Grischnack nebo tak něco… čert ho vem, už vaří jen z vody…

     1. Jo, chytří lidé se totiž k recenzi nevyjadřují, jen chodí ostatní buzerovat za chyby v komentářích.:D

      Nechybí v první větě předložka “do”?

     2. Když o tom přemýšlím z pozice “vysoké literatury”, tak příměr se dřevem je tam naprosto zbytečný a úplně by stačila jeho obdoba s Norskem. První věta je prý důležitá a ohraným rčením je lepší se vyhnout.

     3. Z pozice přízemní neliteratury jsem to tam takhle napsal záměrně.

     4. Jaký byl záměr? Bojíš se, že by tvůj průměrný čtenář bez dříví v lese ten originálnější příměr nepochopil, takže to potřebuje otravně polopaticky? :D
      Ne, prostě jsi nad tím nepřemýšlel…

     5. Ok. Je to stejně maličkost. Začala jsem o tom přemýšlet asi jen kvůli té zapomenuté předložce.

    2. Jako fakt ? Neumím napsat brambora, tak se nesmím účastnit debaty o králi bramborových lidí? To je argument jak noha.

     1. Whoa, mister Opravátor strikes so hardly.. uncompromising attitude is so ballsy.

 2. “…z čehož jsem tedy trochu zmatený, poněvadž nečinnost hudební skupiny si představuji trochu jinak než jako tvorbu nové hudby…” Dobře Ty!!! Jinak “Ways Of Yore” mě osobně baví hodně, sem s tím mučil kolegy a kolegyně v kanclu pěkných pár měsíců. Tohle sem poslouchal už před nějakým časem, když se to objevilo na YT a asi to nechám být. Už tehdy mě to nijak neučarovalo.

 3. Mě zas překvapuje ten obal. Jasně, není to poprvé, co Varg použil zrovna Kittelsena, ale zrovna tenhle obrázek už použit byl např. u Liksminke – Det Onde Tjernet nebo Draugluin – The Deep Ones. Když už si dává tu práci se soundtrackem k deskovce, tak může použít rovněž i originální obal a ne zas sáhnutí do malířských archivů. Hudbu jsem zatím neslyšel a ani nevím, jestli mě to zajímá… což jsou slova, která jsem si pár let nazpátek ani nedovedl, v souvislosti s Burzum, představit.

   1. Na jednu stranu to smysl dává – spojitost obojího. Na druhou stranu mi přijde škoda pro takový projekt neudělat originální artwork. Ještě si tak říkám, že to mohlo vyjít jako CD příloha k dané deskovce a ne jako řadovka Burzum…

 4. Aktuální album Burzum je kompilací skladeb, které se již několik posledních let objevovaly jako hudební podkres k mluveným či textovým videím (tedy žádné novinky).
  Ta Varg pravidelně zveřejňoval – na dnes již žel zakázaném – youtube kanále Thuleanperspective – kde skladby dávaly větší smysl a nerušily.
  Rozhodl se je nakonec vydat s nápadem doprovodného “soundtracku” ke hře MYFAROG.
  Předběhli ho již ale fanoušci – na youtube můžete téměř totožné kompilace – v různých – někdy i nápaditěji poskládaných/zmixovaných verzích (včetně hezčí doprovodné grafiky), potkat již měsíce či roky.
  Teď to má jen oficiální razítko.
  Mier

  1. Presne tak. Tiež vlastním doma jeden bootleg, ktorý má podľa mňa oveľa vydarenejšiu grafiku. Myslím, že to bola aj príčina vydania tohto diela v oficiálnom prevedení…

    1. Děláte, jako kdyby snad šlo o první album Burzum, kde byl použitej základní font z Windowsů :D

     1. Já vim, že toho Varg neni patrně schopnej, ale třeba je to záměrná upomínka na to, jak před lety vypadaly přebaly těch doma tištěnejch, na kolenech vyráběnejch erpégéček, který si kuchtili nerdi sami. (já vim, že neni, ale pomožte mu trochu, von to taky nemá jednoduchý)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.