Burzum - Sôl austan, mâni vestan

Burzum – Sôl austan, mâni vestan

Burzum - Sôl austan, mâni vestan
Země: Norsko
Žánr: ambient
Datum vydání: 27.5.2013
Label: Byelobog Productions

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
web

Vše nasvědčuje tomu, že éra black metalové hudby Burzum dočista skončila – alespoň tak to tvrdí Varg Vikernes, jediný člen a kontroverzní lídr této kultovní kapely. Osobně bych to bral trochu s rezervou, jelikož s jistou dávkou rezervovanosti se muselo vždy brát takřka všechno, co kdy řekl, ale prozatím to vypadá, že hodlá svému slovu dostát. Na jaře vypustil ven údajně poslední black metalovou skladbu Burzum vůbec, “Back to the Shadows”, a hned s následující řadovou deskou “Sôl austan, mâni vestan”, jež vyšla krátce nato, se opravdu vrhá zpátky na pole ambientní hudby.

Jak je asi zřejmě už jen ze samotné škatulky, “Sôl austan, mâni vestan” asi nebude moc navazovat na počiny “Belus”, “Fallen” a “Umskiptar”, tedy alba, která Varg Vikernes natočil a vydal po svém propuštění na svobodu v roce 2009, ale spíš na nahrávky “Dauði baldrs” a “Hliðskjálf”, které vznikly na konci 90. let během onoho pobytu ve vězení. Jenže zatímco tehdy to do jisté míry mohlo být dáno čistě podmínkami, kdy ve vězení asi neměl moc pohodlný přístup k nástrojům, díky čemuž “Dauði baldrs” vzniklo pouze za pomoci MIDI formátu a “Hliðskjálf” jen na klávesách, v případě “Sôl austan, Mâni vestan” jde už o záměr, což je jasné už jen z toho, že počin vznikl částečně i jako doprovod k filmu “ForeBears”, který stvořila Vargova manželka Marie Cachet.

Upřímně řeknu, že se mi zpočátku do poslechu moc nechtělo, protože loňská deska “Umskiptar” byla asi tím nejméně záživným, co kdy pod hlavičkou Burzum vyšlo, ale nakonec se z “Sôl austan, mâni vestan” vyklubal hodně příjemný relaxační poslech poklidného minimalistického a přírodou naplněného ambientu. Je to přesně taková ta muzika, u níž člověk zavře oči a jenom mírumilovně medituje, čas kolem se zastaví a vy se ponoříte do atmosféry. Pokud vám tohle zní přitažlivě, rozhodně album za slyšení stojí, pokud jste jej ještě neslyšeli. Z tohoto pohledu “Sôl austan, mâni vestan” totiž funguje skvěle, dle mého názoru rozhodně lépe než prázdné riffy na “Umskiptar”


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.