V/A - A Tribute to Emperor: In Honour of Icon E

V/A – A Tribute to Emperor: In Honour of Icon E

V/A - A Tribute to Emperor: In Honour of Icon E
Země:
Žánr: black metal
Datum vydání: 28.7.2012
Label: Metal Swamp / Tryzna Production

Tracklist:
01. Svartlav – Introduction
02. Saltus – Curse You All Men!
03. Troll – Towards the Pantheon
04. Infer – Ye Entrancemperium
05. Demonical – Night of the Graveless Souls
06. Helheim – Heksesabbat (Witches Sabbath)
07. Midnight Odyssey – Cosmic Keys to My Creations and Times
08. Silva Nigra – Moon Over Kara-Shehr
09. Necrodeath – Lord of the Storms
10. Horna – Herramme viha (Wrath of the Tyrant)
11. Karpathia – Ancient Queen
12. Ancestral Volkhves – S siloju ja horju (With Strength I Burn)
13. Mesmerized – Empty
14. Crionics – The Loss and Curse of Reverence
15. Taake – I Am the Black Wizards
16. Setherial – Inno a Satana

Hodnocení: 8/10

Odkazy:

K recenzi poskytl:
Tryzna Production

Když se řekne Emperor, reakce přítomných lidí by se daly omezit na dvě možnosti – první, kteří o kapele nikdy neslyšeli, to přejdou bez většího zájmu a možná si někde v hlavě uloží informaci, že taková kapela existuje. Zbytek pak s trochou nadsázky sejme pokrývku hlavy a pomyslně vzdá hold kapele, která zanechala na hudebním poli nesmazatelnou stopu, ovlivnila desítky až stovky žánrově spřízněných kapel a pro ohromné množství lidí představuje jednu z nejlegendárnějších a vůbec nejlepších formací, jaké kdy měly a mají s metalem co dočinění. Já se řadím do té druhé skupiny a nestydím se přiznat, že fanaticky obdivuji takřka všechno, pod co se Emperor kdy podepsali. Vědomí, že se moje kapela no.1 dočká tributu, mě tak naplňovalo smíšenými pocity – na jednu stranu jsem byl rád, že se našla vůle a prostředky pro formální poklonu legendě prvního formátu, ale na druhou stranu jsem se dost bál výsledku, protože originál je originál a snaha přehrát tak skvělý materiál, jako stvořili Emperor, se ani zdaleka nemusí dobrat důstojného výsledku…

Musím však uznat, že zrovna v tomto případě vykazovala spolupráce slovenských Tryzna Production a českých Metal Swamp od samého začátku promo kampaně ohromnou snahu dotáhnout celý proces k co nejlepšímu výsledku, a to na všech myslitelných frontách – ať už jde o zúčastněné kapely, využití služeb legendárního studia Necromorbus nebo grafickou stránku věci. A právě u grafické stránky se na chvíli zastavím, a to nejen proto, že je to první vjem, jaký si člověk z desky odnese. A že to není ledajaký vjem! Veškerá grafika, kterou CD oplývá, je totiž naprosto fenomenální a Wolkogniv respektive jeho Folkingrimm Art mohou tento počin považovat za výkladní skříň svého uměleckého potenciálu. Fantasticky obsáhlý booklet pak celou vizuální stránku věci jen podtrhuje. Tady tvůrci zaslouží velikou poklonu, protože jestli tohle není důstojná forma, tak už nic.

Podoba bookletu a celého CD je velmi důležitá a v případě tributního alba to platí dvojnásob, ale kvalitu celého úsilí je potřeba hodnotit především podle jeho hudební náplně, respektive podle výsledku, jakého úctu prokazující kapely ve svém snažení dosáhly. A i když jsem první poslech tohoto tributu až na pár světlých momentů doslova protrpěl, nakonec musím uznale smeknout, protože i po téhle stránce se zadařilo velmi slušně. Snad až na nešťastné Mesmerized, kteří si zle vylámali zuby na skladbě “Empty”, na desce není jediná skladba, která by se mi vyloženě nelíbila. Pravda, třeba Ancestral Volkhves a jejich porusínštěná varianta klenotu “With Strength I Burn” nefunguje ani zdaleka tak dobře jako nepřekonatelný originál, ale rozhodně nelze říci, že by šlo o špatný cover, obzvlášť když za to částečně může zmíněné přetextování do rusínštiny, které s sebou nutně nese zmizení několika fantastických wow momentů, které v originále stojí na specifickém frázování.

Naproti tomu jasným příkladem, jak lze klasickou skladbu opatřit novou tváří a přitom neznesvětit originál, je výsledek snažení death metalových Demonical, kteří s opravdovou bravurou převlékli do nového hávu pecku “Night of the Graveless Souls”. V jejich podání skladba ožívá a death metalový sound jí vyloženě sluší, jakkoli se to zdá být nepravděpodobné. Mezi další zdařilé kusy bych pak určitě zařadil Saltus a jejich “Curse You All Men!”, která v tomto provedení boduje od originálu sice znatelně odlišnou, ale neméně výbušnou náturou, “Cosmic Keys to My Creation and Times”, která dostala díky vokálu Dis Patera, tedy jediného člena australského projektu Midnight Odyssey, až okultní nádech, a další, ke kterým mě sice nenapadá nic konkrétního, ale prostě znějí dobře.

Je nasnadě, že záleží na každém posluchači, jak se popasuje s konkrétními skladbami, takže předchozí odstavec do značné míry subjektivní. Co je však čirým faktem, to jsou všeobecné znaky, které skladby znovu nahrané pro účel tributu vykazují. Není vůbec složité uhodnout, že na tom má hlavní zásluhu zvuk. Hned jedenáct z celkových šestnácti skladeb totiž pochází buď z některé z demonahrávek nebo z debutu “In the Nightside Eclipse” a je tedy zřejmé, že s takovými skladbami udělala sice nikterak vyumělkovaná, ale pořád současná produkce své. Výsledkem je mnohem čitelnější výraz především raných demo skladeb a několikrát jsem se přistihl, že díky odlišné produkci i v případě zástupců debutu vyplulo na povrch několik zajímavých instrumentálních linek, kterých jsem si nikdy dříve nevšiml. Z tohoto úhlu pohledu má tedy tribut smysl i jako materiál, který dovede nabídnout několik nových dojmů z tvorby Emperor i těm, kteří ji mají naposlouchanou skrz naskrz. No, a když to všechno zní snesitelně i pro kovaného staromilce, za kterého se minimálně co se týče Emperor považuji, začíná se rýsovat milá skutečnost, a to že jak iniciátoři, tak kapely a producenti odvedli opravdu velice dobrý výkon!

Emperor

Je to tak. “A Tribute to Emperor: In Honour of Icon E”, jak zní celé jméno tohoto počinu, se vydařil opravdu nadmíru dobře. Musím to uznat i přesto, že jsem fanatickým obdivovatelem původní tvorby Emperor, a to je myslím dostatečný důkaz, že bych v případě potřeby neměl sebemenší ostych dát to případným svatokrádežníkům pěkně sežrat. Nicméně zde to potřeba opravdu není, Tryzna Production, Metal Swamp, veškerý technický personál a takřka všechny přispěvší kapely si mohou navzájem pogratulovat k nadmíru uspokojivému výsledku a bývalé členy Emperor zase může těšit, že se jim dostalo opravdu důstojné pocty, která určitě nezapadne ve sbírce žádného fanouška téhle nesmrtelné legendy…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.