The Invisible Man (2020)

The Invisible Man (2020)

The Invisible Man (2020)

Země: USA
Rok vydání: 2020
Žánr: horror

Originální název: The Invisible Man
Český název: Neviditelný

Režie: Leigh Whannell
Hrají: Elisabeth Moss, Oliver Jackson-Cohen, Aldis Hodge, Storm Reid

Hrací doba: 124 min

(Budou velké spoilery.)

Australan Leigh Whannell se pomalu začíná profilovat jako vysoce zajímavý tvůrce. Což o to, dobré filmy jej provázejí už dlouho. Zásluhy za vznik úspěšných hororových sérií „Saw“ a „Insidious“ typicky sbírá James Wan, ale Whannella lze také považovat jako zásadní figuru obou značek. Například první díl „Saw“ z roku 2004 se stal takovým kultem nejen pro svou hutnou atmosféru, ale také pro mimořádně chytrý scénář, o nějž se postaral právě Whannell; ani nemluvě o tom, že ztvárnil jednu z hlavních rolí.

V posledních letech však Whannell vyjma psaní scénářů a hraní začal také režírovat. Poprvé si to nacvičil u třetího dílu „Insidious“. Hned s dalším počinem ale udělal nadstandardně skvělou podívanou – sci-fi „Upgrade“ jsem v roce 2018 mezi tři nejlepší filmy sezóny a pořád si za touhle volbou stojím. Letos Leigh Whannell přišel s dalším bijákem, k němuž vedle režie opět napsal i scénář, a znovu ukazuje, že prostě umí a že jeho tvorbu se vyplatí sledovat. Obzvlášť v letošním chudém roce, kde kvůli koronce není taková konkurence, si „The Invisible Man“ docela s přehledem kráčí do vybrané společnosti nejzajímavějších hororů roku.

V případě „The Invisible Man“ se to nicméně má ještě o něco složitěji. V jádru se totiž jedná o volný remake klasického stejnojmenného hororu z roku 1933. Jak známo, studio plánovalo dát klasickým Universalovským monstrům (kromě Neviditelného ještě Dracula, Frankenstein, Mumie, Vlčí muž a další) moderní podobu ve velkém propojeném universu. „Dracula Untold“ (2014) byla prvotní vlaštovka, která k celku mohla, ale nemusela být zpětně přilepena. O skutečný start se pokusilo „The Mummy“ (2017 s Tomem Cruisem v hlavní roli… a nešlo o zrovna povedený rozjezd. Tomáš Křižník i s mumií v kinech brutálně pohořeli a udělali sekeru skoro sto míčů.

Po tomhle fiasku se studio rozhodlo změnit přístup k látce a jít cestou menších, levnějších, neprovázaných a kreativněji pojatých remaků. Právě „The Invisible Man“ to zkusil jako první a ukázal, že tudy cesta vede. Přestože se snímek zdržel kvůli tehdy začínající koronakrizi v kinech jen krátce, dokázal vydělat slušný balík. Hlavně se ale jedná o dobrý biják, který si svůj úspěch zaslouží.

„The Invisible Man“ si z původního románu od H. G. Wellse i snímku ze třicátých let bere jenom ústředního motiv někoho neviditelného, ale jinak si jde kompletně svou vlastní cestou a chytře inovuje. Zároveň letošní verze slouží jako důkaz, že když se chce, tak skutečně lze známou látku důstojně posunout do moderní podoby.

Zde tedy sledujeme Cecilii. Ta utekla z toxického vztahu s manželem, jenž ji psychicky týral. To prostě nevykompenzuje ani jeho naditá peněženka a honosná vila. Obzvlášť když z té vily holka bez svolení svého chotě nikam nemůže. Krátce po jejím odchodu manžel zdánlivě umírá. Háček tkví v tom, že frajer fušoval do technologií a i po své domnělé smrti našel způsob, jak svojí bývalce otravovat život i nadále. Ta je samozřejmě v hajzlu, protože kdo by věřil povídačkám, že ji terorizuje mrtvý manžel…

The Invisible Man (2020)

Docela se mi líbilo, že se „The Invisible Man“ nesnaží tahat diváka za fusekli rádoby mystériem, jestli titulní neviditelný muž skutečně existuje, anebo hlavní postavě prostě a jednoduše jenom jebe. Beztak by všem bylo jasné, že neviditelňák se tam někde schovává, protože podobný trolling by si nikdo u takhle široce distribuovaného filmu nedovolil. Namísto se „The Invisible Man“ soustředí na vykreslení pocitu beznaděje a bezvýchodnosti, který roste úměrně s tím, jak se stupňuje teror neviditelného agresora.

Navíc se snímku daří dobře tvořit napětí a pracovat s pocitem nejistoty, jestli v tom tmavém koutě skutečně stojí někdo neviditelný, anebo tam nic není. Tohle nepřetržité nahlodávání hlavní postavy i diváka patří k největším přednostem „The Invisible Man“ a je dost silné na to, aby se na tom daly utáhnout celé dvě hodiny. Výraznou oporu má film také ve výkonu Elisabeth Moss v hlavní roli, protože ta prakticky nesleze z obrazovky. Za sebe nakonec přihodím ještě jeden plus – oceňuji, že se „The Invisible Man“ obešel bez nadpřirozené složky!

The Invisible Man (2020)

Každopádně, jak jste asi pochopili, tenhle kousek se mi strefil do noty. Podle mě se jedná o výbornou záležitost a určitě ji doporučuji ke zhlédnutí. Jak už jsem řekl výše, v letošním chudém ruce jde o jeden z nejvýraznějších hororů.


4 komentáře u „The Invisible Man (2020)“

  1. Kurva i mně se toto strašně líbilo. Mezi moderními paskvily fakt zlatý film a nakonec jsem po delší době byl i docela paf. Elizabeth Moss jsem samozřejmě poprvé zachytil díky “Příběhu služebnice”, kterej mě po dvou sériích začal nebetyčně srát a vzdal jsem to. O to jsem byl radši že je vidět že by nemusela být herečkou jedné role.

  2. Viděl jsem před půl rokem a ze začátku mi to přišlo docela OK, ale konec to má teda tak dementní, že kvůli němu vlastně celej film vnímám jako blbost.

  3. Fantastický horor,Leigh Whannell je talent a dokázal že Upgrade nebyla náhoda.Těším se na jeho další kousky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.