Mahasonā demo

(මහසෝනා) – යන්ත්‍ර.මන්ත්‍ර.ගුරුකම්!

Mahasona - Yantra mantra gurukam

Země: Srí Lanka
Žánr: drone / experimental metal
Datum vydání: 17.1.2020
Label: විරූපි Propaganda

Tracklist:
01. යන්ත්‍ර.මන්ත්‍ර.ගුරුකම්!

Hrací doba: 14:31

Odkazy:

K recenzi poskytl:
Qabar PR

Vždycky mám radost, když v našich recenzích můžu představit nějakou divnou a obskurní záležitost. Ta dnešní k takovým rozhodně patří, a to hned z několika důvodů. Což o to, že dnes probíraná formace se nijak neprezentuje na internetu, neexistují žádné fotky, ani není známa sestava. To už jsou docela běžné záležitosti. Tihle uličníci ze Srí Lanky to ale dotáhli ještě dál a nemají ani žádné jméno…

I když jak se to vezme… skupina totiž nemá běžné jméno v tom smyslu, že neexistuje slovo, které by ji označovalo. Kapelu totiž reprezentuje vyobrazení démona ze srílanských mýtů. Tento démon – vyobrazený také na obálce pilotního demosnímku „යන්ත්‍ර.මන්ත්‍ර.ගුරුකම්!“ – nese jméno මහසෝනා (neboli v přepisu Mahasonā), díky čemuž občas můžete vidět interpreta právě s tímhle názvem, ale ve skutečnosti zmíněný výraz není názvem skupiny.

Aby to byla ještě dvojnásobná sranda a pořádná obskurnost, na kterou si nesáhne každý druhý, „යන්ත්‍ර.මන්ත්‍ර.ගුරුකම්!“ samozřejmě fyzicky vyšlo jen na audiokazetě ve velice omezeném množství 40 kusů. V době vydání těchto řádků už u vydavatele විරූපි (Virvpi Music) není k dispozici ani jeden kousek.

Vrhněme se nicméně na vlastní muziku, která je nakonec také docela zajímavá a mohla by stát za poslech, i pokud na vás nezbude kazeta. „යන්ත්‍ර.මන්ත්‍ර.ගුරුකම්!“ nabízí jedinou čtvrthodinovou skladbu, která to řeže kurva od podlahy. S přivřenýma očima tomu můžete říkat třeba experimentální black / death metal s hlukovými vlivy, ale i navzdory určitým metalovým elementům má „යන්ත්‍ර.මන්ත්‍ර.ගුරුකම්!“ blíže k dronu. Jede v pomalém tempu (bicí de facto hrají docela „pohodový“ rytmus), na němž se trochu vazbí, basa prudí a do toho se prasí divné hlučivé nájezdy, u nichž ani nejde poznat, jestli je doprovází nějakými zvukovými krabičkami dojebaný vokál, anebo se jedná jen o další efekt.

Samotné hudební nápady nepatří k ničemu zásadnímu. Okolo desíti minut dojde k vzedmutí, při němž hudba na chvíli zrychlí, ale je evidentní, že „යන්ත්‍ර.මන්ත්‍ර.ගුරුකම්!“ nestojí na hudebnosti, nýbrž na masivním zvuku a akustickém zachycení nihilistického bahna. A v tomhle ohledu demosnímek rozhodně neselhává, spíš naopak. Osobně z toho necítím příliš lokální démonologie a okultismu, jimž se má údajně formace tématicky věnovat, ale v konečném důsledku mi to zas až tak nevadí, protože demo uspokojivě funguje i jakožto prostý misantropický marast.

K nějakému prosvětlení a uvolnění nálady dojde v posledních třech minutách, které „යන්ත්‍ර.මන්ත්‍ර.ගුරුකම්!“ zakončí monotónní, leč podmanivou baskytarovou linkou. Ačkoliv se jedná o výrazný odklon od předešlých minut, formálně navíc k „pozitivnějšímu“ naladění, jako závěr to funguje skvěle.

„යන්ත්‍ර.මන්ත්‍ර.ගුරුකම්!“ působí dobře také díky své délce respektive spíš krátkosti. Na utáhnutí nějaké ambicióznější plochy se tu těch nápadů nebo zajímavých věcí nachází přece jenom příliš málo. Kdyby tohle jelo třeba čtyřicet minut, nejspíš by se to zvrhlo v nudu. „යන්ත්‍ර.මන්ත්‍ර.ගුරුකම්!“ má ale naštěstí jen čtvrt hodinky, což výsledku prospívá. Jako krátká jednohubka, jejíž alfou i omegou je sonická síla zvuku, to má své opodstatnění i význam. Víc od toho ale nečekejte. Mě osobně tenhle kraťas přesto potěšil.


2 komentáře u „(මහසෝනා) – යන්ත්‍ර.මන්ත්‍ර.ගුරුකම්!“

  1. Tahle hudba u mě žel patří do sekce “nepobírám”, ale vracím se už poněkolikáté kvůli tomu obrázku. Vypadá jak starý gobelín, který někdo přepral ve fotošopu, ale něčím se mi to fakt líbí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.