Zalmoxis - A Nocturnal Emanation

Zalmoxis – A Nocturnal Emanation

Zalmoxis - A Nocturnal Emanation

Země: Německo
Žánr: black metal
Datum vydání: 31.1.2020
Label: Signal Rex

Tracklist:
01. A Nocturnal Emanation

Hrací doba: 24:27

Odkazy:
bandcamp

Nezávislost se s rozvojem internetu a rozvojem technologií umožňujících si nahrávat všechno doma na koleně stala v hudebním světě velkým hitem. A je to dobře. Osobně jsem za to rád. Určitě se najde někdo, kdo přijde s protiargumentem, že taková situace scénu zahltila, což je nepochybně pravda, ale mně to přijde jako přijatelná daň za to, že kdokoliv, kdo má tu potřebu, se může bezproblémově realizovat a hned výsledky své snahy poslat do světa. Pohodlnější způsob, jak hudbu tvořit a dostat ji k lidem, dal prostor spoustě interpretů, kteří by jinak nejspíš neexistovali. Undergroundovým a obskurním žánrům to hodně pomohlo, což mi přijde jako žádoucí. Koho přesycenost scény štve, poslouchat to nemusí.

Ačkoliv je mi taková nezávislost sympatická, neodmítám ani příslušnost k labelům. Naopak si myslím, že leckdy může skupině velmi pomoct, pokud vydá(vá) nahrávky pod zavedenou značkou, jejíž jméno má zvuk. Německý projekt Zalmoxis toho ostatně může být důkazem, protože bych si ho nejspíš nevšimnul, kdyby některé jeho počiny nevyšly pod křídly Harvest of Death (reedice demosnímku „Pralayic Beheading“) / Signal Rex (nové EP „A Nocturnal Emanation“).

Před touhle recenzí jsem si zpětně doposlouchal i starší dema a musím říct, že jsou skvělá. „The Fiery Path“ (2017) i „Pralayic Beheading“ (2018) za slyšení stojí. Určitě byste se na ně měli podívat, pokud vám imponuje třeba sound krajanů Häxenzijrkell.

Nové minialbum „A Nocturnal Emanation“ je rovněž skvělé a rovněž stojí za slyšení – o tom nemám žádných pochyb. Oproti dřívějším demosnímkům ovšem přináší zásadní změny. To ilustruje i razantní změna stylu přebalu, na němž dřívější mono-barevné zrnité výjevy vystřídala barevná, trochu fantasy malůvka, která ve mně zpočátku vzbuzovala určitou nedůvěru.

Hned úvodní poslechy „A Nocturnal Emanation“ ovšem ukázaly, že takové obavy byly liché. Zvuk je sice o trochu méně UG, než tomu bylo na demosnímcích, což by se v případě black metalu mohlo zdát jako nežádoucí, ale naštěstí i „A Nocturnal Emanation“ stále dokáže nabídnout syrovou magii v uspokojivé míře.

Změny ovšem nastaly i v hudební rovině. „A Nocturnal Emanation“ obsahuje jedinou píseň trvající bezmála 25 minut. Jedná se o vrstevnatou kompozici narvanou výbornými nápady i silnou atmosférou. Objeví se některé skoro až „epické“ momenty, ale i takové jsou ve finále ku prospěchu věci. Kompozičně je „A Nocturnal Emanation“ zvládnuté na jedničku.

Zalmoxis

Takový vývoj každopádně v případě Zalmoxis smysl dává. Už na předešlých demosnímcích bylo zřetelně cítit, že určitá evokativnost a schopnost svého posluchače vtáhnout do víru dění nebyla Zalmoxis nikdy cizí. „A Nocturnal Emanation“ tyto snahy ještě víc vystavuje na odiv a prezentuje je jako to hlavní, na čem hudba skupiny staví. Není to vůbec na škodu, neboť Entheogen, jediný člen Zalmoxis, aktivně tvoří i s dalšími (a rovněž zajímavými) projekty jako Fortress of the Olden Days, Ås nebo A Binding Spirit. Všechny tyto se mezi odlišují trochu jiným náhledem na black metal a pro nás je dnes důležité, že to platí také pro Zalmoxis.

Nebojím se říct, že Zalmoxis potažmo tvorba Entheogena je mým prvním velkým objevem letošního roku. „A Nocturnal Emanation“ v posledních dnech točím dost intenzivně a strašně mě to baví. I proto EP rád doporučím také vám.


2 komentáře u „Zalmoxis – A Nocturnal Emanation“

  1. Díky za tip, vzhledem k obalu jsem ani nezkoušel poslouchat, když to vyšlo, a ž teď na doporučení… a mrda! Fakt výborné matroš!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.