Dementor

Dementor

Dementor - Damned
Země: Slovensko
Žánr: death metal

Otázky: Ježura, H.
Odpovědi: Rasťo Smogner
Počet otázek: 15

Odkazy:
facebook / bandzone

Po nedávné recenzi na “Damned”, nejnovější desku slovenských death metalových veteránů Dementor, jsme s kapelou dali i jeden příjemný pokec, jehož výsledek je k mání níže v podobě rozhovoru. Otázky tvořila hned dvojice redaktorů, odpovídání se pak ujal zpěvák a kytarista Rasťo. Řeč vcelku logicky padla na “Damned”, ale nechybí ani menší historické okénko, ani letmý nástin toho, jak by mohla vypadat budoucnost Dementor. Rozhovor samozřejmě vysíláme v “původním znění bez titulků”, neboť slovensky jistě všichni umíme bez problémů. Na závěr úvodního slova se ještě sluší poděkovat Jaromíru “Deather” Bezručovi, jenž má lví podíl na tom, že se interview uskutečnilo...


Zdravím na Slovensko! Předně bych vám chtěl poblahopřát k “Damned”, které se podle mého vážně povedlo. Zajímalo by mě ale, jestli se jeho kvality promítly i do prodejů a jestli jste s nimi spokojeni. A když už jsme u toho, je o něj zájem převážně v SR a ČR, nebo taky v zahraničí?

Som rád, že sa ti nový album páčí. Čo sa týka záujmu nemám až také presné info. Viem že na Slovensku sa to predáva celkom dobre, zahraničie až tak nesledujem ale posielali sme CD rôznym zahraničním distribútorom a viem že sa skladby hrajú aj na zahraničných internetových rádiach, pretože vždy keď nikde odznie naša skladba tak nám posielaju playlist s ktorými kapelami to bolo a podobne.Takže myslím si že to ide celkom dobre.

“Damned” je první album, které jste vydali u českého labelu Metalgate Records. Jak jste s Metalgate spokojeni? Hodláte navzájem spolupracovat i do budoucna? A vůbec – jak jste se k Metalgate dostali? Bylo to z vlastní iniciativy, nebo s nabídkou přišli oni?

Myslím že Metalgate je naozaj výborná firma a som rád že sme sa dostali práve k nim. Robia pre kapely naozaj maximum a na profesionálnej urovni. Všetky dohody medzi kapelou a firmou plnia presne na čas a to sa v dnešnej dobe naozaj vidí málokedy. Myslím že Metalgate je skvelý zohratý tím ľudí ktorí vedia naozaj presne čo majú robiť a nespoliehajú sa při tom na náhodu, ale idú na istotu. My sme sa k Metalgate dostali cez Jaromíra “Deather” Bezruča, ktorý nám ich odporučil a som rád, že sme počúvli jeho radu.

Pokud vím, dlouho jste spolupracovali s francouzskými Osmose Productions, což je celkem významná firma. Dá se působení pod Metalgate srovnávat právě s Osmose, nebo je to něco úplně jiného? Jaké jsou mezi oběma labely pro kapelu vašeho ražení nejvýraznější rozdíly? Proč jste s Osmose nakonec rozvázali spolupráci? Francouzi prý nebyli moc spokojeni s “Enslave the Weak”, vaší první deskou pod nimi… A třeba takoví Master’s Hammer, kteří u nich kdysi také vydávali, se s nimi údajně nerozešli zrovna v dobrém kvůli nějakým vydáním na vlastní pěst, tak by mě zajímalo, jestli jste se nesetkali s podobným jednáním. Vím, že jsi sice do Dementor čerstvě nastoupil až právě v době podpisu s Osmose, ale přesto si myslím, že by to stálo za komentář…

Je to presne ako hovoříš, nastúpil som do Dementoru tesne po podpísaní zmluvy s Osmose Productions takže neviem čo presne v zmluve bolo. Viem aj že mali nejaké výhrady voči album “Enslave the Weak”, ale o čo presne išlo naozaj neviem. Viem akurát to že boli nadšení s albumu “God Defamer”, pretože nám prišiel mail v znení, že presne takto si ten album predstavovali. Čo sa týka Osmose a Dementoru mali sme zmluvu podpísanú na dva album. Po vydaní druhého album a odohraní turné a nejakých koncertov nám René oznamil, že musí v kapele skončiť pretože nemá čas věnovat sa aj práci aj hudbe. Ak porovnám pracu Metalgate a Osmose ja v tom nevidím moc veľký rozdiel, akurát v tom že Osmose to tlačili viac do světa.

Dementor

Není to ovšem vaše jediná vydavatelská spolupráce se zahraničím… Alba těsně před a po období Osmose jste vydali ve Španělsku – “The Art of Blasphemy” u Qabalah Production a “Faithless” u Pathologically Explicit Recordings. Jak bys zpětně ohodnotil práci Jihoevropanů (z důvodu zmíněného na konci předcházejícího dotazu mířím zejména na “Faithless”)? Jednalo se o jednodeskovou epizodu – proč ne delší? Nelíbilo se vám tam, či snad byl problém v přílišné vzdálenosti? Nebo se jednalo o úplně jiný důvod?

PER bola tiež dobrá firma nemali sme s nimi žiadne problémy a splnili podmienky na ktorých sme sa dohodli. Akurát že sme mali zmluvu na jeden album a chceli sme vyskúšať niečo iné. Nemalo to žiadny špecifický důvod.

Od vydání “Damned” uběhla nějaká doba, takže už snad jde trochu bilancovat. Jak už jsem říkal, osobně jsem album shledal velice slušným, ale nemám tušení, jak jste s jeho výslednou podobou spokojeni vy sami. Dopadlo všechno podle vašich představ, anebo jste byli nuceni k nějakým kompromisům? Je něco, co byste udělali jinak, mít pro to podmínky?

Keď sa na “Damned” pozeráme s odstupom času sme s ním spokojní, ale samozrejme by sme niektoré věci urobili trošku inak hlavne čo sa týka zvuku. Určite by sme chceli ďalší album nahrávať, pripadne urobiť mix master vonku v nejakom lepšom štúdiu pretože naše študia jednoducho nevedia vydolovať so seba ten správny sound, vždy my v tom chýba ta hutnosť a priestor, ale to je zatial všetko len hudba budoucnosti, sami uvidíme ako sa vyvinie situácie a na čo všetko budú finančné prostriedky.

Popravdě, na předchozí otázku se neptám náhodou a teď budu konkrétní. Asi sis toho všimnul už v recenzi, ale trochu mě zarazil zvuk bicích. I když se to opakovaným poslechem a výměnou sluchátek hodně vylepšilo, pořád mi trochu připadá, že jsou bicí nazvučeny lehce sterilně a díky tomu tak nějak postrádají hloubku a dynamiku, což výsledku úplně neprospívá. Neber to jako nějaké poučování, zatím jsem žádné death metalové album nenahrál (smích), ale při vší skromnosti a úctě mi připadá, že být bicí nazvučeny jinak, celé album rázem poskočí znatelně výš. Tak tedy – dopadl zvuk bicích podle vašich představ, nebo v téhle oblasti sami vidíte prostor pro vývoj?

Nie neberem to ako poučovanie, to je presne to čo som hovoril aj ja. Tiež nie sme s tým úplne spokojný, čo sa týka nás chceli sme úplne iný zvuk bicich, žial nepodarilo sa to spraviť. Jednoducho ako som už spomínal keby sa môžeme vrátiť do štúdia určite by sme to teraz spravili inak. Keď si spomeniem na to mixovanie a opakované stále prehrávanie, sa nám zdalo že to je dobré, až po niekolkých dňoch keď sme si ukludnili zvukové kanáliky sme zistili že to nie je to čo sme chceli.

K “Damned” jste rovněž natočili videoklip ke skladbě “Disobedience”. Proč jste si zvolili zrovna tento kousek? A když už jsem si trochu rýpnul v předchozí otázce, neodpustím si to ani tady, pokud to nevadí. Video mě totiž nijak zvlášť neuchvátilo. Nechápej mne špatně, po produkční stránce je to samozřejmě dobré a výsledek na úrovni, zklamáním je pro mne však obsah. Troufám si tvrdit, že jsem poselství klipu (a ostatně i textu) odhalil, nicméně mi připadá, že by si s takovým tématem šlo vyhrát o dost víc. Takhle mi v paměti ulpěla jediná metafora a dál už jenom hrající kapela. Přijde mi (teď mluvím obecně), že podobně stavěných klipů je až příliš. Samozřejmě je to jen názor jednoho konkrétního hudebního fanouška, a pokud to byl váš záměr, nedá se proti tomu nic namítat, ale stejně… Mohl bys prosím se mnou trochu zapolemizovat a nabídnout nám pohled “z druhé strany barikády” (tj. pohled hudebníka) na podobná videa? Je to pohodlnější/levnější to natočit takhle, než dát přednost propracovanějšímu příběhu? A jen tak na okraj – je výsledná podoba klipu dílem spíše režiséra, nebo vás, jakožto kapely? A na závěr – mohl bys prosím ještě případně objasnit tu myšlenku za klipem, abychom si mohli být jistí?

K skladbe “Disobedience” sme robili klip pretože sme si ju vybrali aj v ďaka odozvám na koncerte. Čo sa týka klipu ja nemám rád moc prečačkané, prepackané klipy kde beží nejaký príbeh, ktorý sa stále strieda s obrázkami hudobníkov. Je naozaj málo klipov ktoré majú v sebe príbeh a sú naozaj dobré. Takéto videá si môžu dovoliť len kapely ktoré majú na tekéto věci prostriedky. My sme si to platili sami a niekedy je menej viac, aspoň podla mňa. Ako si spomínal je to věc názoru niekomu sa klip páči viac niekomu menej, ale sme ľudia každý má svoj názor a vkus.

Konec nepříjemných dotazů, pojďme dále. Textová náplň “Damned” se až na pár výjimek nese opět ve značně blasfemickém duchu. Připadá ti toto téma pořád jako dostatečně obsáhlý zdroj inspirace? Hodláš v podobném trendu (tedy většina antikřesťských textů a u jedné, dvou skladeb nějaké to tematické zpestření) pokračovat i do budoucna, nebo bys ve svých textech rád prozkoumal i nějaká jiná témata? Nepohrával sis někdy s myšlenkou napsat koncepční album? Jak se vlastně díváš na koncepční alba obecně?

Nemyslím že to boli nepríjemné otázky třeba vedieť prijať aj názor niekoho ineho. Vidím že si ten album poprevracal s každém strany a ozaj dosť podrobne. Texty rozoberali a budú pre Demetor aj naďalej rozoberať témy náboženstva pretože sa neztotožňujeme s ich myslením. Sem tam sa nájde aj niečo iné čo stojí za zmienku, ale hlavná podstata ostane vždy viera a tým nemyslím len kresťanstvo ale náboženstvá celkovo. Čo sa týka koncepčních albumov, môžu byť zaujímavé, ale kedže ja nie som moc nadaný čo sa týka písania textov, nemyslím že by som sa do niečoho takého púšťal.

Dementor

Na dalších pár otázek jsme dostali tajný tip od jednoho nejmenovaného grafika (smích). Jak nám prozradil skrze email, prý už pracujete na novém materiálu. Můžeme očekávat nějaký posun? Pokud ano, jakým směrem? Na “Damned” mne velmi zaujaly ty pomalejší drtivé pasáže, které jsou opravdu skvělé… sám za sebe mohu říct, že bych jich uvítal ještě více. Čistě hrubým odhadem – máte představu, kdy by tak album mohlo vyjít?

Takže pan grafik, ukecaná baba (smiech) ti dal dobré informacie už pracujeme na nových skladbách ktoré budu zase o trochu iné ale bude to stále rýchle, ale viac nechceme predbiehať pretože je to ešte ďaleko a potrvá nejaký čas kým to dáme celé dokopy a potom sa uvidí. Nechaj sa překvapit .

Deather na vás taky napráskal, že toužíte nahrávat v polském Hertz studiu. Je to v dohledné době reálné? Už jste o tom mluvili s lidmi z Hertz? Jaké nároky si na muzikanty klade studio takového věhlasu? Osobně do toho přece jenom moc nevidím, ale věřím, že lidé v Hertz už mají takové jméno, že si mohou vybírat, kdo u nich bude točit… nebo platí jednoduchá zákonitost, kdo si zaplatí, může nahrávat?

Je to tak chceli by sme skúsiť štúdio Hertz, pretože je to naozaj skvelé štúdio a výchádza od nich skvelý zvuk, presne taký aký si představujeme, ale ako som už vravel, na všetko máme ešte dosť času a naozaj nechceme predbiehať čo bude. Veľa vecí záleží aj od financií. Ešte sme sa nekontaktovali zo štúdiom, ale myslím že to funguje jednoducho, kto si zaplatí ten môže ísť pretože viem o slovenskej kapele, ktorá tam robila mix master a nemali nejaké problémy .

Deather potřetí – prý se dějí nějaké změny na postu druhého kytaristy. Je na vině jenom fakt, že Paul funguje v USA, což je trochu z ruky, nebo je za tím ještě něco jiného? A jak to vypadá s jeho náhradou? Už se někoho podařilo najít?

Je to tak po niekľkých rokoch sme museli urobiť personálne zmeny v zostave pretože Paul sa rozhodol odísť do Ameriky a to na dlhšiu dobu takže sme boli nutení poobzerať sa po niekom novom aby kapela mohla fungovať ďalej. Našťastie sa nám podarilo zohnať nového gitaristu naozaj za veľmi krátky čas a práve teraz za pár dní už s nami odohrá svoje prvé koncerty.

Dementor

Když už jsme u těch personálních problémů, nelze si odpustit ještě jedno téma, které je u Dementor už tak trochu evergreenem. V Dementor již nefiguruje žádný zakládající člen, což se sice občas stává, avšak příliš obvyklé to není. Co jsem tak zaslechl, odchod posledního původního člena Reného neproběhl zrovna standardně. Mohl bys prosím pro případné neznalé čtenáře nějak sesumírovat, za jakých okolností se to událo? Ohledně tohoto tématu mě napadají i další otázky – když René odešel, nenapadlo tě třeba někdy, že si Dementor bez zakládajícího člena nezvládnou udržet charakteristickou tvář nebo že by se mohli setkat s nepřízní fanoušků? Nebo už tenkrát byla v kapele taková situace, že jsi měl hlavní slovo ohledně tvorby ty, tudíž Reného odchod na směřování Dementor neměl vliv? Kromě toho… dovolím si odhadnout, že tě deska Reného aktuální skupiny God Defamer neminula – jak ji hodnotíš? A jsi s bývalým kolegou ještě v kontaktu?

Je pravda že Dementor má asi smolu čo sa týka stálej zostavy pretože sa tu už vystriedala naozaj kopa hudobníkov. Aby som ťa trochu poopravil René tiež nebol zakladajúci člen, ale urobil pre Dementor naozaj veľa. Niekedy okolo roku 2006 nám René oznámil, že končí s hraním pretože bol pracovne vyťažený a nestíhal sa věnovat skupine. Vtedy ostalo na nás či budeme pokračovať alebo to zavesíme na klinec. Takže sme museli všetko zvážiť a naše rozhodnutie bolo, že to budeme ťahať ďalej, pretože čo sa týka aj tvorby už na albume “God Defamer” som robil väčšinu skladeb ja, takže už vtedy nastali nepatrné zmeny ale stále sme sa snažili držat charakter hudby. Samozrejme že to nebolo ľahké a čakali sme aj na reakcie ľudí. Chvílu trvalo kým si na to ludia zvykli a mohli sme zase fungovať normálne. Potom prišlo obdobie keď sme sa stretli s Reném na nejakom koncerte a dohodli sme sa že by mohol opäť hrať v Dementore čo by bol pre kapelu prínos. Nejaký čas to aj fungovalo kým neprišlo na turné a zahraničné koncerty, kde nemohol René ísť lebo mu to časovo nevyhovovalo, tým pádom sme museli zhánať náhradních hudobníkov, takže sme sa rozhodli že bude lepšie ak budeme mať stáleho člena, ktorý bude mať čas na kapelu. Čo sa týka Reného kapely samozrejme som si to vypočul a nemám voči tomu žiadne výhrady mne sa to páči, je to trochu oživené novými prvkami, asi preto že hudbu robí Šaňo, takže ja na to nemôžem povedať nič zlé. Je vidno že GD je kapela kde sa stretli dobrí hudebníci, ktorý už majú čo to za sebov.

Není žádným tajemstvím, že za sebou máte několik evropských turné, které jste absolvovali po boku kapel jako Suffocation, Disgorge, Defiled a dalších. Jak jste si s těmihle muzikanty padli do oka? Jste s některými z nich doposud v kontaktu? Došlo v rámci těchto turné na nějaké skutečně pamětihodné události? A nerýsuje se třeba v blízké budoucnosti nějaké další turné po boku slavnějších kolegů? Svého času mívali Dementor po Evropě velmi slušné jméno, takže se taková otázka přímo nabízí. A poslední otázka na toto téma – čistě hypoteticky, se kterou kapelou byste chtěli vyrazit na turné, kdyby se vám taková příležitost naskytla?

Každé turné malo dačo do seba a na každom turné sa zažilo kopu srandy, prinieslo to vždy veľa zážitkov a skúseností. Vynikajúce bolo ale turné po Rusku so slovenskou kapelkou Abstract, kde sme toho naozaj zažili veľa, aj ruskú biokraciu, kde nám chceli dať dosť veľku pokutu za niečo za čo sme ani nemohli. Užili sme si niekoľko hodín vyšetřovania a brania otlačkov prstov a fotenie do ruského policejného katalógu. (ha ha ha) a najkrajšie na tom bolo to že hneď vedla policajnej stanice našli chalani rasť marihuanu tak sa niektorí členovia venovali zberu na horšie časy. Celé toto turné sa nieslo vo veselom duchu, aj samotné zvítanie s naším ruským tour managerom stalo za to, pretože sa představil a hneď dodal že je alkoholik a neklamal pretože celé turné bol pod parou ale inak všetko šlapalo ako malo. V ďaka hraniu sme videli naozaj aj kus světa a zahrali sme si s kopou dobrých kapiel, takže sa nemáme naozaj na čo sťažovať. A hypoteticky s ktorou kapelou by sme chceli ísť na turné, to je dosť ťažká otázka na ktorú ti asi nebudem vedieť odpovedať, pretože je mnoho skvelých kapiel a neviem pre koho by sme sa rozhodli. Dôležité je aby bola hlavne dobrá partia a vtedy si užiješ aj srandu a máš na čo spomínať.

Dementor

Na závěr ještě jeden trochu nejapný dotaz na odlehčení… pokud se nemýlím, tak v době, kdy Dementor vzniknul, toto slovo neznamenalo nic konkrétního, ale později se “dementor” ujalo jako název jedné příšerky z populární fantasy série “Harry Potter”. Předpokládám, že ani vás v kapele tyto knihy/filmy neminuly… Jak se vám postava mozkomora/dementora líbí? Je mozkomor bytost hodná poslechu brutálního death metalu? (smích) A ještě mě napadá… nepřemýšleli jste třeba o zažalování autorky J. K. Rowlingové, že vám ukradla jméno? (smích) Ale ne, teď už vážně… když jsme u těch knih… máte v kapele rádi literaturu? Případně jakou? Klidně jmenuj nějaké oblíbené autory nebo co tě v poslední době zaujalo. Ta samá otázka pak platí i pro filmy…

Našťastie je tá postava dobrá, vysáva z ľudí dušu, všade kde sa objaví prináša stach a neistotu takže nesie sa to v duchu death metalu, a nerobí nášmu menu hanbu, takže myslim že môže byť. Čo sa týka kníh na to my naozaj nezostáva moc času pretože sa venujem rodine a práci, ale dobrý film si samozrejme rád pozriem a určite do môjho top patri skvelý Quentin Tarantino, ktorý ma úžasný čišeny humor a jeho “Pulp Fiction” je naozaj nezabudnuteľný a môžem to pozerať stále dookola. Vždy si rád pozriem dobrý film.

Moc díky za rozhovor a ať vám to drtí! Pokud bys měl na závěr ještě něco na srdci, máš samozřejmě prostor :)

Chcel by som ti hlavne poďakovať za rozhovor a pozdraviť všetkých, ktorým to ešte vydržalo a vždy zájdu na nejaký koncert a nesedia len nikde při pive. Dúfam že sa stretneme na nejakom koncerte.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.