Boogeyman 3 (2008)

Boogeyman 3 (2008)

Boogeyman 3 (2008)

Země: USA
Rok vydání: 2008
Žánr: supernatural horror

Originální název: Boogeyman 3
Český název: Boogeyman 3

Režie: Gary Jones
Hrají: Erin Cahill, Charles Hittinger, Mimi Michaels

Hrací doba: 94 min

(Budou spoilery.)

„Boogeyman“ je strašně debilní série. Ale fakt strašně moc. U jedničky jsem málem zdechnul nudou, ta se pro mě stala etalonem filmařské impotence a jasnou ukázkou toho, jak by se neměly dělat horory. Jasně, duchařské horory nikdy nepatřily k mým oblíbeným kratochvílím, ale první díl „Boogeymana“ mi přišel tragický i na poměry subžánru. A to je kurva co říct. Doteď nechápu, jak takový hnůj vůbec mohl zplodit nějaká pokračování.

Dvojka byla trochu snesitelnější, ale pořád nic moc. Hlavně se ale klidně mohlo jednat o úplně nesouvisející snímek, protože návaznost na jedničku byla maximálně formální a taky trochu umělá, ani nemluvě o tom, že „Boogeyman 2“ i na férovku změnil žánr, neboť ze supernatural hororu skočil do slasheru. Jako hloupoučká neinvenční vyvražďovačka, na niž během pár dnů zapomenete, se to při velmi nízkých nárocích a vypnutém mozku dalo jakž takž odtolerovat. K něčemu, co by se dalo nazývat dobrým filmem, ale měla i dvojka dost daleko.

Na „Boogeyman 3“ jsem po popisovaných zkušenostech neměl zrovna kdovíjakou náladu. Ale říkal jsem, že když už jsem přetrpěl ty dvě předešlé sračky, nebudu vyměklá moč a ze studijních důvodů dorazím i ten poslední díl, abych teda viděl jakože celou „trilogii“. Uvozovky jsem zvolil záměrně, protože také trojka by klidně mohla být úplně samostatný bubácký biják. Sice se odkazuje zejména na události dvojky a v jednu chvíli tuším padne i jméno hrdiny z jedničky, ale věřte tomu, že kdybyste první dva díly neviděli, zážitek z trojky by to vám to nijak nezkazilo. Ne snad, že by tam na vás nějaký zážitek čekal. Leda tak ten negativní.

Tohle odtržení jednotlivých dílů, přestože trojka události dvojky zmiňuje poměrně často, způsobuje mimo jiné sám titulní strašák. Velké hororové série stojí hlavně na skvělém a zapamatovatelném záporákovi. Kdo z vás dokáže vyjmenovat hrdiny z jednotlivých části „Friday the 13th“? Já tedy ne. Jestli si ale pamatuju, jak Jason Voorhees vypadal v kterém díle, kde si připsal spacákovou vraždu a kde přeseknul kebuli vozíčkářovi? Jasná páka, vole, to ví přece každej!

Boogeyman je nicméně strašně necharismatické a neosobní monstrum. Obyčejný bubák bez jakýchkoliv jasných poznávacích znamení, trademarků, kultovních mordů nebo pořádného příběhového pozadí. Samotný strašák je stejně rozblemcané nic jako jeho filmy. Navíc v každém díle vypadá jinak a chová se jinak. V jedničce se vlastně skoro ani neobjevil a v těch pár záběrech jej suploval digitální blivajz. Ve dvojce se vlastně neobjevil vůbec, protože tam vraždil nějaký náhodný kuřbuřt s traumičkou z dětství.

Boogeyman 3 (2008)

Ve trojce už se konečně objeví, ale snad by lépe udělal, kdyby se na to vysral. V některých záběrech se opět jedná o digitální maglajz, avšak kromě nich už se tvůrci odhodlali i k namaskovanému chlápkovi. Výsledek je ovšem zoufalý jak sexuální život poustevníka v celibátu. Boogeyman tu vypadá jak retardovaný brácha Sadako„Ringu“.

Navíc jsem za ty tři díky pořád nepochopil, kde, jak a proč se bubák zjevuje. Myslel jsem, že se objevuje v šatnících. Tady se ale neštítí vyskočit i zpod postele, ze spíže v kuchyni nebo zaútočit ve větrací šachtě. „Boogeyman 3“ se sice snaží divákovi vnutit nějakou rádoby mytologii o tom, že strašák je skutečný, jen když tomu člověk věří, ale zdá se mi, že tahle teorie dost podkopává některá zabití z prvního dílu.

Boogeyman 3 (2008)

S vraždami se Boogeyman ve trojce taky dvakrát nepředvede. Nějaké by tu sice byly, viz probodnutí ksichtu střepy od bongu nebo narvání buzíka do kufru. Dokonce i pokusy o krev by se našly. Nicméně vzhledem k tomu, že celý film a vlastně i celá série vypadá tak hrozně lacině (a tím myslím jak obsah, tak formu), i ta elementární snaha se míjí účinkem. Naneštěstí se pak najdou i nechtěně vtipné momenty jako třeba zabití kluka hlavní hrdinky. Ten šulin v masce bubáka teda přehrává jak debil konstantně, ale jeho skok ze zálohy v tomhle případě mě fakt uzemnil. V tom špatném slova smyslu. Kromě vražd se objeví i pár pokusů o lekačky, ale s výjimkou jedné stojí i tohle za vyližprdel.

„Boogeyman 3“ mi určitě přijde slabší než dvojka. I ta je sice jalová, ale srala mě nejméně ze všech. Navzdory všem negativům si ale myslím, že trojka dopadla lépe než naprosto katastrofální jednička. Což je podle mě velký paradox, protože myslím, že nenajdete moc sérií, kde jednička představuje to naprosto nejhorší a navíc s takovým přehledem. Ve trojce aspoň hrají docela pohledné roštěnky a některé z nich ukážou i cecíky, takže už jen na tohle „Boogeyman 3“ nad jedničkou vítězí.

Boogeyman 3 (2008)

Ale jasně, už trochu začínám vařit z vody. Ani všechny kozy světa totiž nic nezmění na tom, že „Boogeyman 3“ je pořád strašná mrdka. Zlatej Jim Wynorski, ta jeho zetka jsou aspoň zábavná. „Boogeyman“ je sterilní kus hovna, jenž za sledování určitě nestojí. To si radši objeďte bradavky šmirgl papírem. Bolet to bude cca stejně, chytré to taky bude nastejno a zabere to méně času.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.