Halloween: The Curse of Michael Myers (1995)

Halloween: The Curse of Michael Myers (1995)

Halloween: The Curse of Michael Myers (1995)

Země: USA
Rok vydání: 1995
Žánr: slasher

Originální název: Halloween: The Curse of Michael Myers
Český název: Halloween: Prokletí Michaela Myerse

Režie: Joe Chappelle
Hrají: Donald Pleasence, Paul Rudd, Marianne Hagan, Mitchell Ryan

Hrací doba: 88 min

Odkazy: web / facebook / twitter

Zdroj fotek: IMDb.com

Po nečekaně slušném návratu Michaela Myerse do záře reflektorů ve čtvrtém díle prodělala série „Halloween“ znatelný kvalitativní propad s velice nepovedenou pátou částí – „The Revenge of Michael Myers“ byl totiž zcela nudný horor bez jakýchkoliv výraznějších momentů a s naprosto tupým scénářem. Od šestky jsem nečekal žádné velké zázraky, naopak jsem si myslel, že bude stejně blbá jako její přímý předchůdce (v tom lepším případě) anebo ještě blbější. Na jednu stranu tomu tak je, ale na druhou vlastně ne. Jak se to vezme. Jestli tomu nerozumíte, neváhejte číst dál!

„Prokletí Michaela Myerse“, jak zní podtitul šestého dílu, jemuž jako prvnímu po jedničce chybí v oficiálním názvu číslovka, začíná poměrně zmateně. Nějaký divný porod, nějaká sekta… pak ale rodička (jak se později dozvíme, je to Jamie, tedy ta malá holka ze čtyřky a pětky) začne zdrhat a na scénu přijde Michael Myers a s ním i legendární Halloweenský hudební motiv. Zároveň se začne odehrávat trochu srozumitelnější, i když stále takový nijaký děj. Točí se to kolem nějakého děcka (toho, které vyprdla Jamie na samém začátku) a celé je to takové divné, ale…

…ale i přesto to nějakým způsobem docela baví. Kvalitou je to takový sympatický průměr, ale Michael Myers na rozdíl od pětky řádí docela s gustem a umí si své oběti vychutnat. Některé momenty jsou dokonce i poměrně napínavé – ne nijak extrémně, napnutí jak guma od trenclí nebudete, ale něco málo v tom je, respektive tedy v některých určitých momentech, zpravidla těch souvisejících s vraždami a Michaelovou prací. Lokálně se určité pnutí daří tvořit.

Abych se přiznal, nejenže mě to nesralo, ale dokonce jsem se při sledování „Prokletí Michaela Myerse“ vcelku bavil, takže jsem byl ochoten i velkoryse přehlédnout, že se Myers zničehonic objeví na Halloweenské slavnosti u někoho v autě, sejme ho, mezi hromadou návštěvníků jej pověsí na strom a najednou je zpátky doma, kde nyní bydlí nová rodinka (příbuzní těch, kdo adoptovali Laurie z prvního dílu). Vlastně jsem se až divil, jak je šestka slušná, připadala mi cca na úrovni čtvrté části. Solidní béčková zábava ovšem trvala jen do určitého momentu.

Tento moment přišel přibližně po hodině, kdy se na obrazovku vrátí sekta, ještě víc se začne čachrovat s runami, mystikou a podobnými píčovinami. Asi nejzajímavější z té finální půlhodinky je Michaelovo krvavé běsnění na operačním sále s epileptickým střihem, na nějž naváže podivně industriální soundtrack. Jenže dějově „Prokletí Michaela Myerse“ absolutně přestane dávat smysl a pošle „Halloween“ do úplných sraček. Sice film nějak víceméně vysvětlí, proč měl Myers už v pětce na ruce runu a kdo byl ten tajemný cápek, kdo jej na konci pětky osvobodil z vězení, ale samozřejmě je to vysvětlení jak pojď mě mrdat z boku. Šestka na mě působila, jak kdyby scénárista první dvě třetiny psal koukatelný béčkový horor, pak se mocně zhulil a v rauši dopsal ten zbytek. Sorry, ale tohle fakt neberu.

Halloween: The Curse of Michael Myers (1995)

Ještě za půlkou filmu jsem si říkal, že se „Prokletí Michaela Myerse“ vyvíjí poměrně pohodově a že to ani zdaleka není takový průser, jak jsem v předstihu očekával. Závěr však celý snímek spláchne do hajzlu. Je jisté, že se do výsledku zásadně promítlo masivní přestřihávání a dotáčky způsobené úmrtím Donalda Pleasence, jenž si zde svou úlohu doktora Sama Loomise zopakoval naposledy, tvůrčími neshodami a špatnými reakcemi publika při testovacím promítání, ale nakonec mi to může být vcelku šumák. Důležité je, že to, co dnes koluje jako oficiální verze „Halloween: Prokletí Michaela Myerse“, stojí díky ustříknuté poslední třetině za vyližprdel.


Halloween 6: Producer’s Cut

Kromě oficiální kinoverze snímku dlouhé 88 minut existuje ještě alternativní podoba běžně známá jako „Producer’s Cut“ (ale někdy též jako „Halloween 666“). Dle všeho se jedná o původní podobu „Prokletí Michaela Myerse“ ještě předtím, než se začalo s výše zmiňovanými dotáčkami a střihy. „Producer’s Cut“ se nedlouho po uvedení originální verze dostal kdovíjak na veřejnost a začal kolovat mezi lidmi v různě sestříhaných verzích, z nichž některé se dokonce staly předměty lidové tvořivosti, když si fanoušci doplňovali i jinou hudbu, oficiálně však tato alternativní podoba filmu velmi dlouho nebyla k mání. Objevily se nějaké bootleg kopie na aukčních serverech a fanoušci dokonce sepisovali petice, aby „Producer’s Cut“ vyšlo v důstojném formátu. Nakonec se tak stalo na Blu-ray až v roce 2014.

Halloween: The Curse of Michael Myers (1995)

Zvědavost mi nakonec nedala a pustil jsem se do sledování šestého „Halloweenu“ znovu a právě v téhle odlišné verzi, která je hardcore fanoušky série ceněna mnohem výš než ta všeobecně známá. „Producer’s Cut“ přináší mnohé rozšířené záběry a scény a především – zcela odlišný závěr snímku. Přesně to mě nalákalo, abych tomu dal šanci.

Většina „Producer’s Cut“ se nakonec odehrává v podobných intencích jako kinoverze. Navíc jsou pouze detaily dokreslující určité momenty, v některých případech dokážou dovysvětlit dřívější zbytečné zkratky, ale nejedná se o nic vysloveně zásadního a celou novou scénu nenajdete. Nebo lépe řečeno, některé ano, ale jsou velmi krátké. Některé změny jsou ovšem jen kosmetické – například když se role vypravěče na začátku ujme Loomis namísto Tommyho Doyla (malý klučina, jehož Laurie hlídala v prvním díle – v šestce se vrací na scénu jako dospělý).

Halloween: The Curse of Michael Myers (1995)

Od zlomu, o němž jsem hovořil už výše, se „Producer’s Cut“ skutečně začíná odvíjet diametrálně odlišně. Závěr je citelně kratší (tato alternativní verze nabrala minuty navíc z oněch doplňků v první fázi snímku) a hlavně obsahově zcela jiný. Více se věnuje sektě, snaží se dotáhnout koncept run a znatelně víc vysvětluje, co a proč se děje. V této podobě to již začíná dávat trochu smysl a je znát určité směřování snímku, které bylo zprzněno přestříháním a dotáčkami. Na druhou stranu, vzhledem ke konci této původní verze by se další díl jen těžko obešel bez postavy doktora Loomise, tudíž se z jistého úhlu pohledu dá pokus o zpětnou změnu chápat, když jeho představitel zemřel. Oproti kinoverzi, kde se objevil aspoň onen masakr na operačním sále, zde ovšem chybí jakékoliv Michaelovo řádění.

Že bych měl ale potřebu „Producer’s Cut“ nějak výrazně chválit, to fakt ne. Sice dává o něco větší smysl, ale vlastní obsah mě stále neoslovuje. Snahu udělat z Michaela Myerse a jeho povahy něco nadpřirozeného, čachrování s runami, sektu ovládající Myerse – to vše považuji za nešťastné nápady a slepou uličku. Michael díky tomu přichází i o poslední zbytky reálnosti, tedy toho, kvůli čemu z něj šla v prvních dílech hrůza. Po zjištění, že by mělo jít jen o loutku v něčích rukou, se jeho bohužel aura rozplývá.

„Halloween 6“ je v obou svých verzích lepší než třetí a pátý díl, horší než čtvrtý a výrazně horší než první a druhý. V obou případech jde o slabší počiny, bez jejichž existence by se svět hororu klidně obešel.

Halloween: The Curse of Michael Myers (1995)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.