Joker (2019)

Joker (2019)

Joker (2019)

Země: USA
Rok vydání: 2019
Žánr: drama

Originální název: Joker
Český název: Joker

Režie: Todd Phillips
Hrají: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz

Hrací doba: 122 min

Odkazy:
web / facebook / twitter / instagram

Zdroj fotek: IMDb.com

První pohled (Dantez):

Filmový Marvel za poslední léta s přehledem a bez držení chčije univerzu DC na hlavu. Důkazem toho není pouze kasa, ale kvalita jako taková. Tvůrci pod taktovkou Marvelu si ty rozdováděné Spidermany a hláškující Hulky jednoduše umí držet na uzdě. Cílovka dostává, co chce: pestré vybuchující obrázky, precizně naředěnou komedii s tragédií a příběhové linky pevně stojící na archetypální cestě hrdiny.

DC se mezitím brodí v hovnech. Nefunkčně uchopená temnota s hnusným zeleným plátnem (Snyderův Batman) střídá mileniálům podbízivé vakuum (Ayerovo „Suicide Squad“). Wanův rozjuchaný „Aquaman“ společně se serióznější „Wonder Woman“ to na všech frontách neprojeli. Stále ale nešlo o nic, co by Marvel nedokázal udělat lépe. Nemálo lidí proto hledělo na „Jokera“ jako na poslední záchranu.

„Joker“ musel jít dále a jinou cestou. Musel ukázat špínu Gothamu úměrně zasviněnou čočkou. Nemohl být příjemný a divácky servilní. Musel zastínit všechno to, co dokurvili zmínění předchůdci a vzít gró značky do autentických a smradlavých rukou. Při ohlášení hlavního herce fanoušci zajásali. Se jménem režiséra nicméně přišly obavy. Renomé Todda Phillipse totiž stojí zejména na hašteřivé „Hangover“ trilogii. Většina mainstreamového publika proto nabyla dojmu, že se nepadnoucí humor otiskne i zde. Ti ostřílenější nicméně věděli, že si Phillips v začátcích kariéry střihl dokument „Hated“, který bez filtru mapuje život, kariéru a nejzásadnější výstřelky legendárního GG Allina. Naděje zde tudíž byla.

A celkem se zadařilo. Joker je vskutku nepříjemný a ve své vší špíně čistě zlý film. Je antitezí ke všem prvkům soudobého superhrdinského filmu. Nebaví, nehýří přestřelenou epičností a nedává naději. Drtivá většina z více než 120 minut je neuhýbající sondou do hlavy mentálně narušeného jedince, který se skrze tragické životní peripetie transformuje do arcivyšinutého padoucha. Preciznost a přesvědčivost hereckého výkonu Joaquina Phoenixe je dostatečně patrná již z traileru, a proto není potřeba ji zde více rozebírat (to samé platí o Phillipsově inspiraci Scorsesem, která je zjevně přiznaná skrze zahrnutého De Nira). O mnohem zajímavější je jeho dopad na obecenstvo a zpravodajství, které se zapáleně dohadují o tom, zda „Joker“ glorifikuje násilí a ponouká lidi v obdobných stavech k podobným činům. Ono je totiž velmi možné, že si někdo z těch dnešní dobou poplivaných chlapců vezme z „Jokera“ příklad a vydá se vstříc úspěšnějším s pistolí v ruce.

Natolik je výkon Phoenixe přesvědčivý. A přesto by bylo vyloženě debilní mu to dávat za vinu. „Joker“ je spíše komentářem k tomu, jak dnešní doba nakládá s lidmi trpícími mentálními chorobami, než aby byl agitkou ke střílení do „nevinných“. V určitých momentech to film doslova říká. A doslovností se zároveň i podkopává. V závěru tak „Joker“ (film, nikoli postava) působí rozpolceně. Na jednu stranu chce být transgresivní a nepodbízivý. Na tu druhou se však (někdy i několikrát) otrocky ujišťuje, že divák pochopí úplně všechno. Lze sice chápat, že Phillips počítá s neochotou novodobého diváka přemýšlet, a tak mu raději veškeré poselství a primární scenáristické kličky servíruje předžvýkané na lžíci přímo k hubě. Když už si ale vydupal R-ko, měl jít se vší tou špínou a anti-diváckostí až na dřeň.

Joker (2019)

„Joker“ ale i tak rozhodně není pouhým dalším super-hero/origin filmem. V mnoha ohledech jde dále. Má přesah a jeho sdělení smrdí z každého záběru, ve kterém Joaquin Phoenix předvádí doslova maniakální herecký koncert. Todd Phillips (pravděpodobně tlačený studiem) však divákovu smyslu pro interpretaci nedůvěřuje, a raději mu jde až příliš napřed, čímž celý snímek značně shazuje.


Druhý pohled (H.):

„Joker“ je určitě skvělý film. Přinejmenším na mainstreamové poměry určitě. Možná, že je až zbytečně přechválený, protože průměrný divák nemá zas takové srovnání ani kritický náhled, tudíž si z čehokoliv trochu lepšího okamžitě sedá na prdel, ale to nakonec skutečné kvality „Jokera“ neponižuje, ani to neznevažuje impozantní herecký koncert Joaquina Phoenixa v hlavní roli. On sám je jedním z největších kladů snímku a minimálně půl úspěchu (nemluvím o tom finančním) stojí pouze na něm.

Přesto si nemyslím, že by byl „Joker“ bezchybný. Jakkoliv se mi film líbil a jsem přesvědčen, že za pozornost stojí, byly tu dvě věci, které mi lehce vadily. A právě ty bych chtěl nyní diskutovat.

Joker (2019)

Osobně mě trochu obtěžovalo to, kvůli čemu je „Joker“ ostatními tak vyzdvihován a adorován – zaklínadlo komiksového filmu. Vím, že právě tahle nálepka trochu jiného komiksového filmu stojí za tak obrovským finančním sukcesem („Joker“ čerstvě překonal laťku nastavenou druhým „Deadpoolem“ a stal se nejvýdělečnějším eRkovým snímkem vůbec), ale mně celé to napojení na komiks přišlo trochu navíc. Nejokatěji to řve ve scéně zabití rodičů Bruce Waynea (budoucí Batman), která tam bylo připlácnuté fakt na sílu. Film sám by mohl zůstat v podobě, v jaké je nyní, stačilo by jen změnit některá jména a obejít se bez téhle zbytečné scénky. Ačkoliv chápu, že by to dávalo smysl pouze z filmového hlediska, nikoliv komerčního.

S tím souvisí i můj druhý postřeh. „Joker“ byl celou dobu prezentován jako zcela samostatný snímek bez napojení na jakákoliv univerza i bez dalších pokračování. A přesto jsem měl dost často pocit, že vrátka pro případné další díly nebo ještě hůř přilepení Phoenixova Jokera do propojeného vesmíru zůstávají otevřena dokořán. Důkazem budiž to, že už nyní se režisér i hlavní herec nechali slyšet, že by si dokázali představit s postavou dále pracovat. Dojde-li na to, budu zklamán.

Joker (2019)


10 komentářů u „Joker (2019)“

 1. Konečně se mi tenhle film podařilo zkouknout/ hurá neschopenka / a jsem nadšenej i smutnej zároveň, páč je to fakt smutný, fakt zlý a o zlu a fakt k zamyšlení.Stejně hodně se mi líbí barevnost, je to pestrý a přitom tlumený, bez přeřvanosti, kterou bych vzhledem k hlavní postavě a napojení na komiksy čekal. Taky pochválím pány spisovatele za recenzi, protože bez ní bych se k dílku dostal asi jen náhodou, gothamský univerzum mě nijak zvlášť neláká.

 2. Cifix, mám tu puštěnej soundtrack a 4. skladba je ” Hurt ” od Johnyho Cashe …to zas hází celou věc o kus dál, protože ve filmu jsem si jí nevšimnul.. to by se hodilo k tý scéně s jeho adoptivní matkou, jak je mladá a sedí v nemocnici před komisí. A asi tak do poloviny filmu.

 3. vynikající film a neuvěřitelný herecký výkon. ALE, naprosto souhlasím s Hitlikem ohledně naprosto neústrojně vložených “úliteb” světu batmana. Má drahá, která nikdy neviděla/nečetla nic s batmanem, film vysoce cenila s tím, že ALE naprosto nechápe ten nesmysl se zabitím rodičů Wayna.

  1. No tak to má blbý. Já třeba nejsem žádnej fanda těhle “normálních” komiksů, ale trochu přehled mám a měl by ho mít ideálně každý, protože na to hafo věcí navazuje atd. To napojení na komiks mi tam připadá právě dobré nejen kvůli komerčnímu úspěchu, ale jednodušší typy, co obyčejně žerou tyhle komiksy, tak aspoň můžou pochopit, že zlo nevzniká jen tak z ničeho, jinak by to byl jen další “nudný” film o sociálních problémech… Je to vlastně dekonstrukce komiksového dobra a zla, tak jak se mi líbila ve Watchmenech nebo teď ještě ujdou i The Boys (kde je navíc stále ještě šukatelný Urban, což je v jeho věku výkon)..Každopádně to teď už je asi trochu móda, protože v létě jsem ještě viděla horor o zlém “supermanovi”.

   1. Urban je strašná tlama. Hrozně nesympatickej herec a prakticky v každym bijáku mě sere.

    Horor o zlym “supermanovi” byl děsnej shit :D

    1. Jo, ten film byl fakt nic moc.
     Na tlamu Urbana mi nesahej :D, samozřejmě odbarvenej na Eoméra byl o dost hezčí a taky podstatně mladší (ze všech se mi tam líbil nejvíc), pak hrál ještě v Dreddovi a ještě jsem ho zahlédla jako víceméně záporáka v Thorovi… že bych čuměla na film jen kvůli němu, to ne, ale když už někde hraje, tak si ho všimnu.
     Ale beru, že máš na chlapy jinej vkus.:)

   2. Jsem docela fest rozbitej smíchy, podobnej výraz kamarádky používaly pro fešáky a zněl ” mrdivo ” / užíván výlučně pod vlivem omamných substancí a tekutin… značným :D / a přemejšlím, jestli mi teda domácí šperky ještě k něčemu jsou, podle tvýho výroku to vypadá, že už ne :D

    1. Dřív jsem v takovém stavu říkaly “kunda”. Momentálně často používám “To je ale KRASAVEC!”, (často i ironicky) podle jednoho skeče v Malé Velké Británii, kde přepadnou klenotnici a přepadená prodavačka všechny lupiče popisuje policii jako KRASAVCE.:D
     Ale to jsme dost OT.

 4. Ta inspirace Scorsesem a De Nirem je možná přiznaná, ale pro mě za hranou. Joker je v podstatě příběh Krále komedie se stylovostí Taxikáře. A je to tak moc evidentní a neustálý, až je to blbý.

 5. Ona úlitba batmanovskému univerzu v podobě scény s vraždou Waynových má podle mě to kouzlo, že v některých verzích je za vraha batmanových rodičů považován Joker, zatímco v jiných ne. A tím, že tady jde o jednoho z mnoha lidí, kdo inspirováni Jokerem na hlavu vezme masku a jdou dělat onu vzpouru, lze to interpretovat jako dílo jistého Jokera, ale zároveň to není TEN Joker. Tedy vrahem Waynových je i není Joker, což mi přijde super.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.