The Silencing (2020)

The Silencing (2020)

The Silencing (2020)

Země: USA / Kanada
Rok vydání: 2020
Žánr: thriller

Originální název: The Silencing

Režie: Robin Pront
Hrají: Nikolaj Coster-Waldau, Annabelle Wallis

Hrací doba: 93 min

(Budou spoilery.)

Osobně děti nemám, aktuálně na nich nepracuju, ani je neplánuju a nemyslím, že by se na tomhle stavu někdy v budoucnu mělo cokoliv měnit. Jasně, někdo by mi mohl tvrdit, že změním názor, až budu starší, ale klidně si to můžete nechat od cesty. K tomuhle přesvědčení jsem došel už v době, kdy jsem zjistil, že ta blbost mezi nohama není jen na čůrání a že se s ní dají dělat i další hodně zajímavé věci. Od té doby jsem zmíněné moudro o změně názoru s věkem slyšel už mnohokrát, přesto pořád nemám potřebu rozsévat své sémě.

Tohle můžete brát jako dobrou zprávu, protože to taky znamená, že pravděpodobně budu mít pořád čas poslouchat ohavné sračky a čumět na retardované braky a psát o nich recenze. Pokud tedy zrovna nemám psát recenzi na biják, v němž se hlavní postava velkou část filmu vyrovnává se ztrátou svého dítěte, protože něco takového díky nastíněné situaci nejspíš úplně nedocením. Samozřejmě chápu, že ztratit sviště asi nepotěší. Člověk si to musí pracně vysouložit, pak devět měsíců čekat na výsledek a potom se o to ještě starat. Mě osobně by nasralo ztratit i klíče, natožpak něco, s čím si musíte dát takovou práci.

Bývalému pytlákovi a nyní spíš amatérskému správci parku / profesionálnímu alkoholikovi Rayburnovi se přesně tohle stalo. K chlastu měl vždycky blízko a nakonec i kvůli chlastu o dceru přišel. Zastavil u konzumu, šel si koupit lahev kořalky a čtrnáctiletou ratolest nechal sedět v autě. Když se vrátil, holka nikde.

To se stalo před pěti lety, během nichž ho opustila manželka. Rayburn svůj čas střídavě dělí mezi vyhánění pytláků ze svojí rezervace, vzpomínáním na dceru (pořád vylepuje plakáty „pohřešuje se“) a klopením alkoholu. Netřeba dodávat, že poslední zmíněné činnosti se věnuje zdaleka nejintenzivněji. Však si klidně dá do nosu, i když má domluvenou školní exkurzi na prohlídku parku.

Hořkou rutinu naboří až moment, kdy Rayburn na svých kamerách umístěných po lese uvidí maskovaného frajera. Myslí si, že jde o dalšího pytláka, ale parchant na něj zaútočí vrhačem kopí a zraní jej. Až potom, co se hrdina dobelhá zpátky do svojí chalupy, si na kamerovém systému všimne, že tohohle pytláka nezajímá vysoká, nýbrž mladé holky. Třeba to bude souviset s nedávno nalezenou mrtvolou. V našem hrdinovi se probudí morální cítění a vydá se do lesa lepé děvě pomoct.

Teď si nejspíš myslíte, že borec napochoduje s puškou do lesa, dá si sériovým vrahem férovku, zachrání dívčinu a hotovo, vymalováno. „The Silencing“ ale naštěstí takhle primitivní není a film se ještě poměrně důkladně zamotá – víc, než byste asi čekali od počinu se základní premisou „po lese běhá vrah a místní alkoholik si to s ním jde vyřídit“. Své si k tomu řekne i nová šerifka, její problémový fetující brácha a další figurky.

The Silencing (2020)

Ve snímku se objeví několik docela zajímavých zvratů (naštěstí ne násilných) a ne úplně očekávaných řešení určitých situací, což mě docela potěšilo. Nějakou dobu si dokonce ani nemůžete být pořádně jisti identitou vraha. Mně se to nakonec podařilo uhádnout nějakých patnáct, dvacet minut před jeho odhalením, protože jedna konfrontace pozornému divákovi poskytne dost velkou nápovědu, ale i tak mi to přišlo vcelku fajn. Netvrdím, že by „The Silencing“ mělo být etalonem toho, jak se dělá chytrý thriller, ale určitě se nejedná o triviální pičovinku a u psaní scénáře se snad i někdo zamyslel. Spousta nadhozených detailů nakonec bude mít svou důležitost a ve finále to do sebe hezky poměrně logicky zapadne.

Upřímně je to víc, než jsem od „The Silencing“ v předstihu očekával. Od podobných nenápadných bijáků typicky člověk nemívá tak vysoká očekávání, takže výsledek nakonec mile překvapil. Nejde sice o nějaký zběsilý napínák, ale příběh se nakonec vybarvil vcelku zajímavě, a i když finální rozuzlení je nakonec docela evidentní, cesta k němu rozhodně bavila.

The Silencing (2020)

„The Silencing“ není veledílo nebo majstrštyk, kvalitou se jedná spíš o lepší průměr, ale i tak se z toho vyklubala příjemná a povedená žánrovka, která za podívání doecela stojí. Obzvlášť při letošním filmovém suchu.


14 komentářů u „The Silencing (2020)“

 1. kua dobrej tip. Trošku mi to připomínalo Wind River. Kamera vzala za vděk vzorům ze skandinávských krimi… Vcelku působivý mix. Jen ten Nicolai mohl trochu zabrat šponu a s tou šerifkou si to víc vysvětlit :D

 2. “Člověk si to musí pracně vysouložit, pak devět měsíců čekat na výsledek a potom se o to ještě starat.” Nějak nevím, jestli to má být vtip, nebo je ta věta míněna vážně, hlavně ty dvě první části znějí fakt jako těžká práce:D… možná je to něco mezi tím.
  To s tím věkem je blbost. Lidi většinou začnou něco chtít, když to mají lidi okolo a když se o tom baví a tak. Vzhledem k tomu, že mezi lidi moc nelezeš a nenecháš se až tak snadno ovlivnit, tak tenhle scénář moc nehrozí. Jen je otázka jestli s tím souhlasí i ta tvoje princezna, protože jestli ne, tak se na tebe časem zákonitě vysere, nebo se budeš muset ty smířit s tím, že si toho fakana uplácne s někým jiným…ostatně i to by určitě fungovalo v dostatečně otevřených domácnostech…

 3. Jsem na to o víkendu koukala a na jednu stranu to není zas tak špatný, ale na druhou jsem viděla už mnoho filmů z podobného prostředí a s podobnou zápletkou a musím říct, že snad všechny měly něco navíc. Buď měly silnější atmosféru a byly napínavější, nebo jsem tam našla nějaký přesah nebo humor… tady nic, takže bych řekla, že to bylo jednoduše suché.

     1. No jo furt….
      Pak už ale spíš seriály s touhle zápletkou, těch se na severu urodilo….případně ta trilogie Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která kopla atd..
      Wind River vs. The Silencing … (no ústřední téma je jiné), ale atmoška hodně podobná. Wind River jen o prsa (té znásilněné :D). Ale na atmošku se dá nabalit kde co, třeba “Jack staví dům”….

   1. Názvy si pamatuju fakt blbě… třeba loňská Mrazivá pomsta: taky zapadákov, taky vražda spratka, ale dost černohumorný. Nebo jak tomu chlapoj unesou tu dceru a on mučí toho mentála z přívěsu, vrazi jsou ?důchodci manželé?, co se mstí bohu… to je napínavější, ale název nevím. Nebo to jak v takové prdeli mizí děti a všichni si myslí, že to dělá úchyl a ve výsledku jsou unášené, aby měly lepší život, jenže název taky nevím, ani kdo tam hrál… já mám na názvy a jména fakt zoufalou paměť..:D I to zmíněné Wind River mi přišlo o něco lepší. Fargo nebo Purpurové řeky jsou taky trochu podobný…zapadákov, zima, vyšetřování… víc si teď nevybavím.

    1. Ještě se mi vybavila Insomnie. Ale je toho určitě ještě daleko víc, jen to takhle z hlavy prostě nevydoluju.:(

    2. Jméno toho filmu je Prisoners, jeden z nejlepších filmů. Má navíc spoustu přesahů (detektiv Loki), vřele doporučuju

     1. Dík. Jsem to včera hledala.:D Ten druhý jsem našla a jmenuje se Tajemný muž. Není to žádný zázrak, možná tam jsou i logické lapsy (už nevím), ale má to zajímavé rozuzlení.
      U Tajemného muže se mi vybavila ještě Tajemná řeka, tam jde taky o nějaký zločin a myslím, že i burany, ale to jsem viděla už strašně dávno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.