Kamikaze Test Pilots - Diaspora

Kamikaze Test Pilots – Diaspora / Kamikaze Test Pilots

Kamikaze Test Pilots - Diaspora
Země: Velká Británie
Žánr: rock / metal
Datum vydání: 10.10.2010
Label: selfrelease

Hodnocení: 4/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

K recenzi poskytl:
Skratch the Surface

Kamikaze Test Pilots – Diaspora

Britská rocková čtveřice z Anglie nám do redakce poslala hned dva počiny, na základě kterých je velmi jednoduché udělat si představu o tom, co pánové hrají a jaký posun během dvou let, dělících starší EP a plnohodnotný debut, učinili. Logicky budeme postupovat chronologicky, takže jako první si vezmu na paškál čtyři roky staré EP pojmenované “Diaspora”.

Hned v první písni je jasná orientace směrem k zámořským vzorům, protože sound je veskrze americký, místy až příliš ovlivněný System of a Down, což není vliv pouze co do zvuku, ale i při skládání se touto slavnou partou nechali pánové lehce ovlivnit. Stačí si poslechnout závěrečnou minutu v úvodní “The Inmates Have Taken Over the Assylum”. Kytarové postupy a skoro až experimentální nálada jsou všechno trademarky zmíněných Američanů. Samozřejmě, že zpěvák Ryan Niemandt za svým protějškem silně zaostává a je to spíš klasický rockový zpěvák, který se v davu snadno ztratí, ale pro danou hudbu se hodí. Je uvěřitelný, občas umí přejít až do growlového řevu, což je příklad právě úvodní písně. V pozdějších skladbách už ten vliv tak patrný není a Kamikaze Test Pilots se začínají obracet směrem ke klasičtějšímu rock/metalu.

Na svém EP se totiž Kamikaze Test Pilots zjevně snažili ukázat, jak rozmanitá kapela jsou, takže “Kenny Rogers (with a Shotgun)” začíná skoro jako americké country, aby se v zápětí změnilo v kytarovou taškařici s ne úplně dotaženým textem (pokřiky “ho hoo” a farmářským halékáním “íí hááá” se to jenom hemží). Takovým dozvukem country nálady je pak závěrečná akustická vybrnkávačka “Betterway”, jež sice není nic omračující, ale na závěr, jakožto takové odlehčení… proč ne.

Protože ne všechny písně jsou alespoň uspokojivé, tak jsem tohle EP celkem rychle odložil a vůbec se mi po něm nestýskalo. Nudné kusy jako “Chikken” a “The Journey” mě fakt nebaví. Postrádají něco, co bych si v nich našel jako nosný bod a ani po několika posleších jsem si z nich v hlavě nic neodnesl. Nicméně, to hlavní z pohledu Kamikaze Test Pilots je jejich debutové album nazvané…


Kamikaze Test Pilots - Diaspora
Země: Velká Británie
Žánr: rock / metal
Datum vydání: 11.12.2012
Label: selfrelease

Hodnocení: 6/10

K recenzi poskytl:
Skratch the Surface

Kamikaze Test Pilots – Kamikaze Test Pilots

“Kamikaze Test Pilots”. Okamžitě je vidět posun k lepšímu zvuku a hlavně vyrovnanějším písním. Album sice nemá žádné vyložené vrcholy, které by mě smetly, ale nebýt nové verze už dříve odstřelené “Chikken”, tak bych řekl, že ani vyložené propady. I když, na tomto albu tato skladba tak nějak zapadne, protože přeci jen, mezi jedenáctkou písní se ztratí a nelezla mi tak moc na nervy jako v při poslechu “Dispora”.

Pokud jsem u “Diaspora” kapelu obviňoval z inspirace u System of a Down, tak na “Kamikaze Test Pilots” jdou borci ještě dál a musím říct, že to není vůbec špatné. Některé skladby znějí skoro jako zbytek z některého z minulých počinů neustále omílaných Američanů (“Happyslapper”), ale když ono to jinak nejde, protože na tomto albu vám to jméno vyskočí na jazyk i několikrát během jedné skladby. Díky hravosti a dost slušné variabilitě skladeb pak poslech dost dobře odsýpá.

První polovina je vážně dobrá, od úsečné “Dinosaur”, přes hutnou “Patrick” až po folkovými melodiemi nasáklou “Kumusha” se mi to poslouchá fakt dobře. Druhá půle pak vyloženě nezaostává, ale díky rozmanitější náladě písní není tak prvoplánová a energická. “Perseverence” je country rocková párty píseň, “Shoeshine” a předposlední “Turnpike” jsou zase načichlé punkovou neurvalostí, kterou umocňuje odsekávané frázování ve slokách. O “Betterway” už padla zmínka v rámci “Diaspora” a závěrečná “Basop” je plná etnických bubínků a experimentální nálady. Pořád nevím, kam skladbu zařadit, jestli někam směrem do Afriky nebo Jižní Ameriky, ale o to nejde, protože jsem se na ni vždy těšil.

Přestože “Kamikaze Test Pilots” obsahuje větší porci muziky, tak mě jeho poslech bavil ještě víc než EP, které by správně mělo být údernější a na poslech příjemnější. Ovšem je tomu přesně naopak. Ačkoli si nemyslím, že se ke Kamikaze Test Pilots budu pravidelně vracet v budoucnu, tak minimálně pro lidi, kteří mají rádi System of a Down a nebojí se experimentálně laděného metalu amerického střihu, má tohle album smysl.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.