Stormlord - Hesperia

Stormlord – Hesperia

Stormlord - Hesperia
Země: Itálie
Žánr: symphonic black / power metal
Datum vydání: 20.9.2013
Label: Trollzorn Records

Hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Stormlord pro mě vždycky byli trochu rozporuplnou skupinou. Na jednu stranu jejich hudba nikdy nebyla nijak marná a některé jejich songy mám i docela rád, ale na druhou stranu nemůžu tvrdit, že by mě jejich desky nějak zvlášť braly nebo že bych měl potřebu tuhle římskou partu pod vedením šéfredaktora Rock Hard Italy poslouchat v nějaké větší míře… každému albu dám pár poslechů a pak to jednoduše nechám plavat, protože i v epickém a symfonickém black metalu je velká spousta hudby, která mě oslovuje mnohem více. A s novinkou “Hesperia” se to má úplně stejně.

Debut “Supreme Art of War” byl svého času docela standardní, ničím výjimečný melodický black metal, jenž zní oproti současné podobě Stormlord docela syrově. Od té doby Italové prodělali docela zajímavý progres a nové počiny skoro znějí, jako kdyby je nahrála jiná kapela. Už s minulou fošnou “Mare Nostrum” se vrhli do jakéhosi epického, symfonického black metalu, jemuž nechybí pořádná dávka italského smyslu pro pompéznost, ani mu nechybí docela pěkný feeling středomořské oblasti, což je podle mě asi to nejzajímavější na aktuální tváři Stormlord. V tomto ohledu “Hesperia” jen navazuje na svého předchůdce a i ona nabízí právě podobnou hudební náplň.

Albu rozhodně nechybí solidní nápady, ale právě díky zmiňované pompéznosti občas Stormlord balancují až na hranici kýče, což je něco, co mi trochu nevoní. Jasně, někdo by mohl říct, že je to v rámci stylu, ale jak kapela i na “Hesperia” dokazuje, lze to udělat i takovým způsobem, aby to stále bylo epické, ale nemělo to s kýčem nic společného. Nádherným příkladem budiž závěrečná téměř-desetiminutovka “Those Among the Pyre”, která je jednoznačným vrcholem desky.

I přesto ale ve mně “Hesperia” zanechala relativně kladný dojem, ostatně snad jako všechna alba Stormlord. Ale ani tak nemám chuť tu desku poslouchat víc… je to oukej, ale osobně radši pustím něco jiného. Fandové “měkčího” symfo-blacku to však mohou s klidným srdcem zkusit, je dost možné, že vás to zaujme o dost více…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.