Behemoth - A Forest

Behemoth – A Forest

Behemoth - A Forest

Země: Polsko
Žánr: atmospheric death metal
Datum vydání: 29.5.2020
Label: New Aeon Musick

Tracklist:
01. A Forest (The Cure cover)
02. A Forest (The Cure cover) (live)
03. Shadows ov Ea Cast Upon Golgotha
04. Evoe

Hrací doba: 19:15

Odkazy:
web / facebook / twitter / instagram

Polští Behemoth mi svého času bývali sympatičtí a i dnes si myslím, že jejich starší nahrávky jsou fajn. Rozhodně jim nehodlám upírat, že ve své diskografii mají i dobré desky. Ve všech případech jde ale už o docela letité počiny.

Poslední roky jsem Behemoth začal vnímat zcela opačně než dříve. Z kdysi sympatické formace se naopak stala kapela vysoce nesympatická. Nikdy nebudu mít pochopení pro skupiny, kde PR, komunikace s (ideálně nesoudnými a/nebo nekritickými) fanoušky a vizuální prezentace stojí nad vlastní hudbou. Behemoth se podle mého názoru právě do téhle spirály velkých keců a slabé muziky dostali. Vím, že většina jejich současných posluchačů se mnou souhlasit nebude, ale podle mě úspěch, jakého si nyní Poláci užívají, jen dokazuje smutný fakt, že aktivita na sociálních sítích funguje lépe než zajímavá hudba. Poslední dvě alba „The Satanist“ a „I Loved You at Your Darkest“ totiž byla vším možným, ale rozhodně ne zajímavou hudbou.

Nejnovější EP „A Forest“ v mých očích sumíruje všechno, co je na současných Behemoth špatně. Kapela zde prodává nablýskané hovno s takzvaně kvalitní produkcí (rozuměj: nudný moderní sound, jak je u dlouhodobě Behemoth zvykem), jehož obsahová hodnota neobstojí, pokud má člověk nějaké vyšší nároky na to, co poslouchá. Tuhle blbost pak zabalí do atraktivního obalu a plácnou do shopu za 35 éček. A to tam prodávali ještě dražší edici, ale už si nepamatuju, kolik přesně stála, a v mezičase se stihla vyprodat. Evidentně tenhle model funguje. Což mi přijde smutné.

Nechme ale stranou všechny pičoviny okolo a podívejme se na ten obsah. Středobodem ípka je titulní cover „A Forest“ od The Cure, v němž hostuje Niklas Kvarforth ze švédských Shining. Osobně nejsem žádný fanda The Cure, vlastně je mi tahle formace dost volná a nezajímá mě, tudíž mě nijak neuráží, že to někdo překope. Třeba předělávka téže skladby od Carpathian Forest mi přijde dost dobrá.

Verze Behemoth se mi nicméně zdá hrozná. Z notoricky známého minimalistického motivu se tu stala metalová zívačka s jalovými riffy, které nevyznívají tak hrozně jen proto, že stojí ve stínu špatnosti výkonu hostujícího Kvarfortha. Jeho vokál tu zní fakt tragicky, až jsem si na první poslech myslel, že to snad borec musí trolit.

Korunu tomu ještě nasazuje debilní videoklip, v němž zběsile přehrávající Kvarforth chodí po lese, pravidelně padá na kolena a hází retardované grimasy na všechny okolní stromy případně na táborák. Za ním chodí zmalovaný Nergal v trapném oblečku (něco mezi transvestitou a vyšší úrovní ekologa). Celé to působí stejně jako muzika – produkčně zvládnuté, je vidět, že do toho někdo nalil prostředky, ale obsahově kurva špatné.

Asi nepřekvapí, že dojem z „A Forest“ nelepší ani následná live verze natočená v únoru letošního roku ve Finsku. Jde o nemlich tu samou kokotinu, akorát vyšperkovanou o debilní hecování „hej, hej, hej“ a patetické pindy o tom, jak si ten dnešní večer uděláme „special“ a „unique“. To nechceš.

Formálně zajímavější náplní ípka by měla být druhá polovina nabízející dosud neslyšené songy natočené společně s „I Loved You at Your Darkest“. Nepřekvapí ale, že ani tohle za nic moc nestojí. „I Loved You at Your Darkest“ bylo velmi slabé album, tak co jiného byste čekali od béčkových písniček, které se na to album nevešly?

„Shadows ov Ea Cast Upon Golgotha“ je fakt arcislabota a kdo neslyší, že její hlavní riff je tupá primitivnost bez nápadu, tak by si fakt měl jít vyšetřit uši. Následující „Evoe“ se mi zdá o něco tolerovatelnější, a tudíž z celého EP nejlepší, ale to neznamená, že by byla skutečně dobrá. Pořád to na mě působí jako pompézní a nabubřelé nic v lákavém obalu, nikoliv jako kvalitní muzika. A přitom se tu bavíme o kapele, jež ještě v roce 2009 dokázala vydat technicky vymáklou jízdu „Evangelion“, u níž si na nedostatek zajímavých nápadů stěžovat nešlo.

K samotnému „A Forest“ už nemám moc co víc dodat. Co se Behemoth obecně týče, řekl bych už jen jedinou věc: přijde mi smutné, jak moc zpíčovatět dokázala kdysi dobrá kapela během pouhých pár let. Bylo by fajn, kdyby se hoši zmátořili a Nergal začal věnovat méně času přidávání fotek na Instagram a více času pořádnému skládání (a tím fakt nemyslím větší nánosy okázalého kvazi-atmo cukru), ale obávám se, že toho už se nikdy nedočkáme.


4 komentáře u „Behemoth – A Forest“

  1. Funguje to, protože čím větší hňup, tím snáz mu vnutíš, co přesně si má o čem myslet. Ostatně i komentář typu amen je toho důkazem. I kdybych s něčím sebevíc souhlasila, radši hledám ale…
    On se asi nezmění, většina chlapů v jeho věku je už vyhaslá, mrtvá, zajetá ve svých kolejích. Ale jak už jsem asi psala, nenáročným taková hudba stačí a náročnější i díky komerčním kapelám , které se dostanou do médií, můžou zjistit, že existují i jiné. Ne každý má to štěstí, aby vyrůstal v metalovém prostředí.
    Nemá smysl být kvůli němu smutný, když existují tisíce jiných kapel.:D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.