Beneath the Storm - Evil Reflection

Beneath the Storm – Evil Reflection

Beneath the Storm - Evil Reflection
Země: Slovinsko
Žánr: funeral doom / sludge metal
Datum vydání: 2.6.2014
Label: Argonauta Records

Tracklist:
01. To Dust
02. Helen
03. Silent Exhale
04. Oceans of Sleep
05. The Endless Void
06. Frozen

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
facebook

K recenzi poskytl:
Against PR

Mezi tunami alb, která nám chodí do redakce na recenze, se přece jenom tu a tam vyskytne nějaké velice příjemné překvapení. Formace s názvem Beneath the Storm patří právě mezi takové. Jedná se o jednočlenný projekt ze Slovinska, a jak je většinou člověk zvyklý, že jednočlenné projekty bývají black metalové, v tomto případě se budeme pohybovat v jiném, byť stále extrémním žánru. Shimon, jak se onen jediný člen Beneath the Storm jmenuje, totiž do světa pouští (v základě) funeral doom metal. V loňském roce se objevil debutový počin s názvem “Temples of Doom” a už letos přichází jeho pokračování v podobě desky “Evil Reflection”, která bude středobodem našeho skromného povídání.

Výše jsem řekl, že Beneath the Storm produkuje v základě funeral doom metal, což je sice vlastně pravda, protože muzika na “Evil Reflection” obsahuje vše, co člověk od toho stylu očekává, a veškeré žánrové výrazivo se zde nachází. Pokud by se mezi vámi náhodou našel někdo, kdo by tápal, co to znamená typické funeral doom metalové výrazivo, pak to v rychlosti zopakujeme – ultra pomalé záhrobní (odsud funeral) tempo, mohutné riffy, growling hlubší než Macocha, navrch samozřejmě v žádném případě nesmí chybět hutná a značně neveselá atmosféra. Abychom ovšem byli úplně přesní, je nutné dodat, že Beneath the Storm k tomuhle receptu přidává velice jemný, ale znatelný poprašek žánrů jako sludge nebo drone. A možná, že právě tohle je ta věc, která v té muzice dělá takové divy.

Na první pohled hraje drtivá většina funeral doom metalových kapel nemlich to stejné, protože onen obecný žánrový popis, který byl vyřčen výše, by se dal vlastně vztáhnout na drtivou většinu (ne-li na všechny) funeral doom metalové formace. Jediným měřítkem, jímž se tedy dá kvalita jednotlivých skupin posoudit, je to nejabstraktnější možné měřítko – pověstný pocit, který hudba v člověku vyvolává. Nicméně tohle měřítko funguje, protože zatímco jedna kapela drhne riffy ve šnečím tempu a je to nuda, druhá drhne riffy ve šnečím tempu a je to uhrančivá síla. Do jaké z těchto možností tedy spadá “Evil Reflection”?

Osobně jsem to vůbec nečekal, ale do té druhé, protože o muzice Beneath the Storm bych se – čistě na základě onoho abstraktního pocitu – nebál tvrdit, že je silná. Spíš jsem očekával, že to bude ta nuda, ale ani náhodou, protože “Evil Reflection” nabízí skvělou dusivou atmosféru, spoustu výtečných momentů (zejména kytarová práce je na albu setsakra výborná) a nemá sebemenší problém utáhnout celou hodinovou délku. V prvním songu “To Dust” se sice nahrávka ještě netváří nijak zvlášť výjimečně, spíš jako sice solidní, ale jinak vcelku obyčejný funeral doom, ale už někde v půlce druhé “Helen” se poprvé ukáže opravdu zničující riff, přičemž jemu podobné se v dalším průběhu desky objevují s až nebývalou samozřejmostí. Navíc je “Evil Reflection” (snad díky onomu zmiňovanému koření v podobě sludge) na svůj žánr možná až překvapivě dynamickou záležitostí, což z něj dělá ještě o něco víc přitažlivý počin.

Už začátek alba je sice velmi dobrý, ale to hlavní, proč si “Evil Reflection” zaslouží tak vysokou známku, se začne dít až v jeho druhé polovině. S přibývajícími minutami totiž deska postupně roste, je čím dál tím lepší a nejpozději od čtvrté “Oceans of Sleep” už je to prostě absolutně výtečné a obrovsky mě to baví. A když říkám, že “Evil Reflection” s postupující hrací dobou narůstá, asi nikoho nepřekvapí, když nyní prohlásím, že absolutním vrcholem nahrávky tak je téměř 18minutový opus “Frozen”, v němž Beneath the Storm s naprostým přehledem rozehrává první funeral doomovou ligu a směle může vyrazit konkurovat i mnohem zavedenějším spolkům.

Jak jsem již řekl, v žádném případě jsem to nečekal, ale “Evil Reflection” je na poměry svého žánru obrovská kvalita a pro mě osobně velký příslib do budoucna. Odteď budu kroky Beneath the Storm rozhodně sledovat dál, protože na svém druhém velkém počinu mě tento Slovinec přesvědčil, že talent mu tedy nechybí ani v nejmenším. Upřímně, už nějaký ten pátek jsem neslyšel funeral doom metalové album, jež by mě bavilo takovýmhle způsobem, což také neváhám ocenit patřičně vysokou (ale zaslouženou!) známkou. Jestli máte rádi extrémní doom metal, rozhodně neváhejte a “Evil Reflection” běžte vyzkoušet!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.