Brainscan - Reflections

Brainscan – Reflections

Brainscan - Reflections
Země: Slovensko
Žánr: alternative metal
Datum vydání: 25.9.2013
Label: Gothoom Productions

Tracklist:
01. Into the Mirror
02. Reflections
03. Pretending
04. The Judge
05. Open Your Mind
06. This Is Not My Fate
07. Ember Eyes
08. Mr. Nobody
09. Mind Corruption
10. Take Your Freedom
11. Contact With Myself
12. Shameless

Hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
web / facebook / bandzone

K recenzi poskytl:
Gothoom Productions

Ačkoli se o banskobystrických Brainscan asi nedá hovořit jako o kdovíjakých mazácích, za šest let své existence se pánové dovedli na scéně poměrně slušně etablovat, a i když je někdo přímo nezná, dost určitě už jméno téhle kapely alespoň zaslechl či zahlédl někde na plakátu. A jelikož je to už pár měsíců, co Brainscan vypustili do světa v pořadí čtvrtou vlaštovku jménem “Reflections”, je nejvyšší čas se jí podívat na zoubek.

Když se člověk koukne, jak povedený grafický kabátek Brainscan svému novému dítku nadělili, a postaví to vedle té relativní proslulosti, kterou si kapela stihla za těch pár let vybudovat, prvotní očekávání nejsou nijak překvapivá – i člověk tvorbou Brainscan zcela nepolíbený dost určitě zavětří potenciálně zdařilou desku, která by mohla příjemně překvapit, a pokud ne překvapit, tak alespoň jakž takž uspokojit. Snad to na začátek nebude moc velký spoiler, když řeknu, že těmto očekáváním se Brainscan na jejich novém počinu dostát podařilo.

První, čeho si člověk na “Reflections” všimne, je jistá autorská ruka, jakou byla deska uvedena do současného stavu. Je zde jasně znát cílevědomost, s níž album vzniklo a díky níž celek působí dotaženě a uceleně. Projevuje se to ale i prakticky v každé jednotlivině, na kterou lze ukázat. Vokály jsou velice zdařilé, práce kytaristů zkušená a místy nečekaně nápaditá, rytmika a frázování veskrze funkční a zvuk tak akorát sytý. Jak vidno, ty řeči o etablovanosti tedy nejsou jen prázdným tlacháním na natažení recenze, neboť Brainscan to minimálně v tomto směru dokazují více než dostatečně a zjištění je to rozhodně příjemné. A příjemné je vlastně celé “Reflections”, akorát to trochu kazí vědomí, že by to mohlo být ještě příjemnější.

Jak tak totiž desku poslouchám, zjišťuji, že některé pasáže nebo rovnou celé songy jsou vážně dost zábavný materiál, a fungovat “Reflections” stejně na celé ploše svých pětačtyřiceti minut, pak už bychom se tu mohli bez přehánění bavit o výtečné žánrové nahrávce. Nicméně ono se tak úplně neděje a ve výsledku je to o něco menší sláva, než na jakou podle mě Brainscan mají ve svých silách dosáhnout.

V čem je zakopaný pes? Je to vcelku prosté – ten alternativní metal, se kterým Brainscan bojují o přízeň posluchačů, prostě místy nebaví až tak, jak by se slušelo. Nenapadá mě žádný konkrétní příklad, na kterém bych to mohl názorně předvést, protože kvalita tam je prakticky neustále, ale nedostatek opravdu slušných nápadů či melodií se holt sem tam projeví a pak si člověk říká, že by to prostě šlo líp. No, a taková věc celkový dojem určitě nevylepšuje, na tom se asi shodneme. A pak je tu ještě jedna záležitost, která “Reflections” trochu škodí, a tou je určitá jednotvárnost. V žádném případě nechci tvrdit, že ty songy znějí jeden jako druhý, to opravdu ne, ale když se na to člověk vyloženě nesoustředí, zůstane mu v paměti tak maximálně zčásti akustický a zcela instrumentální kraťas “Ember Eyes”, neurvalý násyp “Mind Corruption”, pár hitových pasáží jako třeba refrén “Mr. Nobody”, ale to mezi tím už jaksi splývá. A je to sakra škoda, protože ať se na to dívám z jaké chci strany, muzika je to prostě solidní.

A solidní, to je asi nejvýstižnější přívlastek, jaký se dá na “Reflections” vztáhnout. Brainscan jeho prostřednictvím rozhodně potvrzují, že je s nimi třeba počítat a posluchačsky jde o záležitost, která dovede zabavit na nejedno protočení. I přes několik škobrtnutí to šlape dost příjemně a nadprůměrné hodnocení je zde zcela na místě. Nakonec tedy za šest a půl, ačkoli se přiznám, že jsem docela dlouho váhal, jestli neohodnotit ještě o chlup lépe. Takhle je to ale správně, šest a půl je koneckonců hodně pěkná známka a já věřím, že příště už to aspoň na tu sedmičku dopadne. “Reflections” totiž nenechává nikoho na pochybách o tom, že jeho tvůrci na to mají.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.