Diligence - Amendment

Diligence – Amendment

Diligence - Amendment
Země: Česká republika
Žánr: death metal
Datum vydání: 9.5.2014
Label: selfrelease

Tracklist:
01. Within Collision
02. Golden Sutures
03. These Taming Lessons
04. Ways Grown Obsolete
05. Entrenched
06. Withering Lethargy

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
facebook / bandcamp / bandzone

K recenzi poskytl:
Diligence

Pokud by měla každá správná recenze začínat pořádnou úvodní omáčkou, v níž se čtenář dozví nějaké zasvěcené informace z dosavadní historie recenzované kapely, v případě pražské death metalové drtičky Diligence by nám ta omáčka moc místa nezabrala. Kapela se na scéně vyloupla dva roky zpátky, kdy také vydala svůj první digitální singl “Claws of the Incomplete”… pak přišlo nějaké to koncertování a aktuálně vyšlo debutové EP s názvem “Amendment”. A to je vlastně z historického okénka vše, jelikož právě “Amendment” je předmětem našeho dnešního povídání.

Vlastně by možná v tom úvodu mohla padnout ještě jedna věc, a to že veškeré ty hrubé vokály (a jiné než hrubé tam ani nejsou) u Diligence neobstarává žádný dvoumetrový řízek, ale mladá slečna… jasně, v roce 2014 už holky v extrémních metalových kapelách zdaleka nejsou taková neobvyklost, jako tomu bylo dříve, ale za zmínku to jistě stojí. Tak nebo tak, hurá na muziku…

Již padlo, že Diligence hrají death metal, což je v zásadě stále poměrně široké označení, takže to pojďme trochu specifikovat. Skupina rozhodně nedrhne nějakou chrastivou špínu ze staré školy. Diligence sami o sobě tvrdí, že produkují progresivní death metal, což se mi osobně moc nezdá, protože na progresivní death metal tam slyším málo progrese, spíše bych to zařadil někam do šuplíčku technical death metalu, ale nakonec je tohle slovíčkaření beztak šumák.

Každopádně, Diligence na své dvacetiminutové prvotině opravdu předvádějí death metalový nářez, v němž není nouze o technické riffy nebo brutální bicí palbu. Vokál je patřičně zvířecí a nezasvěcený posluchač by asi netipnul, že pochází od drobné zpěvačky. Baskytara sice hlavní roli ani zdaleka nehraje, ale je pozitivní, že jsem ji na “Amendment” alespoň postřehl a že člověk nemá pocit, jako kdyby snad ani neexistovala, což je bohužel poslední roky v metalu (a nejen v tom s přízviskem death) docela běžné.

Možná, že takhle blbě řečeno vám to nepřišlo, jako kdyby Diligence předváděli něco vyloženě neslyšeného… což ve své podstatě opravdu nepředvádějí, nicméně to ve výsledku zas až tak moc nevadí, protože “Amendment” boduje na jiných frontách. Především opravdu hodně potěší, že EP zní hned na první poslech opravdu na úrovni a v žádném případě není potřeba nějak přivírat oči, protože debutující kapela… Jak co do technické zručnosti, tak i co do skladatelské stránky se Diligence porovnávání s konkurencí bát nemusí, protože rozhodně obstojí přinejmenším se ctí. Jednoduše řečeno ta muzika nezní, jako kdyby ji nahrávala debutující formace, ale mnohem zkušenější parta, protože je všechno na svém místě. A to je podle mě super, přesně takhle by to mělo vypadat… vždycky jsem jako posluchač radši, když skupina svůj první nosič tvoří dva roky, dá si na něm záležet a finální produkt pak zní na úrovni, než aby se honem rychle vydávala první hudba po dvou měsících fungování a výsledkem byla amatéřina, která se pak omlouvá nezkušeností.

Mimoto má “Amendment” výhodu ještě v jedné věci. Ačkoliv se jede takřka po celou dobu dle jednoho mustru a Diligence hned po krátkém intru “Within Collision” nasadí ostré tempo, z něhož tak nějak nepolevují, jednotlivé tracky jsou mezi sebou dobře rozeznatelné a rozhodně se nejedná jen o nějakou chaotickou změť riffů, v níž se člověk ztratí. Všech pět písniček si sice drží nastavenou (stylovou i kvalitativní) laťku, ale kdybych měl volit své nejoblíbenější kusy, asi bych zvolil “Golden Sutures” a “Withering Lethargy”. Důvod mám poměrně jasný – obě nad zbytek vyčnívají jednou věcí, a sice že jsou ve svém závěru výborně vygradované. V případě “Golden Sutures” a její pasáže cca ve třech čtvrtinách to ještě není až tak extrémně nápadné, ale finále “Withering Lethargy” už je vyložená pecka, která celé “Amendment” uzavírá hodně parádním kytarovým sólováním… osobně bych si takových momentů nechal líbit klidně ještě víc.

Nicméně i bez nich zanechali Diligence rozhodně dobrý dojem. Zvláště vezmeme-li v úvahu, že se jedná o debutový nosič, pak nelze nepochválit, protože už jsem (bohužel) slyšel i kapely, které za sebou měly víc jak dvacet roků fungování a zněly mnohem víc amatérsky než “Amendment”. Amatérské totiž tohle minialbum není ani v nejmenším, naopak je na něm po všech ohledech cítit, že si na něm dal někdo záležet a že Diligence podle všeho chtěli stvořit nahrávku, jež se v konkurenci neztratí a s níž se budou moct prezentovat na úrovni. A to se myslím bezezbytku povedlo.


2 komentáře u „Diligence – Amendment“

  1. S tím co bylo napsáno v recenzi se dá souhlasit, až na dva detaily. :-)

    1) add historie, tak Diligence vznikli přejmenováním deathcore kapely Silent Treachery z Dvora Králové.

    2) Ač se počin dá vesměs chválit mám problém s tím, že mi z něj v hlavě nic nezůstává. Čili u mě tak 6/10.

    1. Vždyť to, že vznikli přejmenováním z jiný kapely, se přece nijak nevylučuje s tím, že první singl vydali na konci r. 2012 (tím bylo myšlený, že se objevili před dvěma rokama).

      Jinak já jsem si z toho právě dost pamatoval i mě to bavilo, což jsem byl sám překvapenej, protože podobný věci poslouchám spíš okrajově :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.