Goatwhore - Constricting Rage of the Merciless

Goatwhore – Constricting Rage of the Merciless

Goatwhore - Constricting Rage of the Merciless
Země: USA
Žánr: black / death / thrash metal
Datum vydání: 8.7.2014
Label: Metal Blade Records

Tracklist:
01. Poisonous Existence in Reawakening
02. Unravelling Paradise
03. Baring Teeth for Revolt
04. Reanimated Sacrifice
05. Heaven’s Crumbling Walls of Pity
06. Cold Earth Consumed in Dying Flesh
07. FBS
08. Nocturnal Conjuration of the Accursed
09. Schadenfreude
10. Externalize This Hidden Savagery

Hodnocení:
H. – 6,5/10
Ježura – 6,5/10

Průměrné hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Goatwhore ještě nefungují tak dlouho, aby se o nich mohlo hovořit jako o veteránech, ani omylem však nefungují tak krátce, abychom mohli mluvit o začátečnících. Tahle neworleanská smečka okolo kytaristy Sammyho Pierra Dueta jednoduše spadá do ranku kapel, které už nějaké zkušenosti posbíraly a dají se bez problémů označit jako stálice scény. Až doposud pánové stříleli desky v přesném rozmezí tří let, ale v případě svého šestého dlouhohrajícího záseku tuto tradici poprvé porušili, když s “Constricting Rage of the Merciless” přicházejí již po dvou letech…

Ono dva a tři roky možná není zas až tak extrémní rozdíl, ale čistě z formálních důvodů by někoho mohlo napadnout, jestli se zkrácení přestávky mezi jednotlivými alby nějak podepsalo na kvalitě nového materiálu. Popravdě řečeno podepsalo, ale trochu jiným způsobem, než by člověk čekal. Po sice solidním, ale nijak zvlášť kulervoucím “Blood for the Master” z roku 2012 je totiž “Constricting Rage of the Merciless” z mého pohledu krůčkem nahoru na škále kvality. Sice to není nějaký velký skok, protože jistou úroveň si Goatwhore udržují vždy, ani se nedá říct, že by snad nějak otočili a svou tvorbu posunuli jinam, ale prostě a jednoduše mě aktuální fošna (jež má jen mimochodem fakt parádní obal) baví o něco výše.

Do jisté míry je to však možná jen trochu pocitová záležitost, že mi “Constricting Rage of the Merciless” sedlo víc než “Blood for the Master”, protože technicky vzato si “Kozoděvka” pořád drhne tu svojí extrémně metalovou klasiku. A jak že ta jejich klasika zní? Ve skutečnosti je ono pojmenování extrémní metal dost přesné, jelikož v tvorbě Goatwhore se mísí black, death i thrash metal v docela vyrovnaném poměru a v podstatě se nedá tvrdit, že by měla nějaká z těchto složek výrazně navrch oproti těm ostatním. Leda tak onen thrash metal je zde zastoupen asi o chlup méně, ale to neznamená, že by se snad nenašly songy, které jsou načichnuté thrashem až po okraj, jako je tomu třeba v klipové nářezovce “Baring Teeth for Revolt” nebo v odpichové “FBS”.

Pokud bych měl mluvit o vrcholech “Constricting Rage of the Merciless”, rozhodně bych musel zmínit druhou “Unravelling Paradise”, která je opravdu skvělá a v jistých momentech v ní má docela jasně navrch black metal, což je nejspíš ten důvod, proč se mi tolik zalíbila, protože black metal je pro mě osobně odjakživa jednička. Rozhodně dobrá je ovšem i “Heaven’s Crumbling Walls of Pity” s výtečnými táhlými melodiemi a povedeným sólem nebo pomalá, valivá a hutná “Cold Earth Consumed in Dying Flesh”, která je na poměry Goatwhore, jejichž muzika se obecně pohybuje spíše ve vyšších obrátkách, docela netradiční. Vůbec bych se ale divil, kdyby někdo jiný zase viděl vrchol třeba v chytlavé “Schadenfreude”, jež je zase o něco melodičtější než zbytek.

Některé další songy jsem sice nejmenoval, ale ono to je úplně jedno, protože zde není ani jeden kus, který by klesnul pod nastavenou laťku kvality. Stopáž se zastavila na příjemných 37 minutách (a nějakých drobných navrch), což mi přijde tak akorát – člověk nemusí přemýšlet o tom, jestli označení alba jako dlouhohrající není nadnesené, zároveň to však není žádná přehnaná stopáž. A hlavně Goatwhore mají dostatek nápadů na to, aby ji smysluplně naplnili.

Jasně, ve finále není “Constricting Rage of the Merciless” žádný velký originál, ani to není album, jež by vás snad mělo posadit na prdel. Ale je to poctivá a kvalitní práce, kterou evidentně hrají lidé zapálení do tohoto druhu muziky. Jestli máte chuť na pořádný nářez, který ukazuje prostředníček všem pozérům a kinder metalistům a pro který jsou klávesy nebo operní vokály sprostá slova, jste na správné adrese. Jestli hledáte špinavou hudbu pro špinavé lidi, kteří nosí pyramidy, křiváky a těžké boty, chlastají pivo po hektolitrech a chodí pařit do zaplivaných klubů, Goatwhore jsou přesně pro vás, protože právě takoví jsou a jsou v tom uvěřitelní.


Další názory:

Ačkoli starší počiny Goatwhore neznám a neměl jsem moc představu, co od novinky očekávat, “Constricting Rage of the Merciless” mě uspokojilo. Je to nasraná hudba pro nasrané lidi (fakt – nejlíp funguje, když máte vztek) a ve svých lepších momentech dovede opravdu chytit a rozkomíhat vaši hlavu do rytmu. Nejvíce to dle mého vkusu Goatwhore sluší ve šlapavých skladbách se špetkou rock’n’rollové chytlavosti (“Poisonous Existence in Reawakening”, “Baring Teeth for Revolt”) a hodně co říct mají i některé pasáže zabarvené více do black metalu (“Heaven’s Crumbling Walls of Pity”). Jen mě trochu mrzí, že si deska tuhle úroveň (která je skvělá) nedrží celou dobu a místy mě to nebaví tolik, jak bych si přál. To je ale dost možná jen mým pohledem na věc a rozhodně nezpochybňuji, že je “Constricting Rage of the Merciless” poctivá nahrávka z pera hudebníků, kteří jasně vědí, co chtějí, a dovedou to formulovat ve zdařilé podobě. Za mě tedy jen 6,5, ale fandové black/thrash metalu si můžou klidně bod přidat, protože je tahle deska určitě nezklame.
Ježura


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.