Site News

 • Den (dny) severské atmosféry

  7.3.2016

  H.

  Minulý týden jsme vydali rozhovor s kanadskou neofolkovou skupinou Musk Ox (pokud jste jej nečetli, neváhejte to napravit tady – ta skupina určitě stojí za to, abyste si o ní něco přečetli), ale to neznamená, že jsme se tím vyčerpali a tenhle žánr tu odteď bude mít utrum. Právě naopak. Aktuálně bude na programu povídání s další stylovou perličkou. Tentokrát jsme odeslali otázky na sever, kde nám na ně odpovídal H. L. H. Swärd, hlavní mozek projektu Forndom.

  Zítra si ovšem dáme rovnou dvojitou dávku Forndom. Ráno totiž vyjde vyčerpávající recenze na novou desku „Dauðra dura“ (do článku se zapojili hned tři redaktoři) a večer pak bude následovat zmiňovaný rozhovor. Nebo lépe řečeno jeho první část. Vzhledem k počtu otázek a relativně obsáhlým odpovědím jsme povídání rozdělili na dvě části. Ta první (zítřejší) se bude týkat především muziky, zatímco v té druhé, již vydáme v sobotu, jsme se pustili spíš do nehudebních témat – ale samozřejmě takových, že má smysl se na to ptát kapely jako Forndom.

  Forndom


 • Jarní pojeb

  11.2.2016

  H.

  Sice jsme to nikdy nějak explicitně nezdůrazňovali (už jen proto, že mi připadá trochu povrchní argumentovat zrovna tímhle, když se někde něco nepovede nebo se objeví nějaká chyba), ale i bez toho je vám asi všem jasné, že Sicmaggot vyrábíme jen ve volném čase a pro zábavu, a tudíž pro nás není existenciální záležitostí (byť by bylo hezké, kdyby byl). To jinými slovy znamená, že občas nastane stav, kdy se ten který redaktor musí přednostně věnovat trochu jiným a (říkám to nerad) důležitějším záležitostem, díky čemuž třeba na nějaký čas vypadne ze psaní recenzí a dalších článků.

  Nyní ale k důvodu, proč o tom píšu – nadcházející jaro nám nastane trochu svízelná situace, protože se to sešlo tak blbě, že na všechny redaktory čekají důležitější povinnosti než psaní recenzí. Tři z nás budou dopisovat bakalářky a diplomky a posléze půjdou ke státnicím, dva redakční benjamínci už se těší na maturitu a ten poslední, kdo má jako jediný už kompletně a zdárně dostudováno, se zase bude ženit.

  I přes tenhle celoredakční „jarní pojeb“ se budeme snažit i nadále držet nastavené tempo ve vydávání článků, ale možná se to nemusí podařit. A to je vlastně i smysl tohohle textíku – kdyby se někdy v následujících měsících náhodou stalo, že třeba jeden, dva dny nevyjde recenze, vůbec se toho nelekejte, rozhodně to neznamená konec nebo tak něco. Znamená to leda tak to, že jsme pilní studentíci, eventuálně se v jednom případě pilně chystáme na dráhu profesionálního podpantofláka.

  Berme to ale z té lepší stránky – pokud jaro přežijeme a všechno půjde podle plánu, budeme mít na začátku léta redakci oficiálně mnohem chytřejší a vzdělanější! A to včetně ženáče, jelikož ženská ví všechno nejlíp, takže i jeho to dozajista intelektuálně obohatí…


 • Den s Mortal Cabinet

  30.11.2015

  H.

  Pokud se alespoň okrajově zajímáte o undergroundové žánry a pokud jste posledních pár měsíců nestrávili v hibernaci, jméno Mortal Cabinet jste již museli zaznamenat. O hvězdné kolaboraci Samira Hausera (Vanessa), Františka Štorma (Master’s Hammer) a Řezníka (Sodoma Gomora) se mluvilo a pořád mluví zkrátka všude (skoro).

  Ani my samozřejmě nesmíme zůstat pozadu, tudíž na pozítří (tedy 2. prosince) vyhlašujeme den s Mortal Cabinet. Ráno se objeví recenze na debutovou desku „Necrotica“ (nabídneme pohledy dvou redaktorů), večer ji pak bude následovat reportáž z pražského křtu alba a zároveň prvního živého vystoupení projektu vůbec.

  Mortal Cabinet


 • Kompletní archiv Sicmaggot na webu

  15.11.2015

  H.

  Původně jsem předpokládal, že se to do konce letošního roku nestihne, ale nakonec šlo přesouvání našeho archivu z blogu na web rychleji, než jsem čekal. Dnes jsem přehodil úplně poslední recenzi (tedy vlastně tu úplně, která kdy na Sicmaggot vyšla, protože jsem to jel směrem dozadu), což znamená, že je již kompletní archiv na webu.

  Přesouval jsem jenom takzvané „velké“ články, což znamená veškeré recenze, minirecenze, reporty, rozhovory, redakční eintopfy a případě tématické články. Nepřesouval jsem však novinky, protože to už mi přijde beze smyslu.

  Sice zdaleka ne všechny recenze, co tu kdy vyšly, jsou napsané dobře a stojí za to se jimi chlubit, ale jaksi podle mého mělo smysl buď přestěhovat všechno, anebo nic. Tak či onak, kompletní archiv je na webu a klidně se v něm můžete pohrabat, máte-li chuť, ale musím upozornit, že čím hlouběji do minulosti půjdete, tím je úroveň článků horší…

  A když už jsme u toho – část starých recenzí byla kvůli své délce (nebo lépe řečeno spíš krátkosti) zpětně překvalifikována na minirecenze. To jenom pro informaci…


 • Pár blbostí z interní kuchyně pt. 2

  28.10.2015

  H.

  Bloody Lair - Behind the Gates of Terror

  Před nějakým časem jsem se tu zaklínal, že se pokusíme se s počtem rozhovorů polepšit, ale od té doby se zdánlivě nic neděje… anebo děje? Věřte tomu nebo ne, ale vlastně děje…

  Už zítra vydáme další rozhovor, tentokrát s českou black metalovou smečkou Bloody Lair, za níž nám odpovídal kytarista Lord Obst. Mimoto už čekáme na odpovědi od dvou dalších, dle našeho názoru hodně zajímavých zahraničních skupin, tak snad se nám na to nevybodnou a snad z toho vylezou i zajímavá povídání. A na další rozhovory už pomalu začínáme střádat plány.

  Vedle toho nás v dohledné době čeká ještě dost reportů. Možná jste už zaregistrovali, že se v relativně rychlém sledu objevily reporty z Cruachan, Epic Rap Battles of HistoryGod Is an Astronaut – a toto tempo bude ještě chvilku pokračovat. Ještě dneska vyjde povídání o pátém vydání Sídhe Festu v Brně, kde mj. zahráli The StoneInferno, a někdy v dohledné době jej budou následovat reporty z koncertů progresivních Norů Leprous v Praze a britských post-rockerů Her Name Is Calla v Brně. A to ani nemluvím o tom, že už dnes se naši redaktoři chystají na Prurienta v Praze a zítra nás čeká kombo Forgotten Tomb a Nocturnal Depression rovněž v Praze.

  Co se týče dalších věcí, možná by stálo za zmínku, že se neustále hýbe kupředu přesun všech velkých článků (recenze, reporty, rozhovory, eintopfy) z našeho bývalého blogového působiště na současný web. Aktuálně už jsou kompletně přesunuté články za rok 2012-2015 a kus 2011, takže už vlastně podstatná část našeho archivu.

  A na závěr ještě jedna trochu méně příjemná zpráva. Po nedávném odchodu Zajuse nás nyní opustil další dlouholetý redaktor Ježura. Žádné velké drama to není… priority každého se časem mohou změnit a jeho to už prostě moc nebavilo (ostatně, dlouhodobě se snižující kadence jeho článků jste si mohli sami všimnout). Tak jako tak, od nynějška pokračujeme jen v šesti (na počtu nebo snad kvalitě recenzí a dalších článků se to ovšem nijak neprojeví, žádné strachy).


 • Horory s rozhovory

  12.10.2015

  H.

  Catastrofy – Zbojnícky tanec

  Co si budeme povídat, člověk nemusí být zrovna génius ani nemusí oplývat intelektem a postřehem detektivů z televizních kriminálek, aby mu došlo, že jsme nikdy nebyli zrovna rozhovorová stránka. Těch důvodů, proč těch rozhovorů moc nemáme, je trochu víc, ale rozebírat zrovna tohle teď nechci. Každopádně, realita je taková, že poslední rozhovor vyšel před několika měsíci, takže bych se ani nedivil, kdyby někoho napadlo, jestli se ještě vůbec někdy nějaký uráčíme spáchat. Odpověď je ale jasná – jasně, určitě se někdy uráčíme a vlastně to zas tak dlouho trvat nebude, protože aktuálně se jich blíží hned několik.

  Úplně nejblíže je povídání se slovenskými thrash metalisty Catastrofy, jejichž debut „Zbojnícky tanec“ jsme před časem recenzovali. Tenhle rozhovor se objeví zítra nebo pozítří (přijde na to, jak budu stíhat to upravit).

  Po Catastrofy už si ale nehodláme dát opět několikaměsíční přestávku a do dalších rozhovorů to snad tak dlouho trvat nebude. V jednom případě už čekáme na odpovědi, další je těsně před doděláním, další je domluvený a už se na něm pracuje… a několik dalších už mám zhruba v hlavě. Nadále bych chtěl pokračovat tempem alespoň jeden rozhovor měsíčně, což je snad i při našich kapacitách reálné, ale radši to nebudu slibovat, protože… znáte to, lenost je kurva prašivá, a když se k ní přidá i kámoš nedostatek času, tak to jde hned do kytek. Ale budu se snažit, abych to už neflákal tak jako poslední měsíce…


 • Brutální report & mobily

  15.8.2015

  H.

  Náš tradiční příspěvek do velké armády reportů z Brutal Assaultu je už za dveřmi a jeho první část se objeví již dnes. Důvod, proč to zmiňujeme takhle extra, je hlavně ten, abychom upozornili, že oproti minulým letům jsme to tentokrát zkusili pojmout trochu jiným způsobem.

  Namísto jednoho nechutně dlouhého reportu letos vydáme rovnou čtyři, zato však menší samostatné reporty – každý od jednoho konkrétního redaktora. Každý z nich to tentokrát napsal jen sám za sebe a jednotlivé pohledy na celý festival budeme vydávat postupně. Uvidíme, jak a jestli vůbec se to osvědčí…

  Ještě dodejme, že na festival z redakce jeli Atreides, Ježura, Onotius a Skvrn. Dnes vyjde pohled prvního jmenovaného, další pořadí však nemusí být nutně takové, jak bylo právě napsáno.


  Pak je tu ještě jedna důležitá věc, která stojí za zmínku… no, tahle je vlastně možná ještě o kousek důležitější. Po dlouhé době jsem se konečně dokopal k tomu, abych trochu pošéfoval zobrazení Sicmaggotu na mobilních telefonech a podobných hračkách. Sice to není taková pecka, abyste se z toho posadili na zadek, ale snad se už na tom bude dát trochu fungovat a po zobrazení Sicmaggotu na mobilu se vám nebude zvedat kufr…


 • Brutal Assault klepe na dveře

  3.8.2015

  H.

  Josefovský festivalový gigant Brutal Assault startuje už za pár dnů a spousta z vás se na něj určitě vypraví. Stejně tak tam bude – ostatně jako každý rok – i notná část naší redakce, což vždycky znamená, že v průběhu festivalu bývá problém něco vydávat, když si skoro všichni redaktoři ožírají držku ve vojenské pevnosti.

  Letos by ovšem tento problém být neměl, protože i když bude v Josefově tradičně početná Sicmaggotí sebranka, já osobně budu doma. Jestli na tom tedy budete stejně, nezapomeňte sem stále chodit, protože rozhodně bude co číst a všechny články pojedou klasickým tempem. A jestli na Brutal Assault jedete, tak… inu, po návratu si budete moct udělat čtenářské odpoledne :)

  Jinak po skončení festivalu bude již tradičně monstrózní report, ale to snad není třeba dodávat…


 • Novinky o novinkách

  25.7.2015

  H.

  Rozhodli jsme se zlehka překopat systém rubriky novinek z hudebního světa. Ty zmizely ze seznamu nejnovějších článků v levém menu a také z úvodní strany, kde se nacházely úplně dole, a přesunuly se do vlastního seznámku v levém menu. Kromě klasických novinek se to týká i tiskových zpráv (avšak ne rubriky site news).

  A věc druhá – namísto kompilování mnoha novinek do jednoho článku je nyní každá samostatně. Co však zůstává nezměněno, to je model novinky jakožto stručné noticky bez zbytečných okecávaček.


 • Pár blbostí z interní kuchyně

  23.7.2015

  H.

  Po nějakém čase ticha v jedné z našich nejméně vytěžovaných rubrik Site News se nyní opět podíváme, co se stran fungování naší malé stránečky událo, děje a hlavně bude dít…

  Nejprve minulý čas… Možná jste sami zaregistrovali, že před nějakou dobou (už to budou pomalu dva měsíce) se trochu proměnil způsob přiřazování štítků k článkům. Ten původní styl, kdy se tagy pro článek skládaly z jednotlivých slov, jsem moc nedomyslel (vlastně jsem o tom nijak zvlášť nepřemýšlel, když jsem s tím začal), takže až během provozu mi docvaklo, že se v pod některými slovy míchají úplné odlišné věci. Každopádně, teď už by to snad mohlo být trochu přehlednější.

  Mimoto jsme ještě tento měsíc vynechali koncertní eintopf, čehož jste si možná povšimli. Důvodem je to, že na červenec se takřka nikdo z redakce na žádné koncerty nechystal, takže tam nebylo co napsat. V srpnu však koncertní eintopf snad vyjde (byť je jasné, že tam bude dominovat jeden nejmenovaný festival v Josefově).

  Následuje přítomný čas… Takřka neustále probíhá přesouvání archivu z blogu na web. Sice se to kupředu nehýbe zrovna raketovou rychlostí (taky to kompletně dělá jen jeden člověk, žejo…), ale pomalu se to sune a aktuálně už je na stránce kompletní rok 2014 a zlehka jsem začal postupně přesouvat i 2013.

  A na konec budoucí čas… Nápadů ohledně toho, co všechno by šlo udělat a napsat, máme mraky, ale s jejich realizací je to už trochu horší, protože lenost je prostě svině. Nicméně, občas se k něčemu člověk vážně rozhoupe a jedno tohle něco se brzy (nejspíš v sobotu nebo v neděli) objeví. Už delší dobu jsme uvažovali i o tom, že by se tu čas od času objevilo také povídání i o jiných uměleckých směrech než hudba, jmenovitě se to týká především literatury a filmu, k čemuž teď také konečně dojde.

  Nemusíte se však obávat, hlavním tématem téhle stránky bude vždycky muzika; nemáme ambice to tu povýšit na nějaký kulturní magazín v pravém slova smyslu – ono by to ostatně ani nešlo při počtu osmi lidí, z nichž většina by na skautském táboře dostala bobříka lenosti bez jakékoliv námahy. Půjde pouze o výjimečná ozvláštnění… ale aspoň se ta sekce tématických článků konečně taky trochu rozhýbe.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Od hudebních fandů pro hudební fandy