A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (1988)

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (1988)

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (1988)

Země: USA
Rok vydání: 1988
Žánr: slasher

Originální název: A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
Český název: Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu

Režie: Renny Harlin
Hrají: Robert Englund, Lisa Wilcox, Tuesday Knight

Hrací doba: 93 min

(Budou spoilery.)

„A Nightmare on Elm Street“, „Halloween“„Friday the 13th“ jsou série o velké spoustě dílů, tudíž nepřekvapí, že se tu a tam potkali dva ze tří jejich představitelů v kinech ve stejných rok. Za celou historii se ovšem objevily pouze dva „superroky“, kdy se objevily nové eskapády všech tří králů slasheru. Vtipně tyhle dva roky následují hned po sobě – jde o letopočty 1988 a 1989.

Jason Voorhees na konci osmdesátých pomalu uvadal. V osmdesátém osmém se ukázal v docela solidním „Friday the 13th Part VII: The New Blood“, jejž ale doprasilo necitlivé střihání kvůli ratingu. Další rok se vydal na Manhattan a úroveň už klesala. Michael Myers byl na tom vlastně podobě. V roce 1988 se po tragické a nesouvisející trojce vrátil v sympaticky staromilském béčku „Halloween 4: The Return of Michael Myers“, ale v následujícím „Halloween 5: The Revenge of Michael Myers“ už experimentoval s runami a šlo to do hajzlu.

Freddy Krueger se ale v téhle době nacházel na vrcholu svých sil a užíval si hvězdný status. S „A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master“ si ještě vylepšil svůj nejlepší komerční výsledek nastolený o rok starším „A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors“ a stanovil si své osobní maximum, které už sólově v originální sérii nepřekonal (podařilo se mu to až v tandemu s kolegou Voorheesem v crossoveru „Freddy vs. Jason“ a potom i s remakem z roku 2010, ale v obou případech hraje roli inflace). Rovněž si připsal nejúspěšnější hororový film roku 1988.

Všichni nicméně víme, že popularita / finanční úspěch neimplikují kvalitu. A to se bohužel týká také „A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master“, které šlo oproti „A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors“ níž.

Děj přímo navazuje na předešlý snímek. Opět se vrací přeživší trojice z „A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors“, ale s nimi si to Freddy vyřídí nejdřív, abychom se mohli přesunout k novým postavám. Kristen, final girl z minulého dílu (zde ji hraje jiná herečka), Kruegera omylem přivede zpátky a před smrtí stihne předat svoji schopnost tahat ostatní lidi do svých snů spolužačce Alici. Ta začne tahat ostatní kámoše do snů a tím je servírovat Freddymu přímo pod jeho nabroušenou rukavici. Samozřejmě se jí to nelíbí, ale způsob jak bojovat s osmahnutým frajerem v klobouku a svetru ji napadne až v momentě, kdy přijde na řadu kluk, do něhož se zamilovala. To je totiž dostatečná motivace, když chce Freddy sejmout cucáka, jemuž by Alice ráda prozkoumala obsah slipů, že jo.

Na „A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master“ je cool prakticky jediná věc, a sice samotný Freddy Krueger. Robertu Englundovi tahle role neskutečně sedla a jako legendární snový vrahoun tradičně prostě válí. Platí to i zde, ačkoliv ve čtyřce nesází hlášky s takovou vervou jako minule, a dokonce ani v těch vraždách není tak kreativní. Střihne si jen jednu luxusní, a sice tu se zlomenýma rukama na benchpressu a následnou přeměnou na brouka. Ta se fakt povedla a vlastně se jedná o jednu nejkreativnějších poprav v celé sérii. Jinak jde ale o vcelku obyčejné zaražení rukavice do břicha. Přesto pasáže s Freddym platí za to nejlepší, co „A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master“ může nabídnout. Malý plusový bod přičítám i za Freddyho-frajera na pláži se slunečními brýlemi.

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (1988)

Jak je ale zvykem, Freddy Krueger před kamerou nestráví zas tolik času a mnohem větší prostor se věnuje náctiletým protagonistům. A tentokrát se místy jedná o regulérní utrpení. Jasně, i trojka byla občas lehce trapná a laciná, ale „A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master“ jde v tomhle ohledu ještě dál a na můj vkus je až moc orientovaná na mládežnické publikum. Englund čtyřku kdysi nazval jako „MTV Nightmare“ a sedí to jak prdel na hrnec, akorát já to chápu v tom nejhorším možném smyslu. Jestli byla trojka občas lehce trapná, tak čtyřka je trapná častěji a těžce.

Leccos by vyžehlila kvalitně udělaná zabití, ale tvůrci tentokrát nepopustili uzdu fantazii takovým způsobem, jak by bylo záhodno. Všehovšudy tedy stojí za zapamatování pouze výborná vražda s broukem. Všechno okolo je jenom narychlo spíchnutá dojička udělaná s heslem, že železo se musí kout, dokud je žhavé.

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (1988)

Na začátku jsem hovořil o tom, že tři největší slasherové série pustily v roce 1988 nové díly a že „A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master“ se mezi nimi dočkalo největšího úspěchu, zatímco Jason a Michael se pomalu dostávali za zenit. Přesto je z těchto tří filmů nejhorší paradoxně právě ten nejúspěšnější, tedy ten Freddyho.


4 komentáře u „A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (1988)“

  1. Tak jestli miláček nosil slipy, doufám, že mu Freddy zlámal … všechno, slipy .. to je proti vesmíru :)

  2. Můj fotr naštěstí nosil vždycky trencle. Což je jediná klika, protože tak chodil i otevírat dveře a vzhledem k tomu, jaký to byl obézní manekýn, by dnes byly všechny spolužačky lesby, nebo by měly vypíchnutá očíčka i bez Freddiho.:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.