Hosts (2020)

Hosts (2020)

Fist of Jesus

Země: Velká Británie
Rok vydání: 2020
Žánr: home invasion / slasher

Originální název: Hosts

Režie: Adam Leader, Richard Oakes
Hrají: Neal Ward, Nadia Lamin, Frank Jakeman

Hrací doba: 89 min

(Budou velké spoilery.)

Britský horůrek „Hosts“ si už za poměrně krátkou dobu své existence stihl vybudovat pověst brutálního a krvavého snímku. Poslední dobou se mi zdá, že horory bývají vyměklé jako moče, takže jakmile se okolo něčeho šíří zvěsti o násilné podívané, začne mě to zajímat. Typicky ovšem zůstávám skeptický a předpokládám, že ty zvěsti budou přehnané, protože lidi jsou taky vyměklé moče a spousta joudů se rozbrečí při dvou kapkách krve. Skeptický jsem zůstal i v případě „Hosts“ a vlastně jsem dobře udělal.

Základní premisa „Hosts“ vypadá dost jednoduše. Jsou Vánoce. Máme rodinku v baráku, a to v následujícím složení: otec, matka, dcera a dva synové. Rodiče už jsou postarší a dvě děti (dcera a syn) dospělé. Tahle rodinka pozve na sváteční večeři sousedy ve složení chlap a ženská, děti žádné. Když návštěva dorazí, tak nikomu z rodiny není kurva divné, že se oba chovají fest divně, skoro nemluví a chodí, jak kdyby jim někdo do zadku narval pravítko. Ne pravoúhlej trojúhelník, takové to dlouhé.

Jenže ono se to celé má trochu složitěji. Anebo spíš… ono to možná v jádru ani není tak složité, ale absolutně nedovysvětlené, nedořešené a nedořečené. Uvidíme, jak sousedy před odchodem na návštěvu něco ovládne. Začnou jim pak divně svítit oči. Jenže za celý snímek se divák nedozví, o co kurva jde.

Mně osobně to přišlo jako variace na sci-fi/hororovou klasiku „Invasion of the Body Snatchers“, protože ke konci se ukáže, že ovládnutí jsou i další obyvatelé obce, plus právě o přetáhnutí ostatních lidí na svou stranu těmto… hm… entitám celou dobu jde. Pominu, že to z nějakého důvodu dělají strašně složitě a nekonzistentně. Zatímco sousedy to ovládne bez větších obtíží, u rodiny to najednou nejde, i když si každého člena odseparují, a namísto toho je vodí se koukat na televizi. Cotokurva? A jestli jim jde o ovládnutí ostatních, proč si s nimi tolik hrají? Anebo jim teda jde o něco jiného?

No, „Hosts“ je prostě celé takové zmatené. Samotný film vlastně působí dost triviálně, ale protože se ani nesnaží cokoliv vysvětlit a věnuje se jenom teroru v domě v home invasion stylu, tak divák nemá páru, o co že tam vlastně sakra jde a proč se děje to, co se děje. Anebo jenom já jsem dement, ale prostě jsem nepochopil, jestli to tam kosí nějaký hnus z vesmíru, démoni nebo zmutovaný virus pro mě za mě. Pár z povinnosti utroušených hádankových replik toho moc nenapoví. Několik krátkých záběrů na náboženské obrazy visící různě po domě mi to taky spíš zamíchaly.

Trochu se ale obávám, že ani samotní tvůrci úplně nevěděli, co vlastně chtějí udělat a čím oblepit svou touhu natočit jednoduchý hororový masakr, takže se s tím vůbec nesrali a tváří se, že jde o záměr, aby si to divák interpretoval po svém. No, mě osobně tohle trochu točilo a hlavně si myslím, že i kdyby se skutečně jednalo o autorský záměr, tak se do jinak takhle přímočarého bijáku příliš nehodí.

Hosts (2020)

Chování antagonistů si tedy vzhledem k nulovému kontextu nezvládnu vysvětlit – třeba to smysl dává, jen já jej nechápu. Pro chování rodinky už ale omluvu nalézt nelze, protože jde o standardní hororovou praxi v podobě popření jakéhokoliv zdravého uvažování. Jinými slovy, členové rodiny dělají přesně to, co by jen trochu rozumný člověk v reálu nikdy neudělal. Tak třeba:

Co uděláte, když někdo u vánoční tabule mlátí vašeho nejbližšího kladivem? Jasně, určitě budete sedět, brečet a jen na to čumět jak debilové, i když byste mohli zakročit. Na šedesátikilovou holku tam byli tři dospělí a nikdo neudělal ani hovno. Co uděláte, když vás agresoři následně rozhází do vašich pokojů. Normální člověk by vyhrabal mobilní telefon (ve 21. století ho má každý v kapse anebo někde v pokoji, že jo) a zavolal policajty. Tady to nejdřív nikoho nenapadne… a když už slečnu konečně napadne ten mobil vzít do drápů tak zavolá – svému klukovi! Ne na policii, ale svému nabíječovi! Co uděláte potom, když z pokoje vylezete a víte, že se v domě nacházejí vraždící agresoři? Jasně, nejrozumnější bude začít volat příbuzné jménem na celý barák!

Hosts (2020)

Všechny tyhle hovadiny jen podporují moji teorii, že ve skutečnosti se za „Hosts“ žádná chytrá a chytře ukrytá myšlenka nenachází, ale že jde jen o jednoduchý horor, kde se s vysvětlováním nikdo neobtěžoval, protože prostě neměl co k vysvětlování.

No, a co to proklamované násilí? Nějaká krev tam je, to se „Hosts“ nedá upřít. Co se ale pamětihodného gore týče, tak za zmínku stojí jen ona tolik diskutovaná scéna večeře s hlavou rozjebanou kladivem, přičemž ani zde se nebavíme o nějakém mistrovství. Zbytek filmu si vystačí jen s neinvenčním cákáním krve a na žádnou důmyslnou destrukci lidského těla nedojde.

Hosts (2020)

Nestravitelná tragédie to určitě není. Jednou se to přežít dá, patříte-li k hororovým fandům a rádi si občas dáte i nějakou nemainstreamovou produkci. Nic zajímavého nebo skutečně kvalitního byste ale čekat neměli.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.