BadBadNotGood - III

BadBadNotGood – III

BadBadNotGood - III
Země: Kanada
Žánr: jazz fusion
Datum vydání: 6.5.2014
Label: Innovative Leisure

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Jsou tomu již dva roky, kdy BadBadNotGood poprvé výrazně rozčeřili vody široce vymezeného žánru zvaného jazz fusion. Na svém druhém počinu “BBNG2” si totiž Kanaďané vzali na paškál momentálně populární hip-hopové a popové umělce a přetvořili jejich hudbu do barvitých a instrumentálně zdařilých kompozic postavených jen na souhře kláves, basy a bicích. Vdechli tak skladbám život, jaký pro ně jejich autoři ani v nejdivočejších snech nezamýšleli a po právu si získali značnou pozornost ze strany fanoušků. “BBNG2” však nebylo jen albem coverů, značná část hudby na něm byla originální tvorbou kapely a právě zde byli Kanaďané úspěšní méně. V kontextu toho se tak nabízí otázka, jak dobré je “III”, letošní album kapely, které se skládá výhradně z vlastních skladeb?

Nebojím se říci, že “III” je prvním opravdu dospělým albem kapely. Nejistý rukopis “BBNG2” je pryč a z novinky tak čiší sebedůvěra a originalita, bohužel však ne konzistentnost. Ne vždy to totiž kapele po skladatelské stránce vyšlo a vedle povedených písní (kterých je většina) tu jsou i takové, které tok alba kazí. Elektronická “Can’t Leave the Night” byla mým favoritem v prvních posleších, ovšem její kouzlo rychle vyprchalo. Stejně tak singl “Hedron” není v mých očích moc povedený, “Differently, Still” je příliš unylá, a tanečně repetitivně “Since You Asked Kindly” postrádá potřebné vazby se zbytkem alba. To, co zbývá, je však skvělé. Práci všech tří nástrojů se nebojím označit za precizní, a jak například sólo piana v úvodní “Triangle” nebo basové kreace uprostřed “Kaleidoscope” a “Eyes Closed”, tak i drobné bicí vychytávky rozprostřené po celé desce splňují přesně to, co jsem od BadBadNotGood čekal a co takřka nemá chybu. Hostující líně se převalující saxofon v “Confessions” je nádherný a skladbu postrkuje o řád výš, škoda, že se Leeland Whitty nezapojil do více skladeb.

Z “III” jsem tak spíše rozpačitý. Není zlé, ale chybí mi vyváženost a také energie předchozího alba. BadBadNotGood mají na víc.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.