Christ Agony - Black Blood

Christ Agony – Black Blood

Christ Agony - Black Blood
Země: Polsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 1.11.2015
Label: Witching Hour Productions

Hrací doba: 19:27

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Grand Sounds PR

Přestože si egoisticky myslím, že nemám ten úplně nejhorší hudební rozhled, pořád je spousta kapel, jejichž muziku neznám, ačkoliv se nejedná o úplně malá jména. Jedním z nich jsou i polští veteráni Christ Agony, kteří fungují již od začátku 90. let a mají na kontě pěknou řádku desek. Samozřejmě registruji fakt, že ta skupina existuje, protože na ně vůbec nenarazit by byl docela výkon, ale muziku podrobněji neznám. A sice je to klišé jako hrom, ale jak už tomu v takových případech bývá, byl to právě aktuálně vydaný počin, s nímž jsem se to konečně rozhodl zlomit. Motivace byla větším tím spíš, že Christ Agony nyní nevydali album, nýbrž jen EP, tudíž i v případě, že by to člověka nevzalo, se to dá díky nižší stopáži přežít…

Nicméně, zklamání se naštěstí nekoná, jelikož minialbum „Black Blood“ je určitě povedená záležitost, která mě docela chytla. Nevím proč, ale očekával jsem, že produkce Christ Agony bude spíš přímočařejší, takže mě mile překvapilo, že se Poláci nevyžívají (alespoň tedy co se nového EP týká) v bezuzdné hoblovačce. Jejich podání black metalu je trochu melodičtější, ale naštěstí ne tolik, aby se to zvrhlo do nějakých symfonických zpívánek, a také se nebojí různých atmosférických prvků.

Těmi atmosférickými prvky mám na mysli třeba deklamační vokál v „Black Blood ov Universe“, výtečné melodie v závěrečné pasáži „Coronation“ nebo epičtější nádech v druhé půli „Kingdom ov Abyss“. Záměrně jsem vypíchnul jeden takový element v každé ze tří přítomných skladeb, aby bylo vidět, že se nejedná o pouhou jednu výjimku, ale že s tímhle Christ Agony skutečně pracují. Na druhou stranu, asi by se slušelo zmínit, že tohle není to jediné, na čem „Black Blood“ stojí a padá, protože i jen za pomoci toho řekněme standardně metalového výraziva mají Poláci pořád dostatek nápadů na to, aby tu nebyla vyloženě hluchá místa.

Jasně, do nějaké geniality má „Black Blood“ zase daleko, až tak spektakulární to není… nechci to EP příliš přeceňovat, protože nějaký skutečně výjimečný materiál v tom nevidím. Ale pořád se jedná o příjemnou nahrávku, jež nabízí trojici pohodových black metalových válů, jejichž kvalita je vyrovnaná a nadprůměrná. Necelých dvacet minut ubíhá poměrně rychle a především první poslechy mě hodně bavily. Jak jsem již řekl na začátku, starší věci od Christ Agony zatím neznám, ale z „Black Blood“ mám ve finálním součtu pozitivní dojem a od průzkumu další tvorby mě to rozhodně neodradilo.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.