Galdr - Ancient Light of the Stars

Galdr – Ancient Light of the Stars

Galdr - Ancient Light of the Stars
Země: USA
Žánr: black metal
Datum vydání: 1.1.2013
Label: Darker Than Black Records

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

Jen tak z voleje podle jména kapely by asi spousta z nás tipnula, že půjde o další přírůstek do nekonečného zástupu norského black metalu, nicméně jednočlenný projekt Galdr pod vedením jistého Draugra pochází zpoza oceánu ze Spojených států amerických. Chytré internetové zdroje tvrdí, že se jedná o pagan black metal, ale tomu nevěřte, protože s nějakým pohanstvím má Galdr něco společného jediné v lyrické rovině, která se zaobírá severskou mytologií (což je u člověka z Ameriky malinko úsměvné, ale budiž).

Po hudební stránce se deska “Ancient Light of the Stars”, jež je druhou řadovkou projektu, nese spíše v rámci klasičtějšího pojetí black metalu, a to včetně zvuku, který sice není vyloženě garážový, ale jistá dávka zastřenosti a lehké špíny mu rozhodně nechybí. Ovšem aby přece jenom došlo i na nějaké to Norsko, slušelo by se zmínit, že jestli je z nahrávky slyšet nějaký jasný vliv, pak je to zcela jistě Burzum. Ke cti Galdr však slouží to, že “Ancient Light of the Stars” se nesnaží být vyloženou kopírkou, což je samozřejmě dobře, přesto jde o album postavené na postupech, s nimiž na začátku 90. let přišel právě Varg Vikernes – a čím déle počin ubíhá, tím je tento pocit znatelnější. Těmi typickými postupy nemám na mysli nic jiného než pomalejší monotónní tempo, lehký ambientní podmaz a v neposlední řadě také zřejmý důraz na atmosféru. Například z takové “Iss og Odal” ten Burzum vyloženě čpí.

Další věcí, která Galdr respektive Draugra ctí, je to, že se z “Ancient Light of the Stars” nakonec vyklubal velmi příjemný poslech. Nebudeme si cokoliv nalhávat, rozhodně to není nic výjimečného nebo nového pod sluncem, zároveň také pravděpodobnost, že by to nějak víc zaujalo kohokoliv jiného než zaryté fanoušky black metalu (obzvláště v té formě à la Burzum), je dost malá, avšak pokud mezi takové patříte, pak si dovolím tvrdit, že byste s “Ancient Light of the Stars” měli být spokojeni. Sice je podobných alb docela hodně, ale mně se konkrétně tohle líbí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.