Haemophagus - Atrocious

Haemophagus – Atrocious

Haemophagus - Atrocious
Země: Itálie
Žánr: death metal / grind
Datum vydání: 4.5.2014
Label: Razoblack Records

Hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Transcending Obscurity PR

Historie italských chorobných drtičů Haemophagus by se dala rozdělit na dvě etapy. Zatímco během té první toho kapela mimo jedno demo příliš nestihla a po dvou letech existence přišel v roce 2006 rozpad, tak o rok později se reformovaní Haemophagus ustálili a vydali celkem dvě studiová alba, z nichž to první jménem “Slaves to the Necromancer” vyšlo v roce 2009 a to druhé přišlo na řadu až s příchodem letošního roku a nese název “Atrocious”.

Už při pohledu na obal, případně na tituly obou alb, je zřejmé, že Haomophagus nehrají žádnou veselohru. V textech se to jen hemží mrtvolami, hnilobou a jinými gore nechutnostmi, což já osobně nijak nevyhledávám, ale řvoun Gioele má takovou vyřídilku a hlubokých chropot, že mu místy nelze rozumět a nemít texty v ruce, tak chápu jen úsečné refrény.

Nechutné texty jsou pak doprovázené řemeslnými death metalovými postupy s až grindovým přesahem ve stylu starých Carcass a prvních alb Death. Album je to sice delší (40 minut je relativně dost), ale přesto nemáte pocit, že by jeho poslech odsýpal pomalejším tempem. Většina skladeb na “Atrocious” se vleze pod tři minuty hrací doby a bez výrazných momentů k odpočinku přenese na posluchače tíživou sílu špinavých kytar, hutné rytmiky a mrtvolného growlingu vokalisty Gioleho.

Ačkoli se album většinou nese v rychlejším tempu, tak ony delší skladby, kde se v jednom případě dostanem až za šest minut, jsou zatěžkanější a pomalejší kusy, které nijak nenarušují celkově nepříjemnou atmosféru. Je tomu právě naopak. Vypalovačky jako “Partying at the Grave” a “Swolled nwith Parasites” jsou nesmlouvavé až běda, ale když z repráků zní tíživá “Dismal Apparition” nebo doomově opatrné “From the Sunken Citadel…” a “Surgeon of Immortality (Alfredo Salafia)”, tak dostává “Atrocious” mnohem širší rozměr.

Ve výsledku se jedná o desku vyrovnanou a s vynikající atmosférou, jíž chybí snad jen ty hororové samply a vsuvky, ale jinak je “Atrocious” víc než řemeslně odvedenou prací, již jsem očekával.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.