Spina Bifida - Ziyadah

Spina Bifida – Ziyadah

Spina Bifida - Ziyadah
Země: Nizozemsko
Žánr: doom / death metal
Datum vydání: 20.6.2014
Label: Memento Mori

Odkazy:
facebook

Spina Bifida je skupina, o níž asi málokdo z nás slyšel. Jedná se o starou death/doom metalovou formaci z Nizozemska, která po sobě zanechala jenom jedno demo “Symphony of Indictment” (1992) a desku “Ziyadah” (1993). V roce 2010 sice proběhla obnova činnosti, ale žádné další počiny se prozatím neobjevily. Tak či onak, já jsem o existenci Spina Bifida doposud neměl tušení… nemám zdání, jak je na tom jméno kapely v domácím Holandsku, třeba jsou na tom podobně kultovně jako u nás v České republice Age of Storm, což je dávno nefungující, dnes již polozapomenutý death/doom metal, na který však někteří dodnes přísahají, ale kdo ví…

Každopádně, letos někoho napadlo “Ziyadah” opět vyhmátnout a poskytnout mu reedici. A přesně dle hesla, že když už tak už, to španělská firma Memento Mori (provařenější jméno doom/deathovému labelu fakt nevymyslíte) vzala z gruntu a jako bonus na disk přihodila i demosnímek “Symphony of Indictment”.

“Ziyadah” je hudebně taková žánrová klasika… nechybí pomalé bahenní umíráky, z nichž se relativně často vyjíždí do valivého death metalu. Z dnešního pohledu už to album zní trochu fádně a zastarale, ale to samozřejmě nemůžeme brát jako chybu, protože je to vzhledem k době vzniku materiálu zcela logické. Navíc, i přesto se to poslouchat rozhodně dá a nelze tomu upírat jistou přitažlivost. Na rozdíl od třeba takových Lucifer’s Hammer, o nichž (a hlavně o reedici jejich debutu) jsme si tu povídali nedávno, mi reedice “Ziyadah” nepřijde jako holá zbytečnost a nějaký smysl v novém vydání takovéhohle materiálu vidím, byť žádný majstrštyk nebo neprávem zapadlý klenot to také není.

Pokud vaše srdíčko tepe v rytmu oldschoolového dřevního death/doom metalu, pak si “Ziyadah” rozhodně sežeňte, protože to bude vaše krevní skupina. Pokud fanatickými posluchači stylu nejste, tak spíš asi sáhněte po nějaké současnější bandě jako třeba Vallenfyre.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.