Blood Incantation - Hidden History of the Human Race

Blood Incantation – Hidden History of the Human Race

Blood Incantation - Hidden History of the Human Race

Země: USA
Žánr: progressive death metal
Datum vydání: 22.11.2019
Label: Dark Descent Records / Century Media Records

Tracklist:
01. Slave Species of the Gods
02. The Giza Power Plant
03. Inner Paths (to Outer Space)
04. Awakening from the Dream of Existence to the Multidimensional Nature of Our Reality (Mirror of the Soul)

Hrací doba: 36:20

Odkazy:
facebook / bandcamp

Častým nešvarem progresivního a technického death metalu poslední doby je to, že kromě precizní herní zručnosti už nemá dále co nabídnout. Takovýchto vyumělkovaných samohonek vyšlo v posledním desetiletí dost. Zachytit nějakou atmosféru se naopak daří staroškolským kapelám, jejichž zvuk je skutečně blízko těm nejvýraznějším žánrovým jménům, ale zase jim shází osobitější pohled na věc. Průsečík těchto dvou křivek se podařilo najít Blood Incantation, rodákům z Denveru v Coloradu.

Asi jen málokdo v roce 2016 nezavadil o jejich prvotinu „Starspawn“. Jedna z nejvýraznějších desek podzemního death metalu onoho roku dostatečně ukázala, že s Blood Incantation se do příštích let prostě musí počítat. Ba co víc, rok nato takřka totožná sestava, pouze pod hlavičkou Spectral Voice, natočila další výborné album „Eroded Corridors of Unbeing“. Sestava Paul Riedl, Morris Kolontyrsky, Jeff Barrett a v případě Blood Incantation také Isaac Faulk se výrazně zapisuje do současného dění. Ne snad, že by udávali nějaký trend, ale to co dělají, dělají sakra dobře.

Nová deska „Hidden History of the Human Race“ nabízí zase trochu jiný pohled na tvorbu Blood Incantation. Na rozdíl od „Starspawn“ působí vzdušnějším dojmem, kdy se pouze nebrodí v temnotě a nepůsobí tak uzavřeně. „Hidden History of the Human Race“ předkládá před posluchače ambiciózní dílo, ať už z hlediska hudebního či koncepčního. Nastoluje otázky existenciální – z nitra sebe sama se snaží pochopit náš původ a důvod našeho bytí. Pod pojetím kosmu si představuje především vědomí člověka, u kterého by měl každý začít, chce-li objevovat záhadnost světelných roků. Tím se témata a zaměření Blood Incantation nedají jednoduše označit za sci-fi, přestože jeho představivost rádi využívají, což je zjevné už z obálky od ilustrátora sedmdesátkových novel Bruce Penningtona. Zajímavostí je, že tento obraz už byl jednou (ne-li víckrát) pro hudební desku použit, roku 1996 pro „Hypermodern Jazz 2000.5“ od Aleca Empira.

Po hudební stránce se Blood Incantation drží rukopisu „Starspawn“, avšak daří se jim ho posouvat dál. Jejich zaměření je nyní už tak obšírné, že takřka představuje vše dostupné z deathmetalového žánru. Putují od ambientních pasáží, přes ty doomové až po tvrdé a agresivní zlo. „Hidden History of the Human Race“ už je díky tomu plně progresivní deskou. Od dob „Starspawn“ ubylo přímočařejších pasáží, namísto toho se rozmohly technické vyhrávky a ještě pilnější cvičení s tempy. Nelze opomenout ani klasické postupy progresivně rockových kapel. Obrovskou výhodou „Hidden History of the Human Race“ je, že i přes větší preciznost a produkční poodhalení ohavné opony stále zní uvěřitelně a živelně, nikoliv konvenčně a vyčpěle. Atmosféra desky je trochu jiná než v případě prvotiny, ale stále činí z poslechu zážitek a je nedílnou součástí nahrávky.

Blood Incantation

„Hidden History of the Human Race“ je takřka dokonale poskládaná věc. Její jedinou malou vadou na kráse je pouze to, že se při jejím poslechu zkrátka nelze oprostit od pomyšlení na žánrové klasiky. Blood Incantation to dělají výborně, v dnešní době to jen málokdo svede lépe, ale tu a tam je zcela zjevně slyšet inspirace Atheist, Death, Immolation, Morbid Angel, Nile, Timeghoul, Suffocation a tak dále a tak dále. Je ale potřeba dodat, že mi to výsledný dojem nijak nekazí, desku si i tak užívám dosyta a baví mě; jenom si myslím, že by tohle mělo zaznít, protože Blood Incantation, přestože jsou originální a dělají to po svém, i jejich originalita má zjevné hranice, které jsou dány právě výše zmíněnými kapelami. Gró Blood Incantation tkví v tom, že umí jejich rozdílný zvuk nakombinovat do jednoho – toho svého, a i to oceňuji vysoce, protože to prostě funguje skvěle.

K jednotlivým písním není třeba nic rozepisovat. Mám tu spoustu oblíbených momentů, snad jen bych vypíchl instrumentálku „Inner Paths (to Outer Space)“, která, jak jsem si všiml, bývá neprávem trochu upozaďována, přitom pro mě představuje stěžejní kus „Hidden History of the Human Race“, kdy ho vystihuje v celé své podstatě. Zdaleka největší pozornost na sebe poutá závěrečný, osmnáctiminutový opus „Awakening From the Dream of Existence to the Multidimensional Nature of Our Reality (Mirror of the Soul)“. Není divu. Přestože nejsem zrovna fanouškem předlouhých skladeb, zde to má svoje opodstatnění a koncepčně to „Hidden History of the Human Race“ jenom podtrhuje.

Blood Incantation sklízí pozitivní ohlas za „Hidden History of the Human Race“ zcela zaslouženě. Za mě je to jedno z nejlepších alb za uplynulý rok a Blood Incantation s ním stvrdili pozici přední deathmetalové kapely. Snad nemusím dodávat, že pro fanoušky žánru je tohle absolutní povinnost. Teď už jenom zbývá, slyšet to naživo. Budou na Brutal Assaultu, kde jsem je ostatně před dvěma lety viděl, ale raději bych si dal nějakou klubovku, protože určitě znovu schytají zadní stan, kde je zvuk celkem loterie.


2 komentáře u „Blood Incantation – Hidden History of the Human Race“

  1. Náhodička, tohle mi tak nějak prošlo okolo a nic … teď to poslouchám a je to skvělý, Giza power plant je úžasná věc.. hrozně mě baví ten ” I want to believe “odér, agent Mulder by jásal. Výborné !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.