Dimmu Borgir - Eonian

Dimmu Borgir – Eonian

Dimmu Borgir - Eonian

Země: Norsko
Žánr: symphonic metal
Datum vydání: 4.5.2018
Label: Nuclear Blast

Tracklist:
01. The Unveiling
02. Interdimensional Summit
03. Ætheric
04. Council of Wolves and Snakes
05. The Empyrean Phoenix
06. Lightbringer
07. I Am Sovereign
08. Archaic Correspondence
09. Alpha Aeon Omega
10. Rite of Passage

Hrací doba: 54:19

Odkazy:
web / facebook / twitter

Dimmu Borgir jsou živoucím důkazem toho, že i takový styl jako black metal, který je už ze své podstaty anti-všechno, lze pojmout vysloveně komerčním způsobem a udělat si z něj děvku a dojnou krávu. Než na mě nějaký dement spustí ty standardní slinty o tom, jak vlastně každá kapela, která koncertuje a prodává cédéčka, je a musí být komerční, rád bych ho už v předstihu poslal do prdele. Takové demagogické kvazi-argumenty by totiž nebyly ničím jiným než zavíráním očí nad reálnou situací…

Je zcela evidentní, jak Dimmu Borgir postupem let svou tvorbu zpřístupňují a skládají věci čím dál tím víc stravitelné širokému metalovému publiku. Chtělo by se říct, že úměrně s tím, jak rostou počty jejich posluchačů, byť nedokážu říct, co z toho je příčinou a co následkem. Nakonec je to jedno, poněvadž výsledek zůstává stejný – kapela, která kdysi začínala s black metalem a svého času ji šlo považovat za relativně zajímavou, se přesunula do pozice neškodného metalového mainstreamu bez koulí. Kdo to nevidí a neslyší, je slepý a hluchý. Kdo to obhajuje uměleckým vývojem, tak si takovéhle sračky zaslouží poslouchat.

Současnou situaci Dimmu Borgir bude asi nejlépe ilustrovat tvrzení, že dnes už by bylo nadmíru zavádějící řadit tohle norské trio k black metalu. Dnešní Dimmu Borgir, jak se prezentují na aktuální desce „Eonian“, prostě s black metalem nemají společného zhola nic. Jedná se o bezzubý symfonický pohádkový metálek, který spíš než k black metalu má mnohem blíž k Therion nebo Nightwish. A právě na jejich posluchače Dimmu Borgir zřejmě míří. Prostě musejí, poněvadž takovouhle načančanou patetickou blitku nemůže žádný příznivec black metalu považovat za hodnou svého sluchu.

„Eonian“ do puntíku potvrzuje to, co naznačoval už úvodní singl „Interdimensional Summit“. Ne snad, že by mě to překvapovalo. Vlastně bych se spíš divil, kdyby „Eonian“ neznělo nějak takhle. Metalová dravost byla potlačena na minimum, kytary jsou prakticky neškodné a nehrají vůbec nic zajímavého (což je nadmíru vtipné s ohledem na skutečnost, že dva ze tří stálých členů, včetně hlavního skladatele, jsou kytaristé a ten třetí, zpěvák, na kytaru taky hraje), nejvýraznějším prvkem se staly bohaté orchestrace, sbory, výpravné symfonické aranže. Dokonce ani ten Shagrath už tolik neřve a jeho vokální projev je umírněnější, spíš rádoby-temně šeptá, než aby se do toho trochu opřel a ukázal, že má v hrdle pořád nějakou pilu.

A tak se to má s celým albem. Pro posluchače Nightwish temná hustota, ale kdokoliv, kdo nemá omezený rozhled, se „Eonian“ musí vysmát jako metalu pro děti. Pod nánosy perfektního make-upu muzikantů a pod nánosy symfonického balastu se skrývá sterilní nic. Celé je to povrchní pozlátko, na nějž se cílová skupina nachytá a zajistí tomu úspěch. Má to ovšem nějakou kvalitu? Ani náhodou…

Jsou na „Eonian“ vůbec nějaké klady? Mohl bych použít standardní hlášku o tom, jak jsem se snažil nalézt alespoň něco k pochvale, ale nic jsem nenašel… jenže nebudu lhát, nehledal jsem. Neměl jsem k tomu důvod, jelikož mě poslech desky regulérně sral, a kdybych mohl, tak bych ji z lítosti a bez lítosti utratil. Proč bych si tedy měl vycucávat z prstu nějaké plusy, když stejně vím, že je to skrz naskrz píčovina, jejíž poslouchání mi bylo jednoduše odporné? Snad za jediný trochu světlejší bod lze považovat úvod „Council of Wolves and Snakes“ – ani ne kvůli tomu, že by byl nějak zvlášť dobrý, ale protože oproti okolnímu nonstop „nightwishování“ je to alespoň nějaká změna. Ale žádné strachy, i tady ve druhé půlce dojde na sbory a rádoby epické pasáže.

Dimmu Borgir

„Eonian“ je vlastně jedno z nejhorších alb, která jsem měl letos tu smůlu slyšet; už dlouho mě nic neiritovalo takovým způsobem jako právě novinka Dimmu Borgir. Přesto nepochybuji o tom, že bude mít úspěch, což mi přijde dvojnásob smutné. Jakákoliv obliba takové sračky jen potvrzuje absolutní nenáročnost posluchačů středního metalového proudu, kteří sežerou jakékoliv hovno, kde hraje kytara a které má melodii. Na druhou stranu je to skoro až vtipné, jak se Dimmu Borgir osm roků pižlají s deskou, která je naprosto příšerná, a ještě za to sklidí potlesk. Nakonec to krásně odráží stav současného metalu. Dimmu Borgir nicméně hudební kvalitou dosáhli nového dna, což je téměř obdivuhodný výkon, když vezmeme v úvahu, že už několik předchozích nahrávek byla hloupá symfo-žumpa.


30 komentářů u „Dimmu Borgir – Eonian“

  1. Abrahadabra jsem tehdy slyšel jen letmo, protože v tu dobu jsem poslouchal spoustu jiných věcí, ale nepřišlo mi to jako nějaká sračka… Třeba Gateways je vynikající skladba a sem tam si ji na YT pustím. Co se týče tohoto, slyšel jsem zatím jen klipovky, Council of wolves and snakes je nuda a Interdimensional summit je sračka nad sračky :D Nightwish taky poslední roky moc nemusím, ale nelze Holopánovi upřít, že ty songy mají hlavu a patu a je vidět, že nad nimi trochu přemýšlí. Tohle mi přijde, že kdokoliv, kdo v DB skládá, tak jenom sednul za klávesy, vybral akordy, hurá vymyslel pár primitivních motivů a splácal z toho “píseň”. No, myslím, že protentokrát zůstanů jen u těch klipovek a do alba se pouštět nebudu. A to podotýkám, že proti komerčnímu metalu nic nemám, vlastně když se podívám na svůj playlist, poslouchám především komerci :D

 1. No, já už obdivuju, že sis tu sračku pustil a ještě na psal recenzi, na kterou by stačilo jedna holá věta: Totální píčovina. DB mají dobrý akorát první a druhou desku. Pak se jelo z kopce dolů hodně ostrým tempem.

 2. To že Dimmu Borgir tvoří komerční hudbu pro široké metalové publikum je dlouholetý mýtus, který vzešel kdoví odkud. Kolem mne se vyskytuje opravdu široké metalové publikum mnoha věkových kategorií a DB neposlouchá vůbec nikdo. Ale jo, vše je relativní.

 3. Žiaľ, veľmi povrchná recenzia, o ktorej sa dá povedať presne to, čo sama tvrdí o DB.

  Veľmi ma vždy pobaví, keď český (slovenský) poslucháč je sudcom muziky, na ktorú nemá možno trpezlivosť, možno dostatok pozornosti a času, v horšom prípade dostatok intelektu.
  Samozrejme, veď je “múdrejší” ako taký Shagrath či Silenoz, ktorí o metale nič nevedia, však?! Čo na tom, že si u nich brúsili skúsenosti napr. IC Vortex alebo Hellhammer, bez ktorých by nebol trebárs excelentný Arcturus! A na ušiach si asi sedel aj producent Jens Bogren, o ktorom je známe, že sračku von nepustí; producent aj tu ospevovaných napr. Ihsahn, Opeth, či hoci zbožňovaného alba Deconstruction od Devina Townsenda! a ďalších spolkov!
  A ani zmienka o skvelých textoch!!! Zato veľa rečí o “komerčnosti”. Ja ju teda nevidím vo väčšej ako znesiteľnej miere. Platňa obsahuje veľa skvelých pasáží, ale, samozrejme, nemusí vyhovovať každému sme rôzni.
  Možno je problém vo večnom porovnávaní starého a aktuálneho materiálu. O nezmyselnosti tohto postupu sme už viedli širokú diskusiu pri platni The Mountain od skupiny Haken (BTW, tiež ju produkoval Bogren). To by boli ódy, keby Eonian bol debut neznámej kapely!!!
  Pripomína mi to výrok istého psychológa: “všetky ženy tvrdia o svojích sokyniach, že sú kurvy a všetci muži o svojích sokoch, že sú impotenti!”
  V tejto súvislosti sa mi chce zvolať : “Óóó, veľký a jediný black metal, nad teba niet a hocijaká iná hudba je sračka!” Ak by to niekto nepochopil, myslím to ironicky.

  1. No, samozřejmě se neshodneme a snad ani nemůžeme shodnout. Na pár poznámek ale reagovat asi musím…

   Moudřejší než Silenoz a Shagrath: I kdyby to byli intelektuální géniové a i kdyby v hlavě nosili zpaměti celý Metal-Archives, není to omluva pro blbé album. Plus obecná poznámka – že někdo něco dělá dlouho, neimplikuje, že to dělá dobře.

   Že si Hellhammer a Vortex brousili zkušenosti u Dimmu Borgir je asi trochu humor. Vortex k nim nastoupil v době, kdy už několik let hrál u Borknagar a zrovna bez něj by Arcturus rozhodně byli, však bez něj hráli větší část svojí historie. A Hellhammer hrál v Dimmu jen krátce a v době, kdy už byl dávno legendární bubeník :D

   Jens Bogren: možná produkoval pár dobrejch kapel, ale ty vole, jeho produkce je strašně nudná, většina jeho alb zní prakticky stejně, pořád sterilní a bez koulí. Vzpomínáš na Deconstruction, ale ta deska je dobrá především hudebně, zvukově to žádnej velkej zázrak není…

   Poznámku, že někdo na současnou hudbu Dimmu Borgir nemá trpělivost nebo intelekt, taky musím brát jako vtip, sorry :D

   Povrchnost recenze: na rovinu přiznávám, že takové pičovině jsem rozhodně nebyl ochoten věnovat jen o kousek víc péče, než kolik se jí dostalo v téhle podobě. Jestli je to povrchní, alespoň to odráží dojem z desky…

   Texty: když mi něco přijde jako pičovina, asi jen těžko budu dlouhý hodiny bádat nad hlubokou filozofií v textech, to je asi jasné. Zkráceně: nečetl jsem a nehodlám na tom něco měnit.

   1. Najprv som len mávol rukou, že na túto akože silu faktov a akože silu logiky nebudem reagovať, ale trochu sa mi to rozležalo; takže predsa… aspoň všeobecne.

    V prvom rade – načo, do riti, písať recenziu na niečo, čo ma nezaujalo a čomu som nevenoval dostatočnú (aspoň základnú) pozornosť??? Keď už, stačili by dve vety typu “Nezaujalo ma to, pre mňa je to píčovina. Prečo? Lebo je to príliš komerčné a je tam pre mňa málo blacku. Bodka.” To by som bral. Názor je subjektívna, až intímna veličina a vždy sa ho snažím rešpektovať. Veľká recenzia je však niečo iné.
    Napísať celé prvé dva odstavce recenzie ako znevažovanie a odstrašovanie prípadných oponentov a rovno ich poslať do riti, to už je pre mňa cez čiaru. Môže sa stať, že tí, ktorých si poslal do riti, už na tvoj web neprídu.

    O to viac ma to mrzí, že je to práve z tvojho pera, H., pretože ťa považujem nielen za skvelého a šťavnatého autora, ale aj “objaviteľa” množstva užasných, pre mňa dovtedy neznámych partičiek, spomeniem aspoň Johnny Hollow, Euzen či Netra… a mnohých ďalších. Máš moje poďakovanie za to, že hoci mám už 60 rokov a som “starý metalista”, stále mi dokážeš rozširovať obzory.
    Som však aj publicista a moja novinárska česť (ak sa to tak dá nazvať) by mi nedovolila napísať taký článok, ako je táto recenzia. Veď zváž, ako by sa ti páčila trebárs recenzia na film, ktorý recenzenta nezaujal a radšej sa bavil s priateľkou či so smartfónom? Prípadne recenzia na výstavu, ktorú recenzent prebehol za minútu a pol, lebo ho nezaujala???
    Spozornel som aj pri ktorejsi diskusii, keď si diskutéra spláchol hláškou typu “…ako sa opovažuješ, vieš ty vôbec , kto to ten náš Metalcykloblabla v skutočnosti je???…” Nuž som ochotný takúto demagógiu odpustiť, len mi vždy napadne staré známe – pýcha predchádza pád.
    Dík aj za poučovanie, kto kde a kedy hral. Ale sorry – veľmi dobre to viem. Uvedením tých mien som iba chcel vypichnúť, v akej vysokej metalovaj smotánke sa pohybujeme. Za prípadnú nepresnosť sa ospravedlňujem.

    Všetko, čo som napísal, je myslené v dobrom, takže – mier.
    (Ešte stále) priaznivec Sicmaggotu.

     1. To me zase negativni recenze fest bavi, hlavne kvuli takovymhle komentarum pod nima :)
      K hovnu mi taky staci cuchnout a nemusim si ho mazat po xichte, abych vedel, ze je to fakt hovno.

     2. No tak já jako čtenář takovéto “recenze” (neříkám pořád) s oblibou čtu. Pochopitelně nejlíp se to čte, když se s tím názorově sjednocuju, jako v případě DB. Mám rád, jak bych tak řekl radikální úlet v kritice, byť si nedělám iluze, že to pak nejde objektivně napadnout pro nestrannost apod. Kdysi jsem taky dělal recenzenta po velmi krátkou dobu na jednom už nefunkčním zine. Tam byla výhoda, že jsem převážně dostával zcela nové počiny, takže člověk nešel jaksi obvinit, že má na kapelu zasednuto. I jako filmový recenzent bych si tuze rád vytáhl hodně hlubokou frustraci dejme tomu z pro mě iritujícího snímku “Titanic”, který bytostně nesnáším. Strašně rád bych to poplival a dehonestoval a nechal bych se tím unést a na objektivitu a korektnost (či novinářskou etiku) bych se zvysoka…. Úplně bych zapomenul vypíchnout ty krásné filmařské záběry a um v tom či onom záběru toho 3-hodinového scénáristického přeslazeného braku. Takže já takovou recenzi na album DB zrovna jako přínosnou beru :D

    1. Hele jako filozofie pěkná, ale co se spíš rozepsat o tom, co je na albu dobrého z tvého pohledu. Víme kdo to produkoval, že to neni úplnej debil a ti co tam hrajou to taky nedrží ruce poprvý, ale nějaký hudební místa, koncept, něco o čem se rozepsat ohledně toho alba zase z jiného úhlu, to je to co diváci chtějí.
     Mně třeba Dimmu relativně bavili až do In Sorte Diaboli, ale u tohohle se mi fakt krabatil pytel nudou. Je to jak v tom Cimrmanovi, tam neni jediná hudební myšlenka, jenom různý hudební přechody, mosty a vypůjčené pasáže, který spolu občas kolidují tak, že to odborníká dráždí, ale vy si toho ani nevšimnete. Ten přívlastek nablýskanýho hovna v tomhle případě dost sedí, protože z tý hromady motivů, aranží apod. udělat takovou říši nicoty, to je v něčem taky umění. Vlastně nejvíc na tom sere to, jak mě to neni ani schopný úplně nasrat jak je to nijaký, sem tam se objeví pár použitelnejch sekund a absence toho homoušskýho Vortexova vokálu je vyloženě krokem za světlem, ale to už se vopravdu nad tim snažim víc než ta kapela.

  2. Hancock – já jsem taky přistupoval k novince s despektem, ale byl jsem příjemně překvapen. Eonian je pro mě perla, která má úžasně mystickou atmosféru a dá se říci, že i nahlíží do vážné hudby, což ale u D. B. není nic překvapujícího. V dobrém hifi to má senzační zvuk.
   Ještě bych se zastavil u “hlavního” recenzenta – Therion a jejich album “theli” patří k perlám 90.let a narážky na Nightwish ukazují na hodně omezený vkus recenzenta. Pokud je někdo nadšený ze 35.- 40.minut zběsilostí (a že jsem se jich něco naposlouchal), tak by se měl věnovat jenom té své úzké “škatulce” a neposlouchat muziku, kterou není schopen vnímat. ?

 4. Nasypanej jako uhlák zase DIMMU BORGIR mi tu ted hrají “Jsme bohové co bereme Jsme hadi a vlci!”Navrat synů severu je grandiozní na živo bude tohle lahudka věřim tomu Hail DIMMU BORGIR!!!!!!!tohle album mě zničilo každej riff ton si pamatuji Čas neexistuje Nadherná myšlenka a zpracované k dokonalosti Eonian je pro mě album roku!Shagratuv zpěv je něco nadpozemskeho Choraly a zbory trhaji doslova vnitřnosti,album jem si pustil po deseti dnech a uzralo jako víno!rve mě na kusy doslova!ta deska je tak dokonalá a má strašnou sílu!!!!Čekam na nové Immortal a Marduk Silná trojka severského black metalu!!!!!!!Vnové tvorbě DIMMU BORGIR citim odkaz k přirodě některé kompozice mi připominají padajcí vodopády na severu Užasné nadpozemské skladby plné silných harmonií a melodií kloubených s drsnou black metalovou sirovostí Tohle nikdo nesloží To je novej směr atmosferického black metalu Je to psaný krví a poctivou dřinou Do těch skladeb je potřeba proniknout Vzit si texty a zaposlouchat se Absolutni top v black metalu pro mě a ted mě sežerte!

  1. Zajímalo by mě, jak jsi zvládnul napsat tenhle komentář, když tě ta deska doslova rozervala na kusy :)

 5. je to hudba stvořená pro metalové gaye jako je hancock a podobné individua v sukních jen nezaujatý a objektivní posluchač slyší tu bídu .si myslím že někteří by v tom našly světovost kdyby začaly hrát dimmu i dechovku

  1. Zalez do nory, nezaujatej a objektivní internetovej hrdino se soplem u nosu. Tady se baví dospělý lidi, který nemají zapotřebí podobný debilní invektivy.

 6. no myslím že tvé bydliště je v noře ty hrdino a nudly u nosu máš max ty když posloucháš kindermetal

  1. tývago tady se tahaj termíny, který jsem slyšel drahně víc než dekádu zpátky v Erroru. Bavím se.

  2. Kdepak jsem prosím, milá posmrkaná démonická entito napsal, že se mi DM na téhle desce líbí? To, že máš problém pochopit psaný text je smutné. A slůvko ” nudly ” .. to je ještě smutnější. Užij si červenec, v srpnu se řádně připrav na ten reparát z češtiny. Zdravím z nory,

 7. si typický kokutek co se hraje že ví vše a hledá chybi v textu nebudu stebou ztrácet čas trotle

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.