Motor Sister - Ride

Motor Sister – Ride

Motor Sister - Ride
Země: USA
Žánr: metal / rock’n’roll
Datum vydání: 10.3.2015
Label: Metal Blade Records

Tracklist:
01. A Hole
02. This Song Reminds Me of You
03. Beg Borrow Steal
04. Fool Around
05. Get That Girl
06. Head Hanging Low
07. Fork in the Road
08. Little Motor Sister
09. Pretty in the Morning
10. Whore
11. Doghouse
12. Devil Wind

Odkazy:
web / facebook

No vidíte, začalo to jako nevinný nápad Scotta Iana a jeho manželky Pearl v souvislosti s oslavou životního jubilea kytaristy legendárních thrash metalistů Anthrax a na světě máme novou superskupinu čítající samá velká jména. Vraťme se ale o nějaký ten rok zpět. Scott Ian o sobě tvrdí, že byl vždy velkým fandou americké kapely Mother Superior. Tria z Kalifornie, které má svém kontě desítku řadových alb a které během své kariéry spolupracovalo třeba jako instrumentální doprovod Henryho Rollinse. A dostal tak nápad pozvat dnes již nefunkční partu, jež ukončila svou činnost v roce 2011, na oslavu svých narozenin a společně si zajamovat a zahrát jeho oblíbené písně z repertoáru Mother Superior. Slovo dalo slovo a voilà, výsledkem je nová kapela jménem Motor Sister.

Je třeba uvést na pravou míru, že Motor Sister nejsou přímým následovníkem Mother Superior. Pokud to doposud vyznělo tak, že se jedná v podstatě o Mother Superior s novicem Scottem Ianem u kytary, tak vězte, že vše je trochu jinak. Ke Scottovi se přidal tahoun Mother Superior, zpěvák a kytarista John Wilson, doprovodných vokálů se ujala Pearl Aday a jako protiváha k dvojici rockových vokalistů Scott naverboval Joeyho VeruArmored Saint k baskytaře a Johna Tempestu (Exodus, The Cult, Helmet a milión dalších) za bicí. Výsledkem je tak vskutku zajímavá sestava, která by papírově měla být schopná vytvořit vskutku zajímavé věci. O tom, jestli tomu tak skutečně je, však “Ride” zatím není schopné přesvědčit. Ne, že by to byla špatná deska, ovšem původní autorský materiál neobsahuje. Jedná se totiž o desku předělávek původních skladeb z pera Johna Wilsona a jeho Mother Superior.

Nemůžu soudit, do jaké míry se nové verze z alba “Ride” shodují s těmi původními, protože přiznávám, že o Mother Superior jsem až do vzniku Motor Sister neslyšel, ale můžu říct, že se jedná o velmi příjemnou rockovou desku, která staví na stařičkých rockových základech, ke kterým míchá špetku blues jako třeba v “Pretty in the Morning”. Na druhou stranu jsou některé skladby přiostřeny hutnějšími riffy, díky kterým je znát, že instrumentální vklad Scotta Iana není jen tak ledabylý, a třeba úvodní “A Hole”, nebo skvělá “Fork in the Road” nakopávají zadky. Řešit technické provedení je asi nemístné, protože při pohledu na sestavu Motor Sister je jasné, že album nahrála světová třída, takže i když se natáčelo pouhé dva dny, tak to na výsledku není znát. Díky silnému rock’n’rollovému základu je deska taková hybná, dobře se poslouchá a hezky odsýpá. Je mi jasné, že tomu napomáhá fakt, že se jedná o jakési “best-of” Mother Superior nahrané v jiné sestavě, ale to nebrání tomu, aby si člověk mohl takhle od podlahy poctivou rockovou desku pořádně užít.

Hlavní postavou Motor Sister je John Wilson, jeho kytara a hlavně vokál “Ride” vládnou vcelku neochvějnou rukou, takže třeba skladby jako “This Song Reminds Me of You”, “Devil Wind” či “Head Hanging Low” stojí takřka výhradně na něm a jeho pěveckému charismatu. Jeho přírodní vokál, kterým umí jak melodicky zapět, tak přiměřeně přitlačit na pilu, je nosným prvkem všech písní a překvapivě dobře zapadají taky vokální harmonie Pearl, jejíž vklad v první klipovce “Fork in the Road” ve mně zanechával spíše rozpaky, ovšem po vyslechnutí celé desky beru pochybnosti zpět.

Asi největší výhodou “Ride” je kromě přirozené a živelné atmosféry vyrovnanost jednotlivých skladeb, takže kdybych měl hledat nějaká slabá místa, která táhnou nahrávku směrem dolů, tak mě vážně nic nenapadá. Naproti tomu bych mohl vyjmenovat takřka celý seznam písní, kdybychom se bavili o povedených momentech, kdy mezi ty nejsilnější řadím příjemnou hitovku “Beg Borrow Steal”, říznou “Get That Girl” a odlehčenou “Head Hanging Low”. Na první poslech se zdá, že závěrečná “Devil Wind” se všemi těmi akustickými kytarami do zbytku nahrávky moc nezapadá, ale vypjatý John Wilson v této písni opravdu zazářil a na závěr tak se svými novými kumpány schoval jeden z největších klenotů “Ride”.

Síla Motor Sister bude jistě v živých vystoupeních, protože ačkoli zní album zatraceně dobře, tak věřím, že v živém provedení bude mít drtivá většina skladeb ještě větší koule. Jednat se o původní autorskou nahrávku nové kapely, tak bych se nebál vynášet soudy o adeptovi na nejlepší rockovou nahrávku letošního roku, ovšem pořád je tady takové to ale, že pánové (a jedna dáma) asi moc dobře věděli, jaké songy jsou již z dob Mother Superior osvědčené, a tahali tak z rukávů jen ty nejsilnější karty. Nicméně i tak je Motor Sister hodně slušnou jízdou, již by si fanoušci říznějšího rock’n’rollu neměli nechat ujít.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.