Old Thunder – Slings & Arrows

Old Thunder – Slings & Arrows

Old Thunder – Slings & Arrows
Země: USA
Žánr: sludge / doom metal
Datum vydání: 4.9.2014
Label: selfrelease

Tracklist:
01. Our Fields Are Burning
02. June 2, 1910
03. Sinking
04. Rainroom
05. Serpent Sovereign

Odkazy:
facebook / twitter / bandcamp

K recenzi poskytl:
Against PR

Zmar. Pod tímhle krásným emocionálně zabarveným slovem si každý z vás určitě něco představí. Někdo apokalyptickou vizi zániku, někdo naopak osobní tragédii, rozpad člověka, jeho hodnot, osobnosti. Někdo jiný prostě třeba jen smrt. Dnes si tu budeme povídat (nebo alespoň já vám budu povídat), jak si tohle slovo vyložil Dustin Grooms v rámci debutu svého one-man projektu Old Thunder. Mladý Američan pro svoji prvotinu zvolil formu EP, nicméně bych se v případě “Slings & Arrows” nebál mluvit i o plnohodnotné řadovce.

Deska totiž splňuje takřka vše, co bych od řadovky očekával. Délkou se blíží sympatické půl hodině, což už je na EP relativně dost. Především ale přináší plnohodnotný, nový materiál. Nejde o žádné zbytky z nahrávání předchozí řadovky, které by náhodou mohlo ocenit pár skalních fandů, ani o žádné předělávky nebo materiál podobného charakteru. Naopak, na “Slings & Arrows” najdete docela propracovanou strukturu alba i a skladbám nechybí tematické zaměření – když ne myšlenkově (texty se ke mně nedostaly), tak přinejmenším po stránce zvukové a kompoziční. Čtveřice skladeb je velmi úzce semknutá a tvoří propojený celek. A když jsem úvod recenze začal tak pozitivním slovem, jistě asi tušíte, na jakou notu se bude hrát. O tom, že tahle deska nebude procházka růžovým sadem, vás přesvědčí již první vteřiny, kdy se na vás vyvalí mohutný kytarový bzukot a žalostný řev.

Dustin dokázal namíchat efektní směsku mezi doom metalem, ostrým sludgem a post-metalem. Po pomalém, hutném intru a rozjezdu opusu “June 2, 1910” začnou vzduchem poletovat molotovy a další projektily všeho druhu, které na krátký čas vytvoří solidní peklo, ze kterého vás zachrání až post-metalové vykoupení. Na ploše čtyř skladeb vás toho ale čeká víc a každý kus má něco, čím se odlišuje od ostatních. Ve chvíli, kdy to vypadá, že se třetí “Sinking” přelije do další klidné vydrnkávačky trvající až do svého konce, nasadí opět hněvivý ksicht a poslední minutu a půl válcuje nejlepším riffem alba. “Rainroom” je poctivý doom metal, neštítí se ale přiznat skvělé čisté vokály ani sludgové vlivy a jediná se trochu vymyká svižným tempem po většinu doby. Závěrečná “Serpent Sovereing” je pak především důstojným rozloučením a do jisté míry snad i smířením s osudem. Přijetím, o kterém to celé je.

Jediným kamenem úrazu je zvuk, který sice nahrávce vyloženě nepodráží nohy, ale mohl by být podstatně lepší. Netuším, za jakých podmínek počin vznikal, ale bez utopeného, občas až příliš kbelíkového zvuku bicích by se docela obešel. Stejně tak by nebyla od věci i lepší postprodukce, jednotlivé nástroje mi často nepřijdou dostatečně výrazné, což platí i o podladěné kytaře. Na druhou stranu dokážu pochopit, že za daných podmínek je to to nejlepší, co si autor mohl dovolit vzhledem k tomu, že si “Slings & Arrows” vydal sám. Co se však týče skladatelského umu, nelze desku hodnotit negativně, po téhle stránce mě prostě baví. Dustin ví, kam chce směřovat, a zároveň má dost nápadů, aby bez problémů držel pozornost po téměř celou hrací dobu. Jen se obávám, aby to na řadovce nepřepískl s hrací dobou, když “Slings & Arrows” označuje pouze jako EP. I tak jsem zvědavý, s čím se Old Thunder vytasí na další nahrávce. Parádní debut!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.