Star Matter - ChemTrails_Era

Star Matter – ChemTrails_Era

Star Matter - ChemTrails_Era
Země: Itálie
Žánr: electro / IDM / ambient
Datum vydání: 2014
Label: Cyber Ghetto Records

Tracklist:
01. New world (dis)order
02. HIDDEN Secrets
03. Plastic CLOUDS
04. in the “HERE and NOW”
05. HAPPY SLAVE
06. Psychotronic weapon
07. ALL AGAINST… OURSELVES
08. the apex of the pyramid
09. Ancient Domination-games over
10. CHEMTRAILS, CHEMLIES?
11. akasha
12. Awakening in the universe

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
web / facebook

K recenzi poskytl:
Masterpiece Distribution

Docela by mě zajímalo, co někoho vede k tomu, že vezme nahrávku jako “ChemTrails_Era” a pošle ji na recenzi (převážně) metalovému zinu. Pravděpodobnost, že na tomhle metalovém metalu zinu narazí na někoho, jako jsem já, komu se líbí i čistě elektronická muzika, je totiž myslím relativně malá. Nicméně, stalo se…

Úvodní omáčkou se nebudu příliš zdržovat, řekneme si jen to, že formace s názvem Star Matter pochází z Itálie, funguje od roku 2011, deska “ChemTrails_Era”, která je předmětem naší recenze, vyšla v loňském roce a že dvojice Alex de Siena a Claudio Dondo, jež za Star Matter stojí, podle všeho nějaké ty zkušenosti s hraním evidentně má. Kde, kdy a jaké snad ani není potřeba rozebírat, protože to jsou scény úplně mimo žánrový záběr naší stránky, tudíž by to stejně nikomu nic neřeklo a byl by to jen nudný písmenkový balast navíc. Pojďme na to hlavní…

Jak již padlo, jedná se o elektronickou muziku, přičemž Star Matter se dušují, že na desce nepoužili žádné MIDI, ale že všechno, co na “ChemTrails_Era” uslyšíte, bylo natočeno živě a analogově, sami to nazývají “punkovým přístupem”. Proč ne, pro mě osobně je to hodně sympatické, když někdo muziku nahrává takovýmhle způsobem, protože jsem nenapravitelný staromilec, nicméně jsem ani tohle nepotřeboval vědět, aby si mě Star Matter získali. Klasicky jsem si to totiž pustil, aniž bych si o skupině cokoliv předem zjišťoval, abych nebyl nijak zaujatý. Na druhou stranu však tím pádem mohu zcela upřímně říct, že “ChemTrails_Era” má prostě sílu, když mě ta nahrávka i takhle dokázala dostat.

Zatím jsme si vlastně řekli pouze to, že se Star Matter pohybují v elektronické muzice, což – jak jistě sami uznáte – je hodně vágní označení, jež vám toho ve skutečnosti příliš neřekne. Je to úplně stejné, jako kdybyste o něčem řekli, že to je metal, ačkoliv všichni víme, že tento styl může nabývat desítek různých a navzájem hodně odlišných podob. Na elektronické scéně je to úplně stejné, tudíž bychom si tedy konečně mohli povědět, jakými konkrétními vodami to Star Matter proplouvají…

Oficiální škatulka zní cosmic electro music, což je samozřejmě žánr typu “pojď na mě zezadu”, protože si to kapela (firma?) vymyslela a řekne vám to úplné prd. Osobně bych se nebál Star Matter střelit někam do oblasti IDM smíchaného s elektronickým ambientem, což podle mě odpovídá asi tak nejblíže tomu, co se na “ChemTrails_Era” opravdu nachází. Pokud by mezi vámi byl nějaký laik, jenž se nevyzná ve zkratkách elektronických žánrů, pak vězte, že IDM v překladu znamená intelligent dance music – a to vám tak nějak zhruba napoví, oč tady půjde, aniž byste cokoliv z této scény dříve slyšeli, protože nazývat něco podobného inteligentní taneční hudbou vlastně vcelku dostatečně popisuje, jak takováhle muzika zní.

O elektronické hudbě tu sem tam píšu, především v minirecenzích, ale ve většině případů jde o EBM, industrial nebo aggrotech, což jsou poměrně ostré a agresivní věci, které se s tím moc nemažou. Star Matter (a IDM obecně) je samozřejmě o něčem trochu jiném, s nějakou agresí to nemá nic moc společného, naopak se jedná o klidnější, v některých případech bych se nebál říct až minimalističtější záležitost, v níž nemalou roli hraje rovněž atmosféra.

A tím už jsme se vlastně nepřímo a oklikou dostali k samotnému “ChemTrails_Era”, protože třeba úplně parádní atmosféra je jedním z hlavních poznávacích znamení desky. Dalšími jsou zcela jistě poutavost, zábava, inteligence, promyšlenost a v neposlední řadě také skvělá kompozice a naprosto parádní gradace, s níž se mohou pochlubit snad úplně všechny skladby s výjimkou kraťoučkého, patnáctivteřinového a nicneříkajícího intra “New world (dis)order”. V podstatě všechny kompozice začínají poměrně jednoduše, skoro až triviálním beatem trvajícím ve většině případu téměř až do konce, Star Matter však na něj postupně začínají nabalovat další linky, smyčky, motivy a nápady, které ještě stále obměňují. Sem tam se ozve i vokální poprašek, jenž zejména v mužské verzi zní pomalu jako mluvené slovo.

Přesně podle tohoto receptu Star Matter své písně doslova budují a pomalu posluchače připravují na vygradované excelentní momenty ve druhých polovinách songů. Stejně tak se nebojí to všechny ozvláštňovat místy až kosmickou atmosféru, náznaky epičnosti a v některých výjimečných případech dokonce i lehce orientálními motivy… mnohdy i všechno najednou. A to aniž by se jim ta hudba rozsypala, což je… prostě super.

“ChemTrails_Era” se o dvě vteřinky přehouplo přes hranici 70 minut, ale ani tak tu v žádném případě není místo pro jakoukoliv nudu, jelikož ta hudba je natolik uhrančivá, že i takovouhle plochu utáhne bez mrknutí oka a člověk vlastně ještě přemýšlí o tom, jestli by si nejradši nepřidal. Kolikrát jsem “ChemTrails_Era” otočil i třikrát bezprostředně za sebou a stejně mě to pořád bavilo. I když si neodpustím obzvlášť vypíchnout skoro perfektní kusy jako “in the ‘HERE and NOW'”, “HAPPY SLAVE”, “Psychotronic weapon”, “CHEMTRAILS, CHEMLIES?” nebo “akasha”, album jako celek v podstatě nemá slabé místo nebo jakýkoliv zbytečný song, jenž by tu snad byl navíc.

Co si budeme povídat, “ChemTrails_Era” je jednoduše obrovská paráda, která mě ohromně baví. Možná měli Star Matter jenom štěstí, že přišli zrovna v pravou chvíli, aby přesně vystihli moje aktuálně posluchačské rozpoložení, což ale nic nemění na tom, že se mi hodně strefili do noty a že jsem vážně rád, že jsem se k tomuhle albu dostal. Nemám tušení, jestli se to vůbec může líbit lidem, kteří si chodí počíst na stránku o metalu… pokud jste to dočetli až sem, klidně by i mohlo, protože kdyby vás podobná hudba nezajímala vůbec, skončili byste nejpozději někde u druhého, třetího odstavce… Každopádně, o co víc je to na počátku nenápadnější, o to víc je to ve výsledku trvanlivější a o to větší závislost si na tom člověk vypracuje. Velké překvapení…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.