Winter Gate - disIllumination

Winter Gate – disIllumination

Winter Gate - disIllumination
Země: Indie
Žánr: progressive death metal
Datum vydání: 10.8.2014
Label: Transcending Obscurity India
Původní vydání: 13.3.2012, selfrelease

Hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
facebook

K recenzi poskytl:
Transcending Obscurity

Vždycky je příjemné po spoustě death metalového průměru zase jednou narazit na kapelu, která jde na ten žánr trošku jinak a vlastně ani není moc průměrná. A to i navzdory faktu, že by si to člověk možná na první pohled ani netipnul. Považte sami, jestli byste čekali nějaké zázraky, kdybych vám řekl, že Winter Gate pocházejí z Indie a “disIllumination” je jejich debutovým minialbem (původně vydaným před dvěma lety, letos v srpnu reedice). Já se zcela upřímně přiznám, že bych tedy nějaký majstrštyk neočekával – a přesto ta muzika není vůbec špatná.

“Beyond the Light” je pouze klavírním intrem, které je sice docela pěkné a zábavné, ale pořád jen intro, jež toho o náplni vlastní hudby neřekne zas tolik. Rozjezd je to však příjemný, o tom žádná. Co se týče regulérních skladeb, ty jsou na “disIllumination” celkem dvě, jmenovitě “A Wreath of Mist” a “Death’s Embrace”, a obě jsou +/- stejně dlouhé, jsou vystavěné dle obdobného schématu a vlastně jsou na víceméně stejné úrovni i svou kvalitou. Vezměme to tedy pro obě společně:

První část písně se nese spíše v tradičnějším death metalovém duchu. Je pravda, že ani zde to není nějaká oldschoolová hoblovačka, jež by stála pouze na špinavých riffech, protože ve skutečnosti se zde objevují třeba i solidní melodie nebo svěží zvraty, ale tak nějak nemáte důvod mít pochybnosti o tom, že by se snad nejednalo o death metal (čemuž napomáhá i hrubý vokál). To hlavní a zajímavé se však začne dít až ve druhých polovinách songů, kdy se Winter Gate pustí do progresivnějších vod, a nutno dodat, že jim to tam poměrně sluší, protože se vůbec nejedná o špatnou záležitost. O něco dál v tomto ohledu Indové zašli v “A Wreath of Mist”, v jejíž poslední čtvrtině v podstatě úplně opustí metalové mantinely, ale i v “Death’s Embrace” je co poslouchat a třeba finální sólo je vysloveně povedené. V konečném důsledku je “disIllumination” velmi sympatický počin, jenž Winter Gate představuje jako kapelu se solidním potenciálem.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.