Nyogthaeblisz – Abrahamic Godhead Besieged by Adversarial Usurpation

Nyogthaeblisz – Abrahamic Godhead Besieged by Adversarial Usurpation

Nyogthaeblisz - Abrahamic Godhead Besieged by Adversarial Usurpation

Země: USA
Žánr: black metal / noise
Datum vydání: 27.12.2019
Label: Hells Headbangers Records

Tracklist:
01. Abrahamic Godhead Manifested by Adversarial Usurpation
02. Sinistral Qlipho[tech] Mechanolatry / Exterminate the Tetragrammaton
03. Ordnance for Adamic Holocaust and Cosmocidal Entropy
04. Diabological Mutagenesis Eradicating the Magian Bloodlines
05. Qabalistic Matrix Parasitism by Extra[daemon]sional Omnimalevolence
06. Nihiliferian Theophagism / Dysefirotic Atrocities Cull the Demiurge’s Progeny
07. Cryptomagickal Esoterrorism Targeting All Archontic Deifications
08. Khao-Psionic Merkabah Fragmentation and Godhead Simulation Decay

Hrací doba: 36:44

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Hells Headbangers Records

Co říct na začátek k Nyogthaeblisz? Zrovna u téhle kapely se těch možností nabízí tolik, že člověk ani nevím, o čem bych měl napsat dřív. Třebaže si Američané svou nekompromisní tvorbou vysloužili prakticky kultovní status, aniž by vydali jedinou řadovku, a na jejich dlouhohrající prvotinu „Abrahamic Godhead Besieged by Adversarial Usurpation“ čekali příznivci zvířecího metalového extrému jak malý fakan na dárky pod vánočním stromečkem. Což je jen tak mimochodem srovnání, které docela vtipně sedí vzhledem k tomu, že „Abrahamic Godhead Besieged by Adversarial Usurpation“ nakonec vyšlo 27. prosince, takže si to nějaký srandista klidně mohl nadělit v rámci nejlepších komerčně-křesťanských tradic.

Klidně bych mohl pokračovat vtipy o tom, jak zkurveně nezapamatovatelné jméno kapela má, ale když už jsem zmínil ten metalový extrém, možná by bylo lepší začít psát o tom, jakou prasárnu Nyogthaeblisz hrají. Američané produkují naprosto bestiální nenávistný black metal prasený hlukovými výpady. Nyogthaeblisz točí agresi do kurva vysokých obrátek, a to aniž by se potřebovali uchylovat k grindovým vlivům a lezl jim z toho war metal, jejž lze považovat za jeden z nejagresivnějších a nejnasranějších metalových subžánrů. Nyogthaeblisz mohou posloužit jako jasný důkaz toho, že lze srovnatelné nenávisti dosáhnout i prostřednictvím „čistokrevného“ black metalu (uvozovky jsou přece jenom na místě, neboť vlivy noisu jsou v tvorbě skupiny nepopiratelné).

„Abrahamic Godhead Besieged by Adversarial Usurpation“ je určitě deska, o níž můžeme hrdě tvrdit, že skutečně naplňuje význam označení extrémní metal nikoliv jen formálně, jako se tomu děje u většiny takzvaně extrémně metalových kapel (řekněte si upřímně, kolik z nich to valí opravdu tak ohavně, až to jde ke hranici snesitelnosti / poslouchatelnosti), nýbrž v opravdovém rozsahu těchto slov. A to i navzdory tomu, že „Abrahamic Godhead Besieged by Adversarial Usurpation“ je de facto stravitelnější než dřívější věci. Tomu kurva říkám paradox! Srovnáme-li nicméně novinku třeba s minialbem „Apocryphal Precursor to the Great Tribulation“ (2008), ten rozdíl je jasně patrný. Dřív to bylo ještě noisovější a víc anti-hudební zvěrstvo.

Na „Abrahamic Godhead Besieged by Adversarial Usurpation“ je naproti tomu jasně hmatatelná rytmika, což vždycky platí za krok směrem k větší poslouchatelnosti (protože rytmická muzika se obecně tráví lépe než proud zvuku bez rytmu, jehož by se posluchač mohl chytit). Dokonce se dá bez větších problémů rozeznat, kde končí a začínají jednotlivé stopy, a obecně „Abrahamic Godhead Besieged by Adversarial Usurpation“ působí víc muzikálně, jakkoliv takové prohlášení může necvičenému uchu připadat jako z jiné planety (empiricky vyzkoušeno – pouštěl jsem novou fošnu borcům v práci a všichni do jednoho se z toho rozbrečeli, že se to nedá poslouchat). A přesto si současní Nyogthaeblisz co do úrovně extrému mohou s většinou metalových chcípáků v klidu vytřít svojí zakuklenou prdel.

Netvrdím, že je takový posun dobrý nebo špatný krok. Osobně mi sedí oba přístupy. Věřím ovšem, že mnozí tímto progresem vezmou zavděk, jelikož na rozdíl od starších nahrávek můžete na „Abrahamic Godhead Besieged by Adversarial Usurpation“ slyšet i nějaké kytarové riffy. Hlukový podmaz se navíc a naštěstí nevytratil a poctivě přikládá pod kotel v pozadí, aby si tu a tam vzal i hlavní slovo a patřičně si zaprasil a poškádlil nervy všech, kdo to ještě nestačili vypnout. Jinými slovy, stále se jedná o zodpovědný akustický terorismus, jak se na formaci pověsti Nyogthaeblisz sluší a patří.

„Abrahamic Godhead Besieged by Adversarial Usurpation“ míří za vyhraněným publikem a poměrně úzkým okruhem posluchačů. Pokud k vyvoleným patříte, první řadovka Nyogthaeblisz vás pravděpodobně nezklame. Prahnete-li po zběsilosti po okraj napěchované nenávistí, pak ani vy byste desku neměli minout.


5 komentářů u „Nyogthaeblisz – Abrahamic Godhead Besieged by Adversarial Usurpation“

  1. Moc mě tahle deska nadchla. Zmínil bych i excelentní artwork. Proč vlastně nikde u recenzí není ten obal a všude jen tahle fotka?

    1. Zajímavá otázka. V promo materiálech bylo obojí. Recenzi jsem ale editoval v práci, takže jsem stáhnul to, co je na Bandcampu (což hádám asi bude důvod, proč je to v recenzích – jakožto obal digitální verze). Možná to ještě vyměním, až zase budu doma…

  2. Má tam být ta znesvěcená Davidova hvězda od Kramera, ale záměny jsem si všiml až teď.

    Sice to mám k dispozici stejně dlouho jako Hitler, ale furt je tahle deska u mě ve stádiu “zajímavý, jsem zvědav, kam se to vyvine”. Potřebuju víc prostoru si to pustit fest nahlas, což je s tímhle bordelem trochu problém, haha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.