Mosaic – Secret Ambrosian Fire

Redakční eintopf – prosinec 2019

Mosaic – Secret Ambrosian Fire

H.:
1. Arkona – Age of Capricorn
2. Mosaic – Secret Ambrosian Fire
3. Israthoum – Arrows from Below

Metacyclosynchrotron:
1. Mosaic – Secret Ambrosian Fire
2. Israthoum – Arrows from Below
3. Trajeto de cabra – Supreme Command of Satanic Will

Cnuk:
1. Rattenfänger – Geisslerlieder
2. Cianide – Unhumanized

Dantez:
1. Burial – Tunes 2011 to 2019
2. Mosaic – Secret Ambrosian Fire
3. Oath of Cruelty – Summary Execution at Dawn

H.

H.:

Arkona se ještě nikdy nesekla a prozatím si drží čistý štít – každá dosavadní deska je skvělá. Platí to i o posledních dvou počinech „Chaos.Ice.Fire“ a „Lunaris“, které Poláci vydali po dlouhé odmlce. Můžeme jenom doufat, že novinka „Age of Capricorn“ jejich renomé neublíží. Myslím si ale, že navzdory nudnému obalu si Arkona kvalitu tradičně pohlídá a na finále roku půjde o jednoho z favoritů na poslech.

Moc nebudu váhat ani u Mosaic a jejich předlouho slibované první řadové desky „Secret Ambrosian Fire“. Dříve vypuštěný sedmipalec „Cloven Fires“ dokázal příjemně namlsat, tak snad album velká očekávání naplní. A nezapomeňte na to, že souběžně s řadovkou vychází také nové EP „Fensterverse und Nachtgespinste“.

Za hřích určitě bude stát také „Arrows from Below“ od nizozemských Israthoum, jimž jsem doposud věnoval méně pozornosti, než by si asi zasloužili. Co jsem ale doposud slyšel, to se mi vcelku líbilo, tak snad tentokrát překonám lenost a zkusím tomu dát hlubší poslech.

Metacyclosynchrotron

Metacyclosynchrotron:

Mosaic jsem jednu dobu blíže sledoval, protože EP „Old Man’s Wyntar“ a debut spřízněných Alchemyst ve mně zanechaly silné dojmy. Jenže pak jsem se v těch různých kratších titulech začal ztrácet, načančaný folklórní okultismus kapely působil taky všelijak a navíc mi absolutně nešlo do hlavy, kdo soudný, co stojí o jakousi integritu, by se kurva dneska paktoval se ztraceným případem jménem Blake Judd. Mosaic měli teda nakročeno do cíleného zapomnění, avšak recenzovaná singlovka „Cloven Fires“ zněla dobře, a tak nechávám výše uvedené za sebou a pozorně si poslechnu, co „Secret Ambrosian Fire“ nabízí.

Za Israthoum a jejich „Channelling Death and Devil“ jsem tu kdysi v krátkosti loboval a stále si myslím, že se jedná o velice povedenou nahrávku, která stojí za pozornost. Nové album „Arrows from Below“ prý představuje vrcholné dílo kapely, čemuž se mi prozatím nechce věřit, protože ho už poslouchám. Záblesky velkoleposti tam teda jsou, ale celek mi furt nesedí. Fanoušci pravověrného Black Metalu bez náznaku pózy by měli každopádně Israthoum zkusit, i kdybych se náhodou k recenzi nedokopal.

Stejně jako Mosaic vydávají své první album také kanadští Trajeto de cabra, jejichž jméno jsem si do paměti vypálil díky demu „Antichrist dominium“ a nekompromisní show spřízněných Necroholocaust před rokem v Berlíně. No, první ukázky ve mně vzbudily spíše obavy, zdali kapela nespadla do ranku zbytečné tupoty, ale pořádného war metalu není nikdy dost, takže desku zkusím celou.

Mosaic

Cnuk

Cnuk:

Najít mezi prosincovými deskami něco, co stojí za zmínku v eintopfu, vyžadovalo trochu investigativní práce, ale zadařilo se. Ukrajinští deathmetalisté Rattenfänger představí šestého prosince novinku „Geisslerlieder“, čímž naváží na sedm let starou prvotinu „Epistolae obscurorum virorum“. Tam měl jejich odporný death/doom svoje kouzlo a dle dvou dostupných ukázek z chystané nahrávky to vypadá, že ze své zemitosti nic neztratí ani na „Geisslerlieder“.

Druhá placka se rovněž rochní v death metalu, avšak tady už se jedná o veterány, konkrétně chicagské Cianide. Koncem měsíce vydají EPčko „Unhumanized“, od kterého toho zrovna moc nečekám, ale konečně uslyšíme nový materiál, a to po dlouhých osmi letech. Samozřejmě, že další „The Dying Truth“ s legendárními riffy a šroťákem to nebude, ale v příjemnou jednohubku věřím.

Israthoum

Dantez

Dantez:

Jak už to tak bývá, závěr roku stojí co do hudebních i filmových novinek za totální vyližrybu. Při beznadějném hledání alespoň něčeho obstojného mne trochu potěšila kompilace Burial, která sestává z materiálu předem nevydaného a vydaného na neřadových počinech. Když už nic, jde alespoň o pěknou útěchu za fakt, že od krále temného garage soundu stále nedostáváme novou plnohodnotnou desku.

O německém projektu Mosaic toho zase tolik nevím, ale EP „Cloven Fires“, které desku „Secret Ambrosian Fire“ předestírá, napovídá, že by mohlo jít o solidní black metal se snesitelnou porcí „pagan“ aury. Za opačný konec tahají Oath of Cruelty, kteří na debutu „Summary Execution at Dawn“ představí nasraný death / thrash s občasnými inklinacemi k war metalu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.