Little Big - Funeral Rave

Little Big – Funeral Rave

Little Big - Funeral Rave
Země: Rusko
Žánr: rave
Datum vydání: 19.12.2015
Label: selfrelease

Tracklist:
01. To Party
02. Brighton Beach
03. Give Me Your Money (feat. Tommy Cash)
04. The Sign
05. Big Dick
06. Fucking Asshole
07. Kind Inside, Hard Outside
08. Dead Unicorn
09. Hateful Love
10. Funeral Rave
11. Polyushko Polye

Hrací doba: 43:09

Odkazy:
web / facebook / twitter

„With Russia from Love“ (to není překlep), předchozí album ruské rave formace Little Big, mě dost bavilo. Samozřejmě, nejednalo se o žádnou inteligentní nebo intelektuální produkci, ale to snad člověk u takového žánru, který už ze své podstaty nemá vyšších ambicí než jen roztančit parket pod pódiem, ani nemůže očekávat a chtít. „With Russia from Love“ ovšem fungovalo díky jiné zbrani, jíž byla vysoká koncentrace prudce neodbytných hitovek, které měly potenciál na to, aby se takřka okamžitě vryly do hlavy a už se odsud nehnuly. Jistě, několik málo slabších a zbytečných věcí se tu našlo, ale těch bylo naštěstí minimum a obecně vzato to bylo album natřískané skoro až nechutně hitovými peckami, které mě baví i s takovýmhle odstupem…

Když tedy Little Big vydali svojí druhou placku „Funeral Rave“, na nic jsem nečekal a vrhnul jsem se na poslech s vidinou další luxusní párty fošny, kterou budu nějaký čas sjíždět, i když na žádné párty nechodím. Na druhou stranu, singlové a videoklipové věci, které měly na vydání „Funeral Rave“ navnadit, byly značně nevyrovnané. Ještě se k nim dostaneme podrobněji, ale ve zkratce lze říct, že před vydáním Little Big nabídli jednu další ultimátní šlehu „Give Me Your Money“, jednu vcelku ucházející, avšak ne tak pekelně chytlavou věc „Dead Unicorn“ a jeden nic moc song „Kind Inside, Hard Outside“. Navzdory téhle nevyrovnanosti jsem ovšem flintu do žita neházel, protože tentokrát ve mně převládal optimista (a to u mě není zrovna pravidlem), takže jsem se na „Funeral Rave“ těšil…

Bohužel ale musím říct, že ona singlová nevyrovnanost jako by skutečně reprezentovala i výslednou desku, která je taktéž nevyrovnaná. Co si budeme nalhávat, rave je čistokrevně taneční muzika a v takové nelze album postavit na nějakém konceptu, jednolité atmosféře nebo originálním zvuku. Aby tohle fungovalo, je prostě nutné to nacpat hity skrz naskrz. Žádné polovičaté oukej songy, ale fakt hity, které člověka roztancují, i když nebude chtít. Na „With Russia from Love“ se tohle rozhodně povedlo. Několik málo blbých věcí jako úvodní titulní kus nebo finální „Freedom“ tu sice bylo, ale jinak tu převládaly fakt mocné pecky jako „Life in da Trash“, „Public Enemy“, „Every Day I’m Drinking“, „What a Fuckin‘ Day“ nebo hymnická „Russian Hooligans“.

A to je přesně to, na čem „Funeral Rave“ strádá, protože takových kulervoucích tracků je tu prostě málo. Jedním z nich je jednoznačně singl „Give Me Your Money“, v němž se Little Big spojili s estonským rapperem Tommym Cashem. Tohle je písnička, jež se může díky svému apokalyptickému tahu na bránu bez obav postavit vedle čehokoliv z první desky, a nádherně ujetý klip, kde se to hemží twerkujícími selkami a saunováním s dvousetkilovými hrošicemi, je jen třešničkou na dortu. Dalšími povedenými kousky pak jsou „Big Dick“ s vtipným textem a „Fucking Asshole“ s prudce zábavným refrénem, které obě paradoxně bodují právě tím, že na rozdíl od zbytku nejsou tak zbytečně agresivní.

Aby totiž ona hitovost fungovala, je prostě nutné vymyslet silné motivy a slogany, dokonce i v taneční muzice, přes to vlak prostě nejede. Na tohle ovšem Little Big trochu rezignovali, protože tuhle sympatickou hitovost vyměnili za sice jednodušší, ale mnohem imbecilnější přístup, kdy do posluchače cpou prvoplánově uřvanou diskošku, jež není o nic lepší než dementnosti typu eurodance. Takové jsou třeba „To Party“, již alespoň trochu nad vodou drží refrény zpěvačky Olympie, „The Sign“, nijaká „Kind Inside, Hard Outside“, kterou nezachrání ani pokus o vzletný refrén, a finální dvojice „Funeral Rave“ a „Polyushko Polye“. V posledních dvou zmiňovaných se alespoň několik vcelku příjemných motivů najde, a kdyby tohle byly nejslabší věci na nahrávce, tak bych asi byl hodně spokojený, ale dokud mají patřit k tomu lepšímu, co „Funeral Rave“ nabízí, tak je to docela problém. Z těchto songů postavených na bušícím a násilně tanečním beatu a mnohde i s náznaky techna bych vzal na milost snad jen ten titulní kousek.

Trochu stranou pak stojí poslední trojice písniček, které jsem ještě nezmínil. Jednou z nich je singl „Dead Unicorn“, v němž je znatelný vliv dubstepu. Jako samostatná věc mě tenhle track moc nebral, i když postupem času jsem si na něj docela zvykl, nicméně v rámci celého „Funeral Rave“ nakonec patří k tomu sympatičtějšímu. Pořád mi ale přijde, že to není moc vhodně vybraný singl, protože na tenhle status „Dead Unicorn“ postrádá nějaký opravdu výrazný a zapamatovatelný motiv, naopak se zde mezi sebou mlátí několik vcelku vyrovnaných motivů jako třeba natlakovaný refrén se skandováním názvu songu nebo zpěvná pasáž. Jako standardní skladba v pohodě, ale jako singl mi to moc nesedí.

Přejděme ale k dalším dvěma vystupujícím písním, které jsou na tom už bohužel trochu hůř. Ještě snesitelná je plážová pohodovka „Brighton Beach“, jež mě sice nijak zvlášť nevzrušuje, ale ani mě nějak extrémně neuráží. Osobně si ale myslím, že by jí víc slušela pozice někde v polovině alba, ne hned jako druhý song. Naproti tomu „Hateful Love“ je nefalšovaná podbízivá sračka, již jsem už po prvním poslechu okamžitě začal nenávidět. Při vší úctě, tenhle track je fakt brutální přešlap.

Little Big

Co si budeme dále povídat – Rusům se jednoduše nepodařilo vyrovnat laťku nastavenou zábavným debutem. Několik parádních věcí se sice najde i zde, ale oproti „With Russia from Love“ jich je o poznání méně a na jejich místo nastoupily mnohdy i vyloženě otravné kusy. Bez problémů se přiznám k tomu, že songy jako „Give Me Your Money“, „Big Dick“ nebo „Fucking Asshole“ si v pohodě budu pouštět i v budoucnu, ale album jako celek je spíš zklamání. Až na výjimky (příšerná „Hateful Love“) sice pořád poslouchatelné, ale na druhou stranu… teoreticky je poslouchatelné cokoliv, záleží jen na tom, jakou mírou vůle a sebezapření je člověk vybaven.

Nicméně abychom byli féroví, je nutno uznat, že Little Big nejsou albová kapela, takže ve finále to stejně dopadne tak, že si plně vystačím s těmi největšími peckami z YouTube, a vlastně budu vcelku spokojený. Ostatně, dopadlo to takhle i s „With Russia from Love“, které bylo metrikou desky lepší než „Funeral Rave“


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.