Gift of Gods - Receive

Gift of Gods – Receive

Gift of Gods - Receive
Země: Norsko
Žánr: heavy metal
Datum vydání: 28.10.2014
Label: Peaceville Records

Hodnocení: 7/10

Odkazy:

Že vám jméno kapely Gift of Gods nic moc neříká? Nevadí, je to totiž úplně nový projekt, který vznikl teprve v loňském roce a na kontě má prozatím pouze jedno jediné minialbum “Receive”, na něž se právě podíváme. Nicméně jméno člověka, jenž za touto skupinou stojí, by vám známé být určitě mělo, pokud se v metalu pohybujete déle než jeden týden. Gift of Gods totiž není vedlejším jednočlenným projektem nikoho jiného než Teda Arvida Skjelluma alias Nocturna Culta z kultovních Darkthrone.

Darkthrone sice prosluli především jako black metalová legenda a jejich desky z první poloviny 90. let jsou dodnes (zcela právem) citovány jakožto žánrová klasika, ale postupem času do jejich tvorby začaly silně pronikat vlivy punku a klasického heavy metalu, což je znát především na albech z poslední let. Evidentně to však je Nocturnovi pořád málo, takže se pustil právě do Gift of Gods, což je už naprosto čistokrevný hevík.

Songy na “Receive” můžeme rozdělit do dvou kategorií – na nestandardní a standardní. Tu první kategorii tvoří instrumentálka “Receive”, která sice není zlá, ale z původních kusů je ta nejméně dobrá (i když pořád povedená), a cover “Looking for an Answer” od švédské heavy metalové vykopávky Universe, jenž se dá rovněž poslouchat, ale na zbytek nemá. Naopak “standardní” songy, jimiž mám na mysli vlastní a zpívanou tvorbu, jsou beze srandy naprosto skvělé. Jak “Enlightning Strikes”, tak “Last Solstice” jsou hymny jak prase (druhá jmenovaná možná ještě o kousek víc, ústřední riff vraždí!) a strašně mě baví. Parádní riffy, nezaměnitelný Nocturnův vokál (byť v trochu odlišné poloze oproti Darkthrone), výborně to šlape…

Jednoduše řečeno, “Receive” je excelentní pocta starému heavy metalu, která však stále zní dostatečně původně, má vlastní ksicht a při poslechu vám nepřijde, že byste poslouchali kopírku Iron Maiden nebo jakékoliv jiné klasiky. Nocturno Culto v rámci Gift of Gods všem mlíčňákům ukazuje, jak se má vzdávat hold žánrové klasice… a je to hodně velká paráda.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.