God Is an Astronaut - Origins

God Is an Astronaut – Origins

God Is an Astronaut - Origins
Země: Irsko
Žánr: post-rock
Datum vydání: 16.9.2013
Label: Rocket Girl

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

God Is an Astronaut jsem objevil relativně nedávno. Tak nedávno, že by se to vzhledem ke kvalitám této kapely, o které jsem se do té doby připravoval, dalo nazvat hříchem (ano, až s vydáním “Origins”, získáváte bludišťáka). O to víc jsem se však snažil proniknout zpětně do jejich diskografie co nejhlouběji. Nutno podotknout, že jsem se pořádně ještě neodlepil od “Origins”. Odpověď na otázku, proč tomu tak je, je vlastně docela jednoduchá.

V prvé řadě je tu to něco, co platí snad pro všechna alba, která jsem od God Is an Astronaut slyšel – propracovanost skladeb, chytlavé melodie, svižnost a místy až příjemně zasněná atmosféra. A to všechno je tentokráte zabalené snad do ještě vymazlenější a šťavnatější zvukové produkce než posledně. Kromě toho, že mě “Origins” vyloženě baví, je vážně radost jej poslouchat a užívat si všech vrstev zvuku, kolik jich jen dokážete najít. Oproti “Age of the Fifth Sun” sice není tolik zamyšlené, v mnohém je naopak mnohem hravější, odpočinkovější a otevřenější. Prostě 100% shoda na první poslech, deska však u posluchače nestagnuje a nezačne jej nudit, nýbrž roste postupně s tím, jak uši prozkoumávají její terén.

Hudebně jde o klasické výrazivo “astronautů”, přímá fúze post-rocku a elektronické hudby/ambientu, jenž dodává charakteristický nádech vesmíru. V tuctu skladeb naleznete kusy svižné a rozverné, jež jsou zastoupeny třeba “Signal Rays” nebo “Transmissions”, stejně jako atmosférické shoegazovky “Weightless” a “Strange Steps”, dojde i na jednu vyloženě snivou píseň “Autumn Song”. Dohromady třiapadesát minut hudby, jež tentokrát hýří všemi barvami mlhoviny, a než se nadějete, protečou vám ušima rychleji než voda mezi prsty. Osobně nevím, kterou skladbu bych jako označil jako nejlepší, nejvíc mě totiž baví album samo o sobě jako celek. Takže pokud hledáte inteligentní a zábavnou desku, u které můžete vypnout a prostě si ji užívat, myslím, že s “Origins” těžko šlápnete vedle.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.