L'hiver - Raven

L’hiver – Raven

L'hiver - Raven
Země: Řecko
Žánr: atmospheric black metal
Datum vydání: 27.1.2014
Label: selfrelease

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

L’hiver je dalším z takřka nekonečného zástupu jednočlenných black metalových projektů. Tento konkrétní pochází ze slunného Řecka a má jej na svědomí muzikant se všeříkající přezdívkou K., jenž je ovšem někdy znám i jako Wintersorrow. Tak se pojďme podívat, co se urodilo na aktuálním minilabu “Raven”, které je v současnosti k dispozici jen jako download (i bezplatný – hledejte Bandcamp), ale brzy vyjde taktéž na kazetě…

Pokud jste doufali, že se do hudby L’hiver nějak promítne země původu a z “Raven” se vyklube black metal s helénskou atmosférou, asi vás budu muset zklamat, protože K. svým zvukem i atmosférou míří spíše (jak jinak) na sever Evropy. Ostatně stačí citovat pouze údajné hlavní vlivy ze stránek kapel – tedy “příroda, zima, utrpení” – aby měl člověk v podstatě už jasno, oč tady půjde.

Samozřejmě je to syrovější mrazivý black metal v pomalejším tempu se znatelným ambientním podmazem, v tomto ohledu se nejedná o vůbec nic originálního, protože tahle žánrová kombinace tu byla již tisíckrát a ještě tisíckrát bude. Klasicky z toho smrdí na sto honů Burzum, jehož rané desky svého času celému tomuto specifickému subžánru položily základy; člověk si ovšem sem tam vzpomene třeba i na bohužel trochu zapadnutý maďarský klenot Forest Silence a jeho fantastický opus “Philosophy of Winter”, s nímž “Raven” nesdílí pouze ambientně black metalový styl, ale také hlubokou zimní atmosféru.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že jsou projekty jako L’hiver miliontým recyklátem již dávno slyšeného, nezřídka se stane, že i přesto ta hudba může fungovat, a to z jednoho jediného důvodu, jímž je právě ta atmosféra. A zrovna “Raven” je jeden z příkladů, kdy to vyšlo na jedničku. Jakkoliv jde totiž o záležitost stylově velmi neoriginální, ta atmosféra je natolik hutná a uhrančivá, že to vůbec nevadí, protože je to prostě setsakra dobré. Možná, že formálně by si to zasloužilo spíš tak o půl bodu méně, ale mě osobně “Raven” natolik chytnul a počínání L’hiver je mi natolik sympatické, že dám rád i těch 7 bodů.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.