Vonlaus - Röð slæmra ákvarðana

Vonlaus – Röð slæmra ákvarðana

Vonlaus - Röð slæmra ákvarðana

Země: Island
Žánr: black metal
Datum vydání: 30.9.2020
Label: Mystískaos

Hrací doba: 19:05

Odkazy:
bandcamp

Vonlaus je další z řady islandských blackmetalových kapel. Pravděpodobně už jen tohle prohlášení stačí k tomu, aby se zvýšil tep fandům místních formací. Je pravda, že hromada z těch islandských skupin je skutečně zajímavá a má v portfoliu dobrá alba, takže určitá očekávání jistě smysl dávají. Pojďme se podívat, zdali jsou v tomto případě adekvátní.

Vonlaus se poprvé prezentovali nepojmenovaným demosnímkem v roce 2018. Sice jej jsem neposlouchal, ale už ten vyšel na značce Mystískaos, což dejme tomu o něčem může svědčit. Nás dnes každopádně bude zajímat čerstvé EP „Röð slæmra ákvarðana“ vyšlé tamtéž.

V sestavě Vonlaus najdeme dva členy Above Aurora. To je sice původem polská skupina, ale aktuálně sídlí na Islandu, takže asi tak. Za zmínku pak určitě stojí ještě kytarista SS, jenž dále řve do mikrofonu v 0, o jejichž letošním počinu „Entity“ jsme si zde povídali nedávno.

Pro recenzi „Röð slæmra ákvarðana“ jsem zvolil krátký formát, takže nebudu dále plýtvat místem a řeknu rovnou svůj názor: nic extra to teda není. „Röð slæmra ákvarðana“ je fajnově zahraná věc a Vonlaus se tu bez problémů vyvarovali jakýchkoliv zásadních přešlapů, ale to automaticky neimplikuje skutečně dobrou záležitost.

Asi nejvíc mi vadí, že „Röð slæmra ákvarðana“ je v jádru taková pohodička. Sice se hraje black metal a objevují se i rychlejší tempa, ale jaksi to prostě nehrne a nijak to na posluchače nezatlačí. Pár formálně rozumných momentů se najde – mám na mysli vyvrcholení skladeb, kde se typicky nachází nějaký pokus o gradaci v podobě výraznějšího kytarového motivu, viz třeba „Gegn mér“ nebo „Af ólyfjan og drykkju“. Poměrně hezká melodie ale vyskočí i třeba v polovině „Týndur í Reykjavík“.

Ani na tyhle chvilky mě ale „Röð slæmra ákvarðana“ neurvalo, protože ani v jejich případě nemohu mluvit o zaujetí výraznějším než „zní to fajn“. Možná by pomohl trochu jiný zvuk, protože tohle na mě působí moc obyčejně. Což se vlastně dát říct i o samotném materiálu. Vonlaus jednoduše postrádají výraznější charisma, což z nich dělá jen profesionálně udělaný a řemeslně zvládnutý průměr. Možná, že příznivci Sinmara nebo druhé desky Misþyrming tímhle EP nepohrdnou, ale myslím, že ani oni by neměli očekávat zázraky.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.