Furze - Psych Minus Space Control

Furze – Psych Minus Space Control

Furze - Psych Minus Space Control
Země: Norsko
Žánr: psychedelic rock / experimental black metal
Datum vydání: 15.5.2012
Label: Fysisk Format

Tracklist:
01. Occult Soul, With Mind
02. Psych Mooz Space Control
03. Reaper Subconscious Guide
04. Triad of Lucifer
05. When Always Ready

Hodnocení: 9/10

Odkazy:
web / facebook

Pokud by se uskutečnilo hlasování o největšího magora široko daleko, bodrý sympaťák Woe J. Reaper by byl určitě jedním z favoritů. O tomhle norském chasníkovi koluje pěkných pár historek, které jsou ale povětšinou silně přitažené za vlasy, nicméně i samotná jeho muzika, kterou páchá pod hlavičkou projektu Furze, je dostatečně šílená na to, aby měl své místo v panoptiku předem jisté.

První dvě desky “Trident Autocrat” a “Necromanzee Cogent” se nesly v duchu naprosto garážového black metalu, který byl garážovější než všechny garáže světa. Třetí “UTD: Beneath the Odd-Edge Sounds to the Twilight Contract of the Black Fascist / UTD: The Wealth of the Penetration in the Abstract Paradigmas of Satan” (nejen název je na tomhle album cool – ve skutečnosti na něm Furze udělal split sám se sebou) sice v tomto stylu pokračovalo, avšak s odstupem času a v kontextu následujících počinů už na něm lze cítit menší příklon ke kanálnímu psychedelickému black metalu (tohle je škatulka roku!). A právě do čisté psychedelie se Woe J. Reaper pustil na dalším opusu “Reaper Subconscious Guide” a vzal to natolik zodpovědně, že už by bylo skoro zavádějící mluvit o jakékoliv formě black metalu, místy šlo spíše o “zčernalý” psychedelický rock s pořádně vyhulenou atmosférou. Například taková “It Leads” má k black metalu asi stejně daleko jako kdejaký power metal, možná ještě dál.

A právě v této chvíli přichází pátá deska “Psych Minus Space Control”, aby na “Reaper Subconscious Guide” navázala. Už podle prvotních informací o novince bylo vcelku jasné, že “Reaper Subconscious Guide” nebylo pouhým výkřikem do tmy a náhodným experimentem, nýbrž novou cestou, po níž se bude muzika Furze nadále ubírat, což nakonec poslech “Psych Minus Space Control” potvrdil. A dle mého skromného názoru je to jenom dobře – první počiny jsou ve svém oboru opravdu dobré, nějakým záhadným způsobem jsou mi doslova sympatické, ale čistě po hudební stránce musím říct, že “Reaper Subconscious Guide” si s odstupem pouštím rozhodně častěji a mnohem víc mě oslovuje. “Psych Minus Space Control” tedy pokračuje v podobném duchu, což kvituji, avšak je nutné dodat, že oním duchem je myšlena spíše jen ona obskurní atmosféra, jinak je Furze zase o kus jinde a dál.

Na jednu stranu “Psych Minus Space Control” nebylo na první poslech takový šok, jelikož člověk po “Reaper Subconscious Guide” věděl, že už nemá čekat zvuk à la otvírání rezavé konzervy a black metalové peklo, byť bylo v podání Woe J. Reapera dosti nestandardně úchylné. Jistým překvapením je však to, jakým způsobem Furze tentokrát dosáhl té samé opiové atmosféry, jelikož k tomu použil dosti odlišných prostředků. Zatímco “Reaper Subconscious Guide” bylo co do stylu spíše čistokrevným psychedelickým rockem, “Psych Minus Space Control” se technicky vzato opět navrací k black metalovému žánru, byť se silnými vlivy takového doom metalu a samozřejmě – v některých momentech – i onoho psychedelic rocku. To vše je ale v konečném důsledku poněkud bezpředmětné, protože hlavní je fakt, že Furze opět vydal desku, která se jen tak neslyší. Výraznou měrou se na netradičnosti podílí i fakt, že nahrávka je v drtivé většině své délky instrumentální, nikoliv však v úplně celé, sem tam si Woe J. Reaper totiž do mikrofonu něco kvákne, ale jen minimálně.

Furze - Psych Minus Space Control

“Occult Soul, With Mind” hned od prvních vteřin kouzlí nevídanou náladu značně “opilým” riffem. Song se přelévá v dlouhých instrumentálních plochách, v nichž jsou zejména díky šnečímu tempu nejznatelnější zmiňované vlivy doom metalu, nechybí však ani vesmírné klávesy, které zejména v druhé polovině skladby výrazně promlouvají do dění. Středobodem desky je skorotitulní “Psych Mooz Space Control” (což ostatně podle samotného Woe J. Reapera byl původní název alba), jež se rozjíždí poklidně psychotropním brnkáním, jež se po pěti minutách zlomí v krkolomně drogovou jízdu bez zábran, ale zato se spoustou skvělých detailů.

Oproti tomu “Reaper Subconscious Guide” je vlastně titulní písní minulé desky, ale objevuje se až na desce aktuální. A s výjimkou minutového intra opravdu i hudebně připomíná více album “Reaper Subconscious Guide”, čili se jedná o poněkud rockovější věc. Nicméně, jak již bylo řečeno, “Reaper Subconscious Guide”“Psych Minus Space Control” čarují v podstatě totožné nálady, byť pomocí jiných cest, což má za následek to, že i tato skladba na “Psych Minus Space Control” zapadá zcela přirozeně a posluchač ji bez jakéhokoliv odmlouvání stráví… pokud je tedy vůbec schopen strávit samotnou podstatu muziky Furze.

Furze - Psych Minus Space Control

Čtvrtá “Triad of Lucifer” se nese v obdobném stylu jako první “Occult Soul, With Mind”, ale s tím rozdílem, že zde tento model působí malinko variabilněji (což neznamená ani lépe, ani hůře, jen pestřeji). U závěrečné “When Always Ready” by se snad vůbec poprvé dalo říct, že se jedná o čistý black metal, nicméně stojí za zmínku to, že je to pořád black metal ve stylu Furze – a to asi hovoří samo za sebe.

Jisté je to, že jak “Psych Minus Space Control”, tak Furze obecně je poněkud těžko stravitelná hudba, která asi 95 % metalového posluchačstva (vlastně asi jakéhokoliv posluchačstva) zcela mine. Většina lidí, pokud se o albu vůbec dozví, tak jej po první ochutnávce obejde hodně dlouhou oklikou, čemuž se já osobně divit nebudu ani v nejmenším, ale sám za sebe musím říct, že mně tahle záležitost naopak neskutečně chutná, zvláště od té doby, co se Woe J. Reaper vydal na psychedelické pole, protože mu to jde vskutku bravurně. A věřím v to, že ti lidé, kteří jsou naladění na podobnou notu a takováhle muzika jim chutná, to budou vidět stejně, ačkoliv jich asi nebude moc. “Psych Minus Space Control” mnoho lidí neosloví, ale ti, u nichž se to podaří, si budou desku cenit extrémně vysoko, protože ve skutečnost se jedná o excelentní materiál, byť poněkud trhlý. Ale to je asi v tomto případě naopak obrovské pozitivum.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.