0 - Entity

0 – Entity

0 - Entity

Země: Island
Žánr: black / doom metal
Datum vydání: 25.8.2020
Label: Ván Records

Tracklist:
01. None
02. Reduced Beyond the Point of Renewal
03. Grasping the Outer Hull of the Tangible
04. (em)Pathetic
05. Conjoin the Vacuous
06. An Idiosyncratic Mirage

Hrací doba: 42:17

Odkazy:
bandcamp

K recenzi poskytl:
Sure Shot Worx

Doufám, že teď nebudu kecat, ale matně si vzpomínám, že tahle kapela bývala striktně známá jako . To není 0 (jakože nula), ale znak pro kolečko. Prostě krásně dohledatelný název. To si zvládnou kvalit pogooglit jen mistři, co jsou schopní na internetu do pěti minut najít i pedo porno a návod na sestavení jaderné pumy.

Možná i z tohoto důvodu debutové album „Null & Void“ nemělo nějaký zásadní ohlas. Alespoň tedy mně to tak přišlo. Anebo v tom hrála svoji roli i skutečnost, že deska ve skutečnosti není až tak zajímavá, jak se na první pohled může zdát. Skvělý obal, jeden song o 34 minutách a příslib pomalé tryzny vzbuzují očekávání, ale výsledek byl jenom ok, nic víc.

Za těch šest let se mnohé změnilo. Kapela již zjevně akceptuje názvy 0 případně Núll. Zatímco v době vydání „Null & Void“ na mě Islanďané působili jako docela zapadlá malá kapela, dnešní optikou se 0 mohou pochlubit nabušenou sestavou, z níž zvlhnou spoďáry všech fans islandského black metalu. Tahle ostrovní vlna černého kovu tehdy teprve nabírala na síle, dnes už se však nacházíme v bodě, kdy jména jako Misþyrming nebo Carpe noctem zarezonovala metalovou scénou. Právě z jejich řád se členové 0 rekrutují. Mimo jiné.

V sestavě 0 najdeme kytaristy Ö.S. (Naðra, Mannveira) a D.G. (Misþyrming, Naðra, Skáphe, Andavald, Martröð), bubeníka TMS (Misþyrming, Naðra, Carpe noctem) a zpěváka S.S. (Vonlaus). Jediným, kdo nehobluje nikde jinde, je baskytarista H.K.F.

Pod opětovně dobrým artworkem (i když ne tak dobrým jako na „Null & Void“) skrývá druhý dlouhohrající počin „Entity“ tentokrát šestici skladeb. Obrat v dramaturgii lze pokládat za další výraznou změnu, s níž aktuální počin oproti debutu vyrukoval. Bohužel, to nejdůležitější se směrem k lepšímu o moc neposunulo.

Což o to, „Null & Void“ bylo poměrně fajn. „Entity“ je vlastně taky poměrně fajn. Ale toť vše. Víte, s 0 mám jeden docela zásadní problém. Od téhle žánrové kombinace a podobné vizuální stránky, jimiž se Islanďané prezentují, bych od samotné hudby čekal větší hnus a důkladnější pohřeb. To se ovšem neděje. „Entity“ není žádná deprese, nýbrž jen ušmudlaná melancholie. Předkládaný materiál je přístupný a lehce stravitelný, místy dokonce i vyloženě zpěvný. A to se nepřekvapivě podepisuje i na tom, že se album docela rychle ohrává.

Jistě, můžete na mě zkoušet, že jde spíš o můj osobní problém než o problém 0, protože evidentně si představuji něco trochu jiného, než co skupina nabízí. Do určité míry máte i pravdu, ale… recenzi píšu já a prezentuji v ní jen a pouze svůj názor. A ten zní prostě takhle. Představoval bych si odpornější a misantropičtější náladu, čekal bych, že se mě „Entity“ bude snažit urvat na ortodoxní pochmurnost a neprostupnou šeď. Namísto toho dostávám jenom pohodovku.

Jasně, neříkám, že by „Entity“ mělo být něčím vyloženě špatným. Některé melodie jsou v pohodě a lze ocenit, že 0 hrají pokorně a obejdou se bez kýče. Poslech mě tedy neobtěžoval a několikrát se to dalo otočit bez problémů. Vzato kolem a kolem se mi však „Entity“ osvědčilo primárně jako nerozptylující kulisa, nikoliv jako hudba, s jejímž poslechem bych měl cíleně trávit čas. Vracet se zpětně pak nemá smysl.


1 komentář u „0 – Entity“

  1. Nehezká slovíčka, falešné větičky, mně 0 dost uhranuli a to teda hlavně vokálem a způsobem, jakym se používá. Uslintaný DBSM vřískot, disharmonický deklamace a místy i taková ta hreidmarrovská hysterie. Hudebně je to celkem taktně při zemi, neni to rozhodně takovej provaz jako třeba Throane, ale když to začne něco budovat nevlídnost (An Idiosyncratic Mirage), tak za tim ten přebal vidim úplně v pohodě. Velký překvapení pro mě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.