Protomartyr - Ultimate Success Today

Protomartyr – Ultimate Success Today

Protomartyr - Ultimate Success Today

Země: USA
Žánr: art / proto-punk
Datum vydání: 17.7.2020
Label: Domino Recording Company

Tracklist:
01. Day Without End
02. Processed By the Boys
03. I Am You Now
04. The Aphorist
05. June 21
06. Michigan Hammers
07. Tranquilizer
08. Modern Business Hymns
09. Bridge & Crown
10. Worm in Heaven

Hrací doba: 40:07

Odkazy:
web / facebook / twitter / bandcamp

Když jsem tu před časem psal povídání o EP „Consolation“, tehdy posledním studiovém počinu Protomartyr, zmiňoval jsem na konci něco o tom, že tohle krátké dílko by mohlo být odrazovým můstkem ke skutečně velkému albu. K němu ostatně Protomartyr svými výkony už dlouhodobě směřují, jelikož ty kroky kupředu jsou znát s každou novou nahrávkou. Dva roky na to zde máme nový zářez s vtipně ambiciózním titulem „Ultimate Success Today“ a očekávání jsou nemalá. Dosáhli s ním tedy Protomartyr už na příčky nejvyšší?

„Ultimate Success Today“ je pátou řadovou deskou této deset let fungující detroitské party a sestava Joe Casey (zpěv), Greg Ahee (kytara), Alex Leonard (bicí) a Scott Davidson (basa) zůstává po celou dobu neměnná. Za ty roky stihli ujít úctyhodnou cestu. Jak je zvěčněno na prvotině „No Passion All Technique“, začínali jako vcelku klasická garage/punková kapela, avšak už tady byl znatelný přesah jejich hudby, který se naplno projevil na albech následujících. Takže ano, hlasitý garážový rachot ztrácející se v alkoholickém oparu, ale také nesourodé post-punkové rytmy, potemnělá atmosféra a citelné vlivy The Fall nebo Pere Ubu.

To vše jim zůstalo dodnes, avšak povedlo se jim to povznést na přeci jenom propracovanější úroveň, což ostatně dokazuje i „Ultimate Success Today“. Na nahrávce lze zaslechnout kromě klasického rockového obsazení také klarinet, flétnu, violoncello a především saxofon Jemeela Moondoca. S noisovými výbuchy kytar jdou tyto freejazzové nálady skutečně skvěle dohromady a tvoří tak ucelený zvuk, který Protomartyr sedí. Přidání nových elementů rozhodně prospělo. Právě nějaké podobné oživení je dost možná tím, co scházelo předchozím deskám, především pak dvojici „Under Color of Official Right“ a „The Agent Intellect“. K nim jsem si cestu nikdy úplně nenašel a myslím, že tu změnu stylu po vydání „No Passion All Technique“ si plně osvojili až na minulém „Relatives in Descent“. Bohatší aranže „Ultimate Success Today“ však nejenom dobře zní, ale také pomáhají nahlédnout na tvorbu Protomartyr zase z trochu jiného úhlu a představují tak další pomyslný krok směrem nahoru.

Joe Casey se na „Ultimate Success Today“ ohlíží za dosavadní dráhou Protomartyr a opět skrze texty reflektuje své chmurné pocity z dění kolem, což ostatně vždycky bylo jednou z hlavních předností tohoto tělesa. Nyní se v tématech odrazila ve velkém krize středního věku. Ta Caseyho dostihla, když si uvědomil, že už to spolu borci táhnou jednu dekádu, a jak to všechno rychle uteklo. Tak jako na minulých nahrávkách, i nyní je to trefné a hudbu Protomartyr výtečně doplňující. Někomu mohou pro bližší přiblížení skladeb pomoci videoklipy. Ty jsou dostupné už ke všem písním, takže s doprovodným visuálem lze iniciovat kompletní poslech „Ultimate Success Today“.

Po EP „Consolation“ se mohlo zdát, že Protomartyr s nadcházející tvorbou možná přitvrdí, ale to se na „Ultimate Success Today“ neděje. Agresivní kousek, jakým byl třeba „Wheel of Fortune“, se tu nenachází. To ale nevadí, jsou tu jiné přednosti. Novinka se obecně pohybuje ve stejných kolejích jako její předchůdci a změnu lze zaznamenat především s oním větším žánrovým záběrem. Protomartyr jsou stále stejně nepředvídatelní a stejně depresivní jako kdy předtím. Jen to zde dokáží vyjádřit i novými způsoby, třeba kvílením saxofonu.

Hudba Protomartyr nikdy nebyla úplně přímočará. A stále není. Písně se sice točí kolem jednoho ústředního motivu, ten však zpravidla bývá doplňován vedlejšími odbočkami, které mohou stěžovat hledání záchytných bodů. Navíc onen stěžejní nápad bývá často dost podivný. I v případě „Ultimate Success Today“ platí, že je to o jistém prokousávání se. Zprvu se mi singly „Processed by the Boys“, „Worm in Heaven“ a „Michigan Hammers“ moc nepozdávaly, vlastně si vzpomínám, že prvně jmenovanou jsem na první zátah ani nedoposlouchal. Jak už to tak ale někdy bývá, nyní je vše jinak.

Právě „Processed By the Boys“ patří na novince Protomartyr k mým favoritům. Výborné už je jenom to, jak útočným dojmem působí po nepříjemně sílícím úvodu „Day Without End“. Když její dusající rytmiku začne narušovat neklidný saxofon a přidá se hlučící kytara, Protomartyr se ocitají na vrcholu svých sil. Tyto vzteklé pasáže, zpravidla se objevující na místech, kde by člověk normálně čekal kytarové sólo, se vhodně prolínají s těmi klidnými. Ty však kolikrát vyznívají ještě více skličujícím dojmem. V tomhle ranku si asi nejlépe vedou mučivá „The Aphorist“ a hořkosladká „June 21“, doplněna i o ženský zpěv Nandi Rose. Absolutním vrcholem „Ultimate Success Today“ je pak „Michigan Hammers“ postavená na netypických, ale sakra účinných bicích, které jako když někam spěchají, ale namísto toho jsou ve výtečném předělu překonány basou a saxofonem. Určitě jedna z nejpovedenějších skladeb Protomartyr, stejně tak jako silné rozloučení (doslova poslední) „Worm in Heaven“.

Celkově se na „Ultimate Success Today“ nenacházejí vyloženě slabá místa. I když jsem si pár skladeb oblíbil o něco méně, stále se jedná o dobré a zajímavé kusy, které sled událostí na albu nijak nenarušují a plně zapadají do konceptu a atmosféry nahrávky. K těm patří „I Am You Now“ a „Tranquilizer“. Možná i z toho důvodu mám stále pocit, že „Ultimate Success Today“ nemusí být tou nejvyšší metou Protomartyr. Dlouhou dobu jsem se nemohl rozhodnout, jestli se mi více líbí „Relatives in Descent“ nebo „Ultimate Success Today“, ale nakonec se přikláním k novince, takže ano, „Ultimate Success Today“ je dosavadním nejlepším albem Protomartyr, a to především díky větší sounáležitost materiálu, kdy má každá z písní co říct, což doposavad na jejich deskách trochu scházelo.

Přesto dodávám, že i na „Ultimate Success Today“ vidím prostor pro zlepšení. Možná jsem na Protomartyr moc přísný. Oni už takhle a už několik let dozajista patří k tomu nejlepšímu ze současného post-punku, „Ultimate Success Today“ je parádní nahrávka a jsem s ní spokojený, ale nemám pocit, že by to nedokázali udělat ještě lépe. Nicméně, Protomartyr jsou v laufu a novinka to jasně ukazuje. Ať už se jim v budoucnu povede to ještě vyšperkovat nebo ne, stále se bude na co těšit, protože kvalitu obstarají určitě.


1 komentář u „Protomartyr – Ultimate Success Today“

  1. Zevrubná recenze. Relatives in Descent mě bavilo fest. Do novinky se mi moc nechtělo, ale na popud textu si to brzo pustím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.