Enter Shikari poster 2010

Enter Shikari, Twin Atlantic

Enter Shikari, Twin Atlantic
Datum: 16.1.2010
Místo: Praha, Lucerna Music Bar
Účinkující: Enter Shikari, Twin Atlantic

Anglická kapela z Londýna Enter Shikari navštívila Prahu dvakrát ve velmi krátké chvíli. V listopadu zde totiž podporovala The Prodigy na jejich evropském turné. Kvůli velkému prostoru a špatnému ozvučení se Enter Shikari v prostorách Tesla Arény ztratili a moc dobrý dojem neudělali. Kdybych je neznal, zanevřel bych na ně. Dal jsem jim ale ještě jednu šanci a zašel na ně 16. do Lucerna Music Baru a musím říct, že to za to stálo.

Jako předkapela byla naplánována zámořská formace Story of the Year, ta ale svou účast zrušila a Enter Shikari hledali nahrádu. Nakonec poprosili spřátelenou kapelu Twin Atlantic, rovněž z ostrovů, ale tentokrát ze Skotska. Twin Atlantic hrají alternativní rock, moc jsem o nich nevěděl, a tak jsem je nějak extra neprožíval. Jejich show byla průměrná, nic, co by mě dostalo do kolen, ale zase nic, z čeho bych si usrával. Nicméně mě Twin Atlantic nezklamali a zanechali u nás dobrou stopu do budoucna. Vystoupili v Praze vůbec poprvé ve své historii.

Enter Shikari začínají chvíli po nich a přichází intro “Common Dreads” ze stejnojmenného alba. Po něm hned jedna velká pecka – “Solidarity”. Dav šílí, stejně tak jako skupina. Zpěvák Rou naběhne hned k divákům a ukazuje, že to bude show plná energie. Ještě před songem si kytarista, basák a bubeník plácají z fanoušky a zdraví se s nimi. V průběhu songu Rou opět naběhne (asi) na bednu, ta pod nim ovšem nevydrží a letí hned do diváků – nevadí, zvládá zpívat i na nich. Ostatně celá kapela skákala do lidí, jak se jí zachtělo, hrála na zemi, v leže, zkrátka v jakékoliv poloze. Tak to má být. Skupině ani nevadí jedinci, kteří na pódium také vyběhnou a skočí si; při songu “Zzzonked” (šestý v pořadí) je o to dokonce i požádá. Rou občas hodí i mikrofon do diváků, ať zpívají za něj. Show si stále drží své tempo. Na pódiu je blázinec, chvíli tam jsou čtyři lidi ze skupiny, občas osm, devět nebo deset. Na nervy z toho byli nejvíce beďnáci, kteří po nich všechno opravují. Rou při svém mohutném skákání s mikrofonem ho občas natrhne a zvuk u něj na chvíli vypadne, utrhl si kus svého sluchátka, shodil bednu u diváků, postavil se na své klávesy, které pod nim opět nevydrželi, kdo to opraví? No přeci jejich pingl! Na konci už si jen beďnáci oddychují, že už je po všem. Zpotili se snad více jak kapela. Vše se zpomaluje až u “Gap in the Fence”, kde si zpěvák bere do ruky akustickou kytaru a hrají svůj velice pomalý song, pohoda, klídek.

Setlist Enter Shikari:
01. Common Dreads
02. Solidarity
03. Step Up
04. The Feast
05. Mothership
06. Zzzonked
07. Havoc A
08. No Sleep Tonight
09. Gap in the Fence
10. Havoc B
11. Labyrinth
12. No Sssweat
13. The Jester
14. Halcyon
15. Hectic
16. Enter Shikari
17. Fanfare for the Concious Man
– – – – –
18. Sorry You’re Not a Winner
19. Juggernauts

Kapela u této pomalé písňe nabírala síly na finiš, následuje “Havoc B” a po ní smršť pecek typu “Labyrinth”, “No Sssweat”, “The Jester”, “Halcyon”, “Hectic”, “Enter Shikari” a “rozloučení” v podobě “Fanfare for the Concious Man”. Kapela nenápadně odchází a vrací se s mini tanečkem a různými proslovy. Během koncertu ješte Rou dostal do hlavy koláčem, ve stejný den totiž slavil své 24. narozeniny, nechyběly věty typu “You guys are fucking mental.” nebo “You are wicked tonight.”. Bubeník nám klasicky pochválil holky, prý je máme nejlepší na celém světě.

Na přídavek jsou tu dva největší hity – “Sorry You’re Not a Winner” a “Juggernauts”. U “Sorry You’re Not a Winner” je nejlepší tleskání celého obecenstva (viz video). “Juggernauts” z alba nemusí bavit všechny, naživo má ale v sobě neskutečnou energii a dělá to z toho super závěr. Na konci se mi ještě podaří získat trsátko od kytaristy. Kapela ještě zvala na afterparty, které jsem se nakonec neúčastnil. Skupina mohla dorazit bůhví kdy a čekat třeba dvě hodiny na to, abych mu řekl “good show” a přitom poslouchat odvětví techno hudby, se mi moc nechtělo.

Zkráceně – vynikající koncert, asi nejlepší v mém životě. Žhavý adept na koncert roku 2010. Kapela toto vystoupení označila asi i jako vůbec nejlepší v celého dosavadního turné . Praha připravila výbornou kulisu, myslím, že po tomto zážitku se k nám Enter Shikari budou vracet moc rádi. A to je dobře, na takovouhle show půjdu kdykoliv, sem s nimi! Co se týče playlistu tak mi nejvíce chyběla “Antwerpen” nebo “Johnny Sniper”, třeba příště. I kapela tento koncert miluje, posledních pět zpráv na twitteru skupiny nebylo o ničem jiném než o pražském vystoupení. Přitom již včera měli show v Rakousku.


1 komentář u „Enter Shikari, Twin Atlantic“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.