Let It Snow (2020)

Let It Snow (2020)

Let It Snow (2020)

Země: Ukrajina / Gruzie
Rok vydání: 2020
Žánr: survival / slasher

Originální název: Let It Snow

Režie: Stanislav Kapralov
Hrají: Ivanna Sakhno, Alex Hafner, Tinatin Dalakishvili

Hrací doba: 86 min

(Budou velké spoilery.)

Na „Let It Snow“ jsem se docela těšil. Někde vzadu – a nemyslím zrovna v zadku – jsem tak nějak tušil, že to asi není úplně oprávněné a že výsledek ani zdaleka nebude tak dobrý, jak bych si přál, ale z nějakého důvodu jsem se rozhodl, že tentokrát budu optimista a budu doufat, že se z toho skutečně vyklube povedená žánrovka. Nevyklubala.

Ve světle toho, jak skutečný výsledek vypadá, to bude znít hrozně naivně, ale myslel jsem si, že by z „Let It Snow“ mohl vylézt slušný zimní slasher. Zasněžené hory a vrah na sněžném skútru se sekerou v ruce – z toho by se podle mě dala vysekat slušná naháněčka, kdyby se toho ujal nějaký talent. Jenže tady nebyl talent. Dokonce tu ani nebyla vůle něco takového udělat. „Let It Snow“ se totiž v reálu nese v docela odlišném duchu než v tom slasherovém.

Můžete se zeptat, jak se mi povedlo dojít k takové blbosti, že jsem od „Let It Snow“ očekával něco jiného, než čím ve skutečnosti je, ale na tom vám mohu odpovědět velice lehce: trailer. Upoutávka totiž slibuje něco, čemu se výsledný snímek neblíží ani zdaleka. Dle traileru to vypadá na slasher v ostrém tempu. Jak se ale při sledování ukáže, do té minuty a půl se podařilo narvat všechny, ale fakt bez přehánění všechny jen trochu akčnější záběry z celého filmu. Do minuty a půl. Zbytek stopáže pak kromě obligátního intra tvoří už jen roztahané záběry na to, jak se jedna cuchta plahočí zasněženou pustinou a občas tam potká vraha na skútru. Který ji nechá být.

Hele, nechápejte mě špatně. Nevadí, že „Let It Snow“ je ve finále o něčem trochu jiném, než jsem si v předstihu představoval (ačkoliv pojeb za zkurveně zavádějící upoutávku si to teda furt zaslouží). Neskutečně mě ale točí, že z toho vylezla taková nuda, navíc plná nesmyslných kiksů. Věci se mají asi následovně:

Představte si sjezdovku v Gruzii. Na tu se z nějakým způsobem dostane malá holka, již omylem srazí nějací turisté. Namísto pomoci radši zdrhnou a malou tam nechají chcípnout. Po třech letech je oblast uzavřená, protože se v ní pravidelně ztrácejí lidi. Do nedalekého hotelu (ten se jen tak mimochodem jmenuje Gruzínský ski hotel, haha) nicméně dorazí dvojice arogantních amerických snowboarďáků, kteří si horu chtějí sjet stůj co stůj a na výzvy ohledně nebezpečí reagují tak, že právě tohle hledají. Dle očekávání zmiňovanému vrahovi na skútru neuniknou – jakmile se tu nechají vysadit vrtulníkem, začne konat své dílo…

Let It Snow (2020)

Teda, vlastně nezačne. Vraha ani jednou (!) za celý biják neuvidíme v akci. Jen tam tak trapně jezdí okolo. Chlápka navíc zajme hned po minutě, takže po zbytek filmu už jen sledujeme holku, jak se plahočí po gruzínských horách. Příroda docela hezká, ale tak to je tak všechno, co „Let It Snow“ může nabídnout. Na horor kurevsky málo. Na survival rovněž.

Nyní několik slov ke zmiňovaným přešlapům. Borka si tam vykračuje v třeskuté zimě bez rukavic; omrzliny by musela mít takové, že by jí ty hnáty upadly, natožpak aby s nimi dokázala cokoliv dělat. Zdechnout by po cestě musela hned několikrát (a ne přičiněním vraha), ale i v momentě, kdy opravdu měla jakoby chcípnout, tak nechcípne. Zasraný terminátor. Ještě nepochopitelnější mi ovšem přišlo chování zabijáka, jenž měl spoustu příležitostí oběť sejmout, ale pokaždé se na to z nějakého důvodu vysral. Dám několik příkladů:

Let It Snow (2020)

• Vrah stojí tváří v tvář oběti. Zamává jí klíčky od druhého skútru před očima a odjede.
• Vrah a oběť na sebe čumí na vzdálenost nějakých padesáti metrů. Holka začne ještě jak pominutá. Vrah se otočí a odjede.
• Holka zdrhá před vrahem. Střih. Holka se probere ležící na zemi a vrah nikde.
• Holka zdrhá před vrahem, který ji už už dohání na skútru a napřahuje se sekerou k úderu. Střih. Holka padá z kopce. Střih. Holka se probere ležící na zemi a vrah nikde.

Prostě hrozný. Stejně jako finální rádoby šokující odhalení, kdo že je to ten vrah. Mně osobně to bylo jasné okamžitě a myslím, že zabijákova skutečná totožnost musela překvapit snad jen… ty vole, to nemohlo překvapit nikoho, protože to bylo naprosto jasný, nikdo jiný by absolutně nedával smysl.

Let It Snow (2020)

Všehovšudy se tedy jedná o strašnou blbost, s níž nemá cenu ztrácet čas. Na „Let It Snow“ jsem nenašel nic pozitivního, co by se dalo pochválit. Naopak jsem se u sledování nudil, rovnou házel facepalmy, případně vypadal stejně zoufale jako holka na fotce nad tímhle odstavcem. Ani jedno z toho není pro film dobrou vizitkou. Palec dolů.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.